Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut.am un astra caravan f si as dori sa-i pun discuri pe spate.este x14nz,jante pe 13 si nu stiu ce dimensiuni sa-i iau.am inteles ca se poate schimba de la fuzeta in colo,nu este neaparat puntea cu totul.deci intrebarea mea este in afara de fuzeta,discuri(ce marime?),etrieri si cablu frana de mana,mai trebuie ceva? ce nu mai inteleg ,este cum se face franarea pe spate in momentul cand ai tras frana de mana?unde se duce cablul de pe spate,de ce este prins?sincer pana acum nu am avut posibilitatea sa vad la cineva.va multumesc mult.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
andronachi victor a scris:salut.am un astra caravan f si as dori sa-i pun discuri pe spate.este x14nz,jante pe 13 si nu stiu ce dimensiuni sa-i iau.am inteles ca se poate schimba de la fuzeta in colo,nu este neaparat puntea cu totul.deci intrebarea mea este in afara de fuzeta,discuri(ce marime?),etrieri si cablu frana de mana,mai trebuie ceva? ce nu mai inteleg ,este cum se face franarea pe spate in momentul cand ai tras frana de mana?unde se duce cablul de pe spate,de ce este prins?sincer pana acum nu am avut posibilitatea sa vad la cineva.va multumesc mult.

*
Sunt pe acolo niste tamburi "minusculi" care se ocupa doar de frana de mana...
La motorul tau mai mult decat modest nu vad insa interesul de a pune discuri, mai ales ca se schimba cam multe piese pe acolo in fara de discuri. mai bine ai pune discuri ventilate si mari pe fata (in cazul asta, iti trebuie genti pe 14, obligatoriu)
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
plus ca trbuie modificat si in talon ca pe urma am probleme la revizie,nu?cred ca mai bine o las asa.daca dispuneam de bani te scapam de vectra aia.asa ceva am vrut de la inceput dar tot din lipsa de...ok,multumesc tare mult pentru sfat.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
intr-adevar se poate fara punte...

dar de pe o masina "asemanatoare" (Astra F, Vectra A, Kadett, Calibra)

treaba s-a incercat pe un Vectra A si se simte diferenta...
si eu am de gand sa schimb, doar ca imi trebuie donator (de pe o masina cu ABS, neaparat)
iar cu frana de mana, se schimba si cablul... fiind astfel prinderea !

acum intrebarea mea este: pe fata ai ventilate? ai ABS?
Skip ads

  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu sunt nici ventilate,nu am nici abs.masina a fost"cheala"eu vreau sa ma apuc sa-i fac cate ceva.multi mi-au spus sa o schimb si sa mai dau diferenta sa iau alta mai dotata.asa este,insa am prins drag de asta si nu o dau nici mort,iar sa imi iau alta ,deja este un lux prea mare pt.mine.
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Vectra A-ul pe care a fost montat (si merge impecabil) este fara ABS, nici ventilat!

oricum, cele de pe spate nu sunt ventilate nici la cele cu ABS!
tu poti sa iti pui linistit fara sa te chinui sa schimbi si puntea...

dar trebuie sa o iei de pe o masina fara ABS !
acest prieten al meu a dat 200 lei pe tot kit-ul din spate (fuzeta-etrieri-placute-si alte maruntisuri)

un altu din Arad si-a pus pe Astra F, si nu la costat decat 250 lei...
ideea la mine este ca tamburii mei sunt varza.... si decat sa iau alti tamburi, mai bine discuri... se simte diferenta mare la franare !


Bafta !
  • andronachi victor

  • Mesaje scrise: 281
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2008

  • Mesaj Privat
problema la mine este ca sunt pe 13 si am inteles ca nu merge
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ce te opreste sa iti pui roti pe 14" ?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Masina e doar o "tabla", nu merita sa te atasezi excesiv de ea...
Eu asi schimba-o FARA MILA cu una cu un motor de (macar) 1.6 si mai bine echipata "de la mama ei".
Nimeni nu te impiedica sa alegi cu grija si sa negociezi la sange, esti client, deci ai banul in mana si tu decizi...
Daca vrei sa o"impopotonezi" vei constata mai de fiecare data ca iti lipseste ba o piesa, ba un cablaj, ba una, ba alta si daca pui cap la cap toate cheltuielile reale iti vei da seama ca nu e rentabil.
  • KrissReea

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ca tot am deschis topicul ... si eu ma gandeam la fel pentru F-ul meu din '96 ..... am discurile ventilate pe fata, saboti mai mari , are si ABS si vroiam sa-i pun si pe spate ... si citit ce a scris colegul hormon ca se poate face cu 200-300 de lei ma bate gandul tare...

dar totusi... intr-un final.. nu ar fi mai bine o punte cu totul ? ce inplica schimbarea fuzetei ? nu afecteaza cu nimic punctea originala care a fost facuta pt tamburi ? eu am jante pe 14 !

Merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR