Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
De curand, am schimbat toata muzica din mashina.
La volum redus aud in boxe un tiuit ( cred ca de la alternator, ca se modifica frecventa proportional cu apasarea pedalei de acceleratie ).
Iar radio nu mai merge ( am o antena electronica care e alimentata din casetofon, iar de pe acelasi fir al casetofonului pleaca firul de remote la statii si la condensator.
Cablul de alimentare e destul de gros ( de 20 ) iar RCA urile sund DIETZ dar am tras cablul de alimentare si RCAurile pe aceeasi parte a masinii. Sa fie asta problema ?
Fisele de la bujii sunt noi si siliconice ?
Care ar fi solutia ? sa ma apuc sa dau jos pragurile , sa ridic mocheta si sa mut alea din nou ? sau sa caut un condensator antiparaziti ?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ar fi indicat sa verifici condensatorul montat pe alternator intr-o prima faza.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Ia-le pe rand, in principiu muta plusul pe o parte si rca-ul pe cealalta. Minusul leaga-l pe caroserie cu un fir cat mai scurt. Parazitii apar numai cand pui subul? Ce statie ai? Daca apar paraziti si pe difuri incearca sa pui cablu separat de la baterie la cas.
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ar trebui sa fie de la plus care e prea aproape de rca, la mine sunt trase separat si nu am avut probleme dar cel care mi le-a montat mi-a zis ca apar interferente daca firele sunt pe aceeasi parte

Bafta!
Skip ads

  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Deci sa recapitulez.
In masina am pe spate 2 dif coaxiale iar pe fata sistem ( dif plus tweeter separat plus fltre ).In toate 4 dau cu statia. Mai am o statie pe 2 canale numai pt subwoofer.
Cablul de curent vine direct de la baterie la condesator si apoi pleaca la cele doua statii. Minusul este foarte scurt ( 20cm). Semnalul pt difuzoare pleaca din preamplificarea casetofonului prin 2 cabluri RCA care trec pe langa cel de curent si se duc in statia de 4 canale. tot de aici mai pleaca si cablul RCA pt subwoofer care se duce in a 2a statie si trece pe langa acelasi cablu de curent.
Paraziti am in toate difuzoarele.
De la casetofon pe firul pt alimentare antena pleaca la statii si la condensator firul de remote si tot de el am legata si alimentarea antenei ( una electronica ).
radio nu prind nici un post.
Casetofonul este legat de firul lui care era din fabrica si am o siguranta pusa de mine pt el.
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Condensatorul e de preferat sa il ai cat mai aproape de statii iar firul de alimentare sa fie destul de gros ; daca ai si firul de semnal de buna calitate (ecranat bine)nu mai are de ce sa bazaie . A si inca o chestie nu te baza pe instalatia masinii ca e destul de veche eu am o astra din 93 si tot bazaie cd-ul din cauza firelor , nu am avut kef sa le schimb si nici nu o sa o fac prea curand.
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Totusi ce statie ai? Eu am patit asa ceva mai demult si era de la statie, a schimbat un pumn de piese si dupaia s-a auzit perfect.
  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Am mutat firele si tot bazaie. O sa ma uit la Condensatorul de pe alternator cand o sa am timp. Statiile sunt Helix.
Cu radioul am rezolvat, am inlocuit antena aia electronica cu una normala si e ok.
Skip ads

  • Iceman

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Dragasani
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu de condensator ai tu nevoie...
Ce iti trebuie se numeste \"noisekiller\" / \"atenuator de zgomot\" se monteaza pe cablu de alimentare inaintea amplificatorului.
Atenuatorul de zgomot reduce zgomotele generate de alternator sau alte surse ce pot ajunge in sistemul audio prin sursa de alimentare.

Am citit si eu chestea asta undeva. Nu sunt expert. Dar cred ca te va ajuta!


_____________________
Vectra A "93 C18NZ+GPL
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
eu fac pariu ca taota treaba e de la cabluri rca proaste. daca ai luat dietz dinalea de 15 ron ai toate sansele sa ai probleme.
sau o alta varianta care se intampla la unii posesori de dacia era cu fisele.
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
nu vreau sa par rautacios
dar mai auzi ZGOMOTUL masinii????????
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
asta e buna =))
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@ george_wap: primul lucru la care m-am gandit cand am vazut numele topic-ului a fost sa te intreb: tenie, oxiur, giardia? Smile
  • n3v001

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2004

  • Mesaj Privat
i feel you. si eu am tiuitul respectiv, e adevarat destul de atenuat cu tot cu amplificator, rca-uri dublu ecranate, condensator, etc. Urmatorul lucru care il voi incerca (sau poate incerci tu inaintea mea si-mi zici daca a avut rezultat) este o solutie cu filtre izolatoare cum sunt cele de aici: http://www.be-loud.ro/produ...ica/Stinger/SGLI/
  • george_wap

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Vine cam tarziu raspunsul.
Problema am rezolvat-o demult.
Mutarea cablurilor Rca pe celalata parte a fost solutia.
Totul e ok acum
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR