Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
De meserias ce sunt am reusit sa fac tid-ul sa vada numai jumatatea de sus in loc de cativa pixeli care nu mergeau iar indicatorul de viteza imi indica cu 10 km/h mai putin. Stie careva un meserias, in IASI cara sa mai poata face ceva cu pamblica mea de la tid care e dezlipita la un capat? Banda e lipita de placa si e banda pe suport de ciolofan(scuzati-mi exprimarea). Cat despre vitezometru stie careva ce e de facut? Am dat peste acul indicator in momentul in care il stergeam si acum nu mai pleaca acul de la 0 km/h pleaca de la baza ceasului.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dai iara ceasurile jos pui mana frumos pe acul vitezometrului si il dai i ndirectia dorita, merge 100%. Banda incerca sa o lipesti cu ceva peste ca sa stea aproape de ecran.


Ultima modificare facuta de sebi4fc la Lun 27 Apr, 2009 10:44 pm
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
adrian_iasi a scris:De meserias ce sunt am reusit sa fac tid-ul sa vada numai jumatatea de sus in loc de cativa pixeli care nu mergeau iar indicatorul de viteza imi indica cu 10 km/h mai putin. Stie careva un meserias, in IASI cara sa mai poata face ceva cu pamblica mea de la tid care e dezlipita la un capat? Banda e lipita de placa si e banda pe suport de ciolofan(scuzati-mi exprimarea). Cat despre vitezometru stie careva ce e de facut? Am dat peste acul indicator in momentul in care il stergeam si acum nu mai pleaca acul de la 0 km/h pleaca de la baza ceasului.

TID-ul se poate face fara probleme! Eu am dezlipit TOTAL acea tresa, am curatat contactii atat la cablaj cat si pe acea folie si acum merge struna! Sunt operatii delicate dar nu imposibile! Mai dificil este cand "ciolofanul" Smile este dezlipit din partea LCD-ului !
La vitezometru poti incerca sa scoti cu mare atentie acul indicator si prin mai multe incercari sa il pozitionezi pe zero, respectand cat de cat pozitia verticala a ansamblului !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Acul il scoti cu o furculita si il pui corect.
Cu TID daca nu merge https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=3283 ramine sa iti cumperi altul.
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat prin metoda furculitei. Va multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR