Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutari all ! Nu stiu daca am nimerit bine sectiunea dar sper sa nu iar bobarnace si sa fiu indrumat catre calea cea buna in caz ca ca am gresit ...

Ce vreau eu sa fac: detin o astra g coupe din 2001 cu motor 1.7 diesel. Am pe el ce am mai toate de pe aici: aer,geamuri oglinzi elec, servo,pilor, jenti, inchidere centralizata etc.
La inchiderea centralizata stock cand se inchid usile stie toata lumea ca clipesc semnalizarile ... eu vreau ca atunc cand clipesc sa si claxsoneze mai precis vreau sa stiu care sunt firele care se duc catre semnalizari atunci cand armezi inchiderea ca mai departe ma descurc.
Mai am o solenza si la aia la fel i-am facut dar numai ca la aia cand inchideai semnaliza de 2 ori si de lunga durata(timpul complet de semnalizare) si era cam deranjat. La opel am obs ca timpul de semnalizare este destul de scurt cand inchizi si ar trebui sa faca decat un tit Very Happy.
Deci daca stie cineva care sunt firele care se duc catre semnalizare de la inchidere sa imi zica si mie. Sau daca cumva este cineva care deja a facut asta si ar vrea sa imi spuna si mie ar fi mult mai bine !
Numai bine all !
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Salutare !
Ti-am scos toate schemele necesare pentru ceea ce vrei tu.
Ai semnalul de la semnalizarile spate si anume:
Conector X1 --> Turn Signal Rear Left (Spate Stanga) --> pin 65 --> Culoare Negru-Alb
Turn Signal Rear Right (Spate Dreapta) --> pin 19 --> Culoare Negru-Verde


Ai semnalul de la semnalizarile fata si anume:
Conector X2 --> Turn Signal Front Left (Fata Stanga) --> pin 12 --> Culoare Negru-Alb
Turn Signal Front Right (Fata Dreapta) --> pin 19 --> Culoare Negru-Verde



Modulul de inchidere centralizata vad ca pastreaza culoarea si anume Negru-Alb, tot pe conectorul X1, pinul 16:


Succes.
A fost destul de complicat sa iti caut desenele, sper sa te descurci.

CristianTM
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La X1 e ok de umblat, dar daca umblati la X2 sa-mi spuneti si mie cum. E infernal. Atentie cand se pune cupla, se pot indoi pini! Au patit-o si altii. De aceea eu astept intai sa vad cum se poate umbla mai usor.
  • Bolidul

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
CristianTM esti mare domne ... Milioane de multumiri pentru scheme ! Chiari azi ma apuc de treaba si mai pe seara va spun ce a iesit.
  • clauditu2002

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2009

  • Mesaj Privat
problema mea este exact invers: cand inchid/deschid usile se aprind avariile, dar pe langa asta mai si tiuie odata cand o deschid si de 2 ori cand o inchid si ma dispera. nu stiu cum sa opresc chestia asta (mentionez ca nu am opel (inca))
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR