Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Deschid acest topic din dorinta de a afla daca a mai intalnit cineva aceasta problema.

Promit ca am folosit functia de search a site-ului si chiar si pe cea de google.

Am o Vectra GTS din 2005 1.9CDTI 120 CP. Sunt foarte multumit de ea, insa problema este ca m-am saturat de suspensiile sport GTS atunci cand merg pe drumuri mai proaste si chiar si prin Bucuresti. Sad
Vreau sa stiu daca a reusit cineva sa imblanzeasca acest tip de suspensii, mai precis daca au reglaj, sau cum as putea sa-mi dau seama. Imi doresc din tot sufletul sa o mai ridic unpic si sa devina mai moi daca se poate.

Numai bine! Smile
Skip ads

  • deleted-4518

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La sasiurile sport (GTS) nu a fost montata suspensie (auto)reglabila. Parca prin autodata am citit chestia asta.
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Posibil, insa eu ma refer la acel reglaj manual care se face dintr-o piulita f mare pusa undeva pe telescop, cum am vazut la o astra g.

Ca si alternativa m-am gandit la schimbarea arcurilor cu unele de vectra c normala. Cam costisitor tinand cont ca un arc costa undeva la 3 mil..
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu ai surub de reglaj, daca vrei ne intalnim si facem schimb desi sunt putin dure si ale mele. Au fost schimbate amortizoarele pe spate in 2006 (pe gaz) cand am cumparat masina (inca le am in dulap) tot cu originale iar cele de pe fata fusesera schimbate cu 6 luni inainte. Ma ocup eu de partea cu desfacutul Smile)
Masina e productie 2003 inmatriculata in 2004
Skip ads

  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Hm .. esti sigur ca sunt compatibile si pe fata si pe spate?

Teoretic arcurile tale ar trebui sa fie unpic mai inalte. dar sistemul de prindere al acestora o fi acelasi? A mea e diesel 1.9 cdti.

PS: de Vineri pana Duminica sunt in Slatina asa ca as putea veni .
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu stiu daca am liber vineri dar pana atunci sunt in bucuresti, ne putem intalni sa vedem, am vazut recent una desfacuta si nu mi s-a parut nimic schimbat. Schimbul cred ca il putem face in bucuresti craiova sau slatina Smile, cel mai important ar fi sa dam o tura sa vedem daca ne coafeaza, a mea a fost de showroom si posibil sa fie tot ceva tare din motivul asta, zic unii ca ar fi mici diferente la astea de prezentare.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Amortizoarele de la Vectra GTS difera fata de Vectra normala , GTS-ul fiind mai coborat cu 20 mm ?
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ma faceti sa rad !

Seinfeld tu ai fost in alte orase ?
Bucurestiul sta cel mai bine la capitolul strazi comparativ cu alte orase.

Uite cum arata GTS - ul meu (si nu ma vait...a fost alegerea mea )



Skip ads

  • adrian_gts

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 gts
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sfatul meu e so lasi asa si au am aceeasi problema dar rurez numai prin buc.intradevar dak te duci pe un drum de tara nu ai ce s cauti cu gts-ul Shocked pt gts asa e facut el sport ori tu dak ii strici linia..adik sai schimbi..suspensiile deja masina ta nu va mai avea farmec..seinfeld..
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfaturi, insa cred ca nu m-am facut foarte bine inteles era o discutie tehnica, decizia de a mdifica suspensia este luata. Asta este parerea mea si pun pe primul loc confortul si apoi aspectul exterior. Eu nu am nimic impotriva daca voua va place altfel. Mie unul mi-ar placea sa le am pe amandoua. .

In alta ordine de idei ati observat Octaviile de ex. cat sunt de ridicate . . mie asa imi place.
Sunt dispus sa fac schimb cu cineva care are vectra normala cu pachet drumuri grele si isi doreste suspensii sport.
De fapt, in nebunia mea ma gandesc sa adaug inca un set sau 2 de saibe de cauciuc/aluminiu intre arcuri si caroserie si sa tai capatul cu bucse al amortizoarelor si sa-l prelungesc cu 4-6 cm. Vreau o masina INALTA .
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai si atunci de ce ai mai luat GTS ? Ca ai vazut de la inceput cat e de joasa. :>
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@Seinfeld si eu doresc acelasi lucru ca si tine. Caut de mult sa fac acest lucru insa nimeni nu stie ce arcuri ar fi potrivite ptr. treaba asta.
Daca reusesti sa faci ceva da si tu de veste.
Skip ads

  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai mi-am luat GTS ca mi-a placut cum arata normal nu m-am gandit si la partea cu confortul. Inainte am avut inclusiv on Oltcit TRS si sincer masinuta aia nu simtea gropile era f ingenioasa avea rotile foarte usoare avand discurile de frana si etrierii montate pe cutia de viteze. Daca se mai fabricau, acum imi luam una cu 60 de cai putini reuseau sa se tina de mine prin oras . .
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Seinfeld nu incerca sa reinventezi roata,se va dovedi mai scump mai greu si mai periculos decat sa iei un set de suspensie(arc+amortizor)gata inaltate de catre producator.Eu nu pun in discutie preferintele tale referitor la suspensie (mai mult confort)doar iti recomand doar o cale simpla,usor de realizat SIGURA ,si cu mari sanse sa fie ceea ce-ti doresti.Exista destui doritori de suspensii sport,ori cumperi un set schimbi si vinzi ce ai tu pe masina acum,ori astepti pana gasesti un doritor ai arati cum arata masina cu suspensiile alea si tii blocati banii doar cateva ore pana faci schimbul tu hotarasti dar renunta la incercari sa nu strici iremediabil piesele deci nu mai ai ce vinde ori mai rau cum face un preparator din zona si-a intarit arcurile si acum topaie masina de zici ca mergi calare iar 'topaiala' pe asfalt e periculoasa mai ales in curbe stii la ce ma refer.....Zilnic ma lovesc de incercari mai multe nereusite decat reusite de modificari ale gazii la sol, iar 99% sfarsesc prin aruncarea materialului didactic la gunoi si cumpararea de piese potrivite dorintelor fiecaruia.
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In sfarsit cineva care ma intelege. Bineinteles ca prefer sa cumpar daca exista asa cum spuneti dvs. set arc si amortizor inaltate de producator. Ma puteti ajuta si pe mine unde sa caut asa ceva un magazin un site sa-mi fac si eu o parere ?
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
regret ca revin obsesiv, dar
Mecanik are....., dreptate.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sainfeld si a ta e la fel de lasata ca a lui Bucifer85 ?
Si eu am tot de120 cai 2005 da a mea are garda inalta si daca a ta e la fel de lasata ca a lui Bucifer85 fac eu schimb cu tine eu cred ca am pachetu drumuri grele ca e mult mai ridicata ca cea a lui Bucifer85.
As vrea sa schimb suspensia ca acuma dupa remapare parca as vrea ca sa fie mai lasata.


Ultima modificare facuta de sebi4fc la Mar 15 Dec, 2009 1:12 am
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca e masina din poza de la avatar nu cred ca e GTS. Nu toate Vectrele cu hayon sunt GTS-uri .
  • Seinfeld

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 1.9CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2008

  • Mesaj Privat
masina mea nu e asa lasata ca a lui Bucifer ca nu o mai scoteam din parcare. Este unpic mai ridicata modelul GTS adica sport din nastere. Este f placuta in curbe un singur BMW s-a tinut dupa mine pana acum.

sebi faptul ca a ta masina e mai ridicata decat GTS-ul nu inseamna si ca are pachetul de drumuri grele. Are acest pachet daca e putin mai ridicata decat o vectra normala si are scut de otel.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Seinfeld a scris:masina mea nu e asa lasata ca a lui Bucifer ca nu o mai scoteam din parcare. Este unpic mai ridicata modelul GTS adica sport din nastere. Este f placuta in curbe un singur BMW s-a tinut dupa mine pana acum.

sebi faptul ca a ta masina e mai ridicata decat GTS-ul nu inseamna si ca are pachetul de drumuri grele. Are acest pachet daca e putin mai ridicata decat o vectra normala si are scut de otel.


V-ati alergat numai in curbe?...sau prin ceva serpentine?... Very Happy si care ar fi fericitul model bmw? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR