Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca e vorba de capacul de la culbutori...cauta pe forum modalitati sa il cureti
Skip ads

  • pantosdaniel

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Arad
  • Masina: Calibra 1992 c20xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
La un consumm de 0.5L/1.000km...sa fim seriosi!; repara motoru', sau du-l la ''Remat''!
Ori...cauta unul mai de ''Doamne-ajuta''!...eventual un XE, si schimba-l.
Respect!
  • cosmache

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va salut . eu folosesc GM 10w40 de vreo 3-4 ani si n-am probleme dar as vrea un ulei mai gros mai dens pentru ca masina are acuma 233.236 km , de mancat ulei nu mananca deloc nu completez deloc pana cand fac schimbu la 10 mii . pentru ca nu este nevoie , dar as vrea sa ii pun acuma tot GM dar ceva mai gros cum sa imi dau seama de treaba asta sa cumpar 10w50 care cifre trebuie sa fie mai mica sau mai mare pentru grosime ?
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Poti sa ai si 700 000 de km , daca motorul nu consuma ulei , de ce sa-l chinui cu un ulei asa gros? un ulei gros nu inseamna obligatoriu ungere buna .
Numai bine!
PS : eu am 165 000 km si pun 0W40...
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Foarte bine punctat.
Al meu are cu 100.000 mai mult si tot 0w40 folosesc.
  • marco099

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Zafira 2004 y22dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut, dupa tuate discutile citite as vrea sa stiu si ieu c'è; tip de ulei ami sugerati pentru un motor y 2,2 tdi tinand cont ca masina o uzez an Italia, ma refer la anotimp.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am mai postat prin acest topic cu ceva timp in urma,si am primit niste sfaturi.Din pacate bugetul nu mi-a permis sa fac ceea ce m-a invatat un coleg de forum dar cu siguranta o voi face pe viitor,cand voi avea mai multe finante.
Acum sa va spun ce am de spus si sa las scuzele deoparte.Nu sunt eu un posesor foarte experimentat de Opel dar am ajuns la al doilea schimb de ulei. Dupa o experienta nu tocmai placuta cu Castrol Magnatec 10w40si in lipsa de finante necesare pentru altceva mai bun,am decis sa pun in motor ceea ce recomanda producatorul si anume GM 5W30. Dupa ~700km rulati pot spune ca am alt motor.Vreau sa specific de la inceput ca nu am niciun interes sa fac reclama sau sa defaimez alt ulei. De cand am pus GM 5W30 motoul meu "nu se mai aude". Zgomotul lui s-a redus foarte foarte mult. Consumul de ulei de la Castrol=~400ml/1k km a ajuns la 0ml/~700km(adica nesesizabil pe joja). Si consumul de benzina a avut de suferit,dar intr-un mod pozitiv,adica s-a redus considerabil.Sunt curios cum se va comporta pe viitor,dar pt inceput ma declar mai mult decat multumit de acest ulei.
Iar pentru toti posesorii de Opel,mai ales benzinare,nu ma pronunt la Diesel, NU MAI BAGATI 10W40. Este un ulei semisintetic,iar in cartea masinii este specificat clar ca nu se baga decat FULL SINTETIC.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Silviu, ma bucur ca ai inteles ca 10w40 nu este ulei potrivit masinii tale, dar din pacate tot lumea e fixata pe vorba aia ( ai peste 200.000km, baga frate 10w40 ca ala ii trebuie acum ) asa spun si anumiti "mecanici" si oameni de rand, si poate nu crapa nimic in primele luni sau ani, dar pe parcurs omoara motoarele cu acest ulei. Si nu conteaza ca ai bagat GM 5W30 , putea sa fie si alta marca, dar 5W30 ! Vad ca ai masina din 2002 , care mai mult ca sigur a iesit la vremea ei pe poarta fabricii cu 5W30 Smile
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
mie la reprezentanta in Cluj mi-au bagat 10 W-40, desi in cartea service se vedea clar ca a fost bagat doar 5w30,masina are 60.000 km. A doua zi l-am si schimbat. Invatatura de minte


Ultima modificare facuta de liberlamare la Joi 20 Feb, 2014 11:07 pm
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@vlad-OPC: Asa m-am luat si eu dupa niste "mecanici" sa bag 10w40 ca are multi km,pai ce facem frate la 500k ii bagam valvolina?
Numai ca vazand ca motorul nu merge in mintile lui cu acest ulei(am vazut diferenta de mers imediat dupa schimb,nu stiu ce avea in ea cand am luat-o) mi-am dat seama ca nu se simte bine cu acest ulei. Asa ca m-am pus in fata PC-ului si m-am apucat de cautat cartea si tot ce inseamna desre aceasta masina si motor. Atunci am vazut ce si cum,si mi-am dat seama ca am bagat o "porcarie" de ulei pt acest motor.
Mitul cum ca la peste 100k sa bagi 10W40 este doar un mit prostesc.Pe moment nu va mai consuma atata ulei,dar in viitorul apropiat (20-30k) se va vedea "ce stie sa faca" 10W40(desi a mea consuma mai putin 5w30 decat 10w40).Daca cei de la Opel respectiv GM au spus 5W30 pai nu au spus ei de prosti lucrul asta,pentru ca instalatia de ungere este proiectata sa functioneze cu acest tip de ulei.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
In cartea tehnica a masinii scrie mare si clar ca in acest motor(de fapt cam in toate dupa anul 2000) nu se pune decat ulei FULL SINTETIC 0Wx sau 5Wx. Oricum singurul ulei 10W40 full sintetic de care am auzit este un sortiment de la Motul care costa vreo 75 de lei /litru si care este facut special pentru masinile de curse. Am auzit ca ar mai fi facut cei de la Mobil unul asemanator.In rest tot ce este 10Wx este semisintetic,adica un ulei nepotrivit pentru motoarele Opel.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Au si cei de la Motorex un ulei 10w40 sintetic foarte bun. Dar e apropiat ca pret de cel al sortimentului 5w40 de la ei (cel 10w40 era 178lei bidonul de 5l, in urma cu 3 ani).
Skip ads

  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
@liberlamare: Am vazut carte service la o masina identica cu a mea(cartea din DE) si scria ca s-a pus numai 10W40.
Exista 2 variante: Ori si nemtii sunt batuti in cap si nu stiu ce ulei sa puna(in cazul asta ce pretentii sa mai ai la romani),ori cartea service a fost manarita.
Oricum cert este ca 10W40 nu e un ulei adecvat acestui motor.
  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ulei 0w30 gm pt diesel unde gasesc sa cumpar?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
nu exista ulei GM 0W30
  • TSC-U

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
din moment ce scrie in carte, eu zic ca tebuie sa fie 0w30 gm.
  • Silviu1393

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2013 A17dte
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2013

  • Mesaj Privat
In carte probabil este recomandat uleiul 0W30,dar asta nu inseamna ca GM produce asa ceva. In romania ,ulei GM gasesti decat 5W30 sau 10W40. Din ce am vazut pe net,s-ar gasii si 5W40 dar numai prin Germania. De 0W30 nu am auzit pana acum sa produca GM.
Daca vrei neaaparat sa pui 0W30 cauta un ulei produs de Motul sau Aral sau Mobil1. Daca vrei GM pune 5W30
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
TSC-U a scris:din moment ce scrie in carte, eu zic ca tebuie sa fie 0w30 gm.

citeste mai bine cartea aia acolo spune ce clasa sa aiba uleiul 0w30 5w30 5w40 etc, si sa indeplineasca normele GM, nu ca uleiul trebuie sa fie GM WTF?
  • valix5

  • Mesaje scrise: 115
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Am citit in cele 60 de pagini ale topicului o multime de pareri pro si contra uleiului GM. Deoarece se apropie momentul sa efectuez schimbul de ulei, am hotarat sa incerc si eu uleiul GM 5w30 Dexos 2 dupa ce pana acum am folosit Castrol Magnatec 5w40. Cu totii stim cat de multe bidoane de ulei Castrol contrafacut exista pe rafturile magazinelor, acesta fiind unul din principalele motive pt care am decis sa renunt la Castrol. Intrebarea mea este urmatoarea: cum reusim sa ne dam seama dupa ambalaj dc uleiul GM este original sau contrafacut? Din cele doua exemple, care credeti ca este cel original: http://www.webareal.sk/fotk...-30-olejlacno.jpg sau http://p.alejka.pl/i2/p_new...-dexos-ii_0_b.jpg ?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Cel cu holograma. Dar 100% nu poti fii sigur niciodata.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR