Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am semnalizarea dreapta blocata pe aprins in continuu (nu clipeste ci doar sta aprinsa). Se intampla chiar si cand cheia e scoasa din contact iar masina e incuiata din telecomanda.
Cateodata isi revine dar alteori ramane asa. A trebuit sa scot borna la baterie sa nu mi se consume. Am verificat rele-ul de semnalizare si am desfacut maneta de semnalizare din volan si am curatat contactele si lamelele. Am cautat pe forum o solutie si nu am gasit. A patit cineva asa ceva? Imi poate recomanca cineva un electrician Auto in Bucuresti care sa nu ma jupoaie de bani?

Astept opinii.
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am lasat semnalizarea sa mearga mai mult timp si acum si-a revenit.

Voi reveni cu vesti daca reapare problema.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
A re-aparut problema se pare ca e de la alarma aftermarket CA102 Thunder. Am desfacut-o si releele sunt lipite Sad. O sa incerc sa gasesc totusi pe undeva.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Nu e defect nimica daca asta se intampla numai cand ai motorul oprit nu?
E parcarea ca sa lasi noaptea aprins cand parchezi sa nu se baga careva in masina.
Cand meri acuma la masina semnalizeaza cu motoru aprit cheile in buzunar st sau dreapta si osa se auda un beep si ramne becu aprins ca sa isi revian tragi de maneta inapoi.
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mersi pentru sfaturi sebic4fc. Se intampla uneori si cand motorul merge. Nu scrie nicaieri ca alarma stie sa faca ce zici tu. Am curatat placa electronica de la centrala alarmei cu alcool izopropilic si momentan nu se mai manifesta.

O sa incerc si ce mi-ai spus tu si o sa confirm/infirm daca e adevarat.
  • opelastra

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
buna,

azi dimineata am descoperit cu stupoare ca semnalizarea pe stanga a ramas blocata pe aprins, chiar si cand scot cheia din contact becul in bord este aprins fara sa clipeasca iar cele trei becuri de semnalizare raman de asemenea aprinse.La fel am facut si eu,am scos bornele si am incercat tot felul de trucuri dar nu functioneaza.
Am vazut mai sus ca vorbea cineva de telecomanda pentru alarma dar eu nu am alarma ci doar inchidere centralizata.Poate sa ma ajute cineva cu un sfat?Oare care o fi problema? Confused
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La mine este de la alarma. Dupa ce am scos-o nu am mai avut problema asta. Incearca sa scoti releele de la semnalizare si sa le inlocuiesti intre ele. Sunt 2 galbene in parte drepta sus (ultimele 2). Trebuie sa bagi o surubelnita dreapta si sa tragi usor putin de sus si apoi jos altfel poti rupe ceva pe-acolo.


exista posibilitatea sa ai un singur releu dreptunghiular acolo. In cazul asta schimba-l si gata. Nu lasa masina asa ca ramai fara baterie (am patit-o eu) .
  • opelastra

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
buna,

eu am incercat azi inca o data sa vad ce are si am dat jos releul si cand l-am pus la loc a functionat imediat semnalizarea.Probabil ca nu a fost bine fixat sau din cauza gropilor s-a desprins putin din carcasa lui,nu stiu care a fost problema dar important e ca s-a rezolvat,sper sa nu mai apara problema.
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca iti merge. Daca mai reapare stii exact ce ai de schimbat.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
peddro a scris:A re-aparut problema se pare ca e de la alarma aftermarket CA102 Thunder. Am desfacut-o si releele sunt lipite Sad. O sa incerc sa gasesc totusi pe undeva.


Am gasit relee auto, pe Str. Maica Domnului, am cumparat unul ( 5 lei ) si am inlocuit pe rand pe placa unde erau lipite. Din a doua incercare Smile a mers. Problema a disparut. Nu e o problema Opel dar poate fi de folos altora cu caz asemanator sau alarma marca Thunder.
  • opelastra

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Din cand in cand se mai blocheaza dar scot releul il lovesc usor de volan,il fixez la locul lui si merge....pana data viitoare. Embarassed Nu ma asteptam sa fie asa de ieftin un releu de semnalizare,pai decat sa ma tot streseze mai bine il schimb.
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@opelastra daca e releu al masinii e posibil sa-l poti desface,apoi curata contactul care ramane inchis si nu mai e nevoie sa bati de volan.
Releul alarmei e incapsulat si lipit cu o rasina. Detalii aici:

http://www.mercateo.com/p/1...s_1_Wechsler.html
Skip ads

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut baieti! si la mine s-a intamplat de cateva ori sa ramana semnalizarea stanga aprins (lampile +becul din bord), dar nu m-am gandit ca poate fi de la releu; ce-i drept nici nu s-a mai intamplat de mult,insa acum stiu care-i treaba...ms de info.
  • opelastra

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am uitat sa va spun ca am incercat sa-l curat cu un smirglu fin pe lamelele laterale dar se pare ca tot degeaba,se blocheaza aproape tot timpul de aceea m-am gandit ca mai bine il schimb.M-am mai gandit si la bobina ca poate are ceva impuritati inauntru dar am inteles ca e mai sensibila si nu prea am avut tupeu sa insist prea mult pe langa ea ca mi-a fost frica sa nu raman fara semnalizare de tot.
  • alexandru petrescu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
unde gasesc si eu releul de semnalizare l zafira a?
  • mario30tuc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Eu am patit la fel . Problema era de la priza pentru remorca. Am carlig pe masina pe care nu-l folosesc si au oxidat contactii in priza . Daca aveti priza e bine de stiut intrucat pana am descoperit defectul am demontat tot : modulul de inchidere , ceasurile din bord , manete , sigurante ,relee etc. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR