Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cu putina rabdare daca citesti ai sa stii ce e mai bine pentru masina ta.Deci ce e mai bine nu mai bun!Eu personal mi-am gasit raspunsul.
http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Respecte
Skip ads

  • nilf40f

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z110xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
irinadavel a scris:Cu putina rabdare daca citesti ai sa stii ce e mai bine pentru masina ta.Deci ce e mai bine nu mai bun!Eu personal mi-am gasit raspunsul.
http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Respecte


Multumesc, nu le am cu engleza si nici sa stau cu dictionarul in fata nu am timp. Am cerut un sfat, o parere, nu o trimitere la alte biblii
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Un sfat: am gasit ulei ARAL la pret apropiat (90lei 4L fata de 80 lei 5L) si calitate superioara (5W40 fata de 10W40 GM-ul).
Pana acum mi se pare cea mai buna alternativa. Revin cu detalii pe parcurs.
  • Cristy_13

  • Mesaje scrise: 763
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2009

  • Mesaj Privat
irinadavel a scris:Cu putina rabdare daca citesti ai sa stii ce e mai bine pentru masina ta.Deci ce e mai bine nu mai bun!Eu personal mi-am gasit raspunsul.
http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

Respecte

Da' ce esti secretoasa (secretos) asa? Zi-ne si noua ce ulei ti-ai pus. Twisted Evil
Skip ads

  • deleted-28636

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am pus GM 5W30
Dar dupa schimb motorul mi s-a parut mai zgomotos , asa se poate intampla la trecerea de la un tip de ulei la altul adica de la semisintetic la sintetic,si mai ales de la mineral la sintetic.Eu unul ma gandesc sa pun din nou ce am avut adica Mobil 10W40.


* If you've been driving around with mineral oil in your engine for years, don't switch to synthetic oil without preparation. Synthetic oils have been known to dislodge the baked-on deposits from mineral oils and leave them floating around your engine - not good. It's wise to use a flushing oil first.
* If you do decide to change, only go up the scale. If you've been running around on synthetic, don't change down to a mineral-based oil - your engine might not be able to cope with the degradation in lubrication. Consequently, if you've been using mineral oil, try a semi or a full synthetic oil. By degradation, I'm speaking of the wear tolerances that an engine develops based on the oil that it's using. Thicker mineral oils mean thicker layers of oil coating the moving parts (by microns though). Switching to a thinner synthetic oil can cause piston rings to leak and in some very rare cases, piston slap or crank vibration.
* Gaskets and seals! With the makeup of synthetic oils being different from mineral oils, mineral-oil-soaked gaskets and seals have been known to leak when exposed to synthetic oils. Perhaps not that common an occurrence, but worth bearing in mind nevertheless.
Se poate da un copy/paste in Google,il face varza dar se intelege.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De vreo saptamana studiez zilnic povesti despre uleiuri pentru a gasi o alternativa la GM 10w40. Nu reusesc sa aflu exact care indicativ ar fi cel mai indicat si apoi sa ma hotarasc la firma. Dar se pare ca se contureaza cateva concluzii.
1. Ori 5w ori 10w consumul de ulei e acelasi
2. La motoarele pe benzina nu e ok w30 cred ca trebuie cel putin w40 dar nu sunt sigur ca merge si mai departe la w50 sau w60, fiind vb de tacheti hidraulici.
3. Banuiesc ca ar fi bun si 5w40 in ideea ca e totusi mai subtire
4. Se pare ca dupa 7-8000 de km uleiurile care se gasesc pe piata romaneasca se depreciaza si creste consumul de ulei necesitatnd schimabarea uleiului
5. Pt faptul ca GM nu produce si 5w40 ma gandesc ca totusi prima cifra ar trebui sa fie 10w
6. un alt argument ca w30 nu e bun la benzina este postul colegului inadavel
7. Singurul lucru care ma deranja la GM era ca motorul era zgomotos uneori in relantiu dar se intampla acest lucru in special cand mai trebuia completat 500ml pana la maxim pe joja.
8. Fata de alte uleiuri se pare ca GM realizeaza un consum mai mic de ulei
9. Inca ceva important la al 2 lea schimb consecutiv cu acelasi tip de ulei se pare lucrurile au cam intrat in normal si nu mai este zgomotos, cred ca e bine sa mergem cu un singur tip de ulei nu sa ii schimbam marca la fiecare schimb.
Daca cineva poate confirma sau infirma vreo una dintre aceste concluzii va rog sa o faceti pentru a ne lamuri cu totii mai clar asupra acestui aspect.
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:
2. La motoarele pe benzina nu e ok w30 cred ca trebuie cel putin w40 dar nu sunt sigur ca merge si mai departe la w50 sau w60, fiind vb de tacheti hidraulici.
de ce zici asta ? eu am cu masina 30.000 km, si numai ulei GM 5-30 a vazut , nu consuma nici un gram intre schimburi, cu alte uleiuri nu stiu cum s-ar comporta motorul dar eu sun multumit de GM 100%,
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
La 30.000km ar fi culmea sa consume ulei, dar ma refeream in primul rand ca e mai zgomotos cu w30. La tine fiind inca nou motorul nu cred ca se simte nimic.
Skip ads

  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Dupa ce mi-am adus masina in tara am folosit prima data ulei Mobil 1 5W40 dupa care am trecut pe ulei GM5W30.Dupa acest schimb am simtit ca motorul este mai zgomotos.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
florin71 a scris:Dupa ce mi-am adus masina in tara am folosit prima data ulei Mobil 1 5W40 dupa care am trecut pe ulei GM5W30.Dupa acest schimb am simtit ca motorul este mai zgomotos.

Banuiesc ca ai un motor pe benzina. Daca e asa incearca tot cu un 5w40 sau 10w40.
  • florin71

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2004 1,7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu , am un diesel de 1,7CDTI, Z17DTL, care in acest moment are rulati 101.710km.Cand am folosit 5W40-ul masina avea rulati 70500km.Data viitoare voi trece pe Mobil 1 0W40.
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Am vazut pe diverse site-uri de vanzare ulei GM Original 5W30 la pretul de 120RON 5 litri.
Oare este bun sau contrafacut? Nu e cam ieftin?
Mi se pare dubios.
Voi ce ziceti?
Skip ads

  • sandell2004

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am aflat zilele astea ca uleiul GM este facut de MOBIL.
Dovada aici: http://www.mobil.com/UK-Eng...ecial_G_5W-30.asp
Eu sunt multumit de acest ulei chiar daca dupa 10 000 km parcursi cu un schimb motorul devine mai zgomotos. In concluzie daca vrei sa dormi linistit faci schimbul de ulei un pic mai devreme(10000km) iar diferentele intre uleiuri si mai ales preturile lor sunt chestiuni de marketing. Nu zic ca uleiul GM este extraordinar dar nici rau nu cred ca este. Va salut si astept parerile voastre.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dupa 10.000 km, efectuti cu GM 5w30(uleiul recomanat si utilizat de service-urile autorizate Opel) am decis sa-l schimb inainte de termen. Ce m-a determinat sa-l schimb?
La rece:
- turbina scotea niste "fluieraturi" care nu mi se pareau normale.
- zgomotul si vibratiile motorului se puteau compara cu cel al unui tractor.
La cald:
- motor zgomotos
- se auzeau niste batai din motor - presupun tachetii, lantul de distributie
- la accelerari puternice, seara in lumina farurilor, se putea observa un "nor" albastru. Consumul de ulei l-am constata si pe joja de ulei...
Dupa schimbul de ulei, motorul se comporta cu totul altfel.
La urmatoarea revizie "oficiala" o sa ma duc cu uleiul meu, un 5w40 Mobil 1, testat cu succes pe masinile detinute anterior.

Recomand celor care folosesc un astfel de ulei, sa-l schimbe la maxim 10.000 km, diferenta o constatati singuri... Smile
  • ITA

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am o vectra C, 1.9 CDTI si mentionez ca in ultimii 90.000 km, masina nu a primit decat ulei GM 5W30, in prezent masina avand 180.000 km. Intre schimburi nu "papa" deloc ulei, insa cu regret recunosc ca dupa 9000 Km de la schimb, motorul devine zgomotos.
Va rog recomandati-mi o alternativa la acest ulei, indiferent de cost.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu as pune Castrol EDGE turbo diesel 5w30 sau 5 w40 ,dar mai mult as merge pe 5w 40(totusi are 180000 km)
  • zafira07

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Producatorul recomanda ca pana la 120000 km foloseste 5w30 ceea ce fac si dupa 120000 km foloseste semi sintetic 10 w 40 nu uita ca cu 5w30 se poate face 30000km eu fac 15000km fiti stabili nu schimbatori invatati de la nemti pt ca marca e a lor ei nu se schimba,de unde stiu?din cartea de intretinere pe care o au si o primesti atunci cind cumperi o masina de la propritar direct .
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
nu vreau sa te contrazic.
de-a lungul anilor am luat din Nemtia 4 Opeluri , toate dieseluri.
toate cartile de intretinere erau bifate cu acelasi tip de ulei.
niciodata nu am vazut neamtul sa-i fi schimbat tipul de ulei fata de cel pe care l-a pus de cand masina era noua.
exemple de km. cu care am cumparat cele 4 masini:
135, 161,137,215. toate aveau 10w-40. si aici ma refer exclusiv la y20dth.
  • gaches

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am cumparat de pe internet ulei GM 5W30 cu 120 RON bidonul de 5 litri.
Este original sau vreo facatura?
De ce este asa de ieftin fata de celelalte uleiuri?
  • mzahan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa fi rautacios.
Cred ca se referea la faptul ca pe cartile tehnice din Germania, scrie ca uleiul se schimba la 30 mii km sau 1 an.
Motiv pentru care am luat si eu decizia sa schimb la 20 mii sau un an de zile. Bineinteles ca mecanicii din reprezentanta nu au recunoscut ca uleiul se schimba la 30 mii sau un an. Desi le-am aratat cartea, cu exceptia de la regula cu 15 mii, valabila pana in 10.2000. Au zis ca in Ro sunt drumuri proaste...bun, si ei de unde stiu pe unde am umblat eu. Sau neamtul, daca umbla mai mult prin europa de est, i se schimba intervalul de service-are?! Astea sunt "rahaturi" pentru EST.

Legat de alegerea uleiului, cred ca este f. important sa alegem uleiul ce respecta recomandarile din cartea tehnica.
Mai simplu, eu am ales producatorul Aral, am intrat pe site-ul lor, am selectat masina si motorizarea, si am primit trei variante de ulei, unul full sintetic si 2 semi-sintetice. Am ales Aral highTronic 5W40.
Mentionez, ca motorul are cod Y17DT.
Variante de ulei recomandate de ARAL pe site, 0W-30 SuperTronic G, 5W-40 HighTronic si 10W-40 BlueTronic. Primul avea clar recomadare ca se foloseste la motoare cu perioade lungi de service, al doilea, ca poate fi folosit la intervale lungi, si la al treilea nu scria nimic special.
Pe carte scrie ca e bun orice ulei 0W-30, 5W-30, 10W-30 sau mai sus de 30, unde valorile se refera la viscozitate la cald si la rece.
Engines Oils
Petrol ACEA - A3
ACEA - A3/B3
ACEA - A3/B3/B4
Diesel ACEA - B3
ACEA - A3/B3
ACEA - A3/B3/B4
Personal am vrut sa pun 0W-30, dar cand am citit referiri la zone arctice, sau apropiate, mi-a trecut. Probabil ca daca as locui in Brasov sau alte zone cu ierni adevarate, as pune asa ceva.

Ce mi-a afisat Aral
Marke: Opel
Modellreihe: Astra F/G Diesel
Typ: Astra G 1.7 DTi-16V
Baujahr: 1999 bis 2004


Betriebsstoffe Liter
Motor Y17DT
Aral SuperTronic G 4,5
Aral HighTronic 5W-40 4,5
Aral BlueTronic 10W-40 4,5
Schalttransaxle 5/1 F18
Spezialprodukt, nur Originalfl�ssigkeit verwenden! 1,8
Hydrauliksystem Bremsen/Kupplung
Aral Bremsfl�ssigkeit XHS DOT 5.1
Aral HS DOT 4 Super
Servolenkung
Spezialprodukt, nur Originalfl�ssigkeit verwenden!
K�hlsystem
Spezialprodukt, nur Originalfl�ssigkeit verwenden! 7,1
K�hlsystem, rot
Spezialprodukt, nur Originalfl�ssigkeit verwenden! 7,1
https://www.aral-lubricants....cont_4_16_1_1.php

In rest, alegerile sunt sentimentaliste. fiecare alege un producator al carui nume "suna" bine, si al carui nume e o garantie a calitatii, in opinia cumparatorului.

SA nu uit, Masina are aprox. 110 mii km, 2002



cristy78aca a scris:De acum sa-l schimbi la 40000km, sa nu te mai certe mecanicul si dupa aceea sa-l dai cuiva moca, ca sunt sigur ca mai merge folosit. Wink

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR