Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • cristibad

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am cateva probleme la o astra 1.6i fabricatie 95 si mi-ar placea sa aflu sia lte pareri.
1. Dupa schimbul de ulei, la relanti se aude o bataie - cred ca sunt ceva culbutori.
Uleiul care a fost pus era unul foarte subtire, iar mecanicul care a vazut masina a spus ca asta e posibil sa fie cauza - uleiul prea subtire nu reuseste sa ajunga la rampa; schimbat, pus aditiv, problema persista.
2. pe esapament nu se aude un sunet uniforma...senzatia de mers in 3...dupa ce am schimbat bujiile, nu mia variaza turatia la relanti, dar persista zgomotul si zenzatia.

Cum pot sti daca sunt culbutorii/axa cu came sau altceva ai complex...cuzineti biele camasa piston etc.

Unde pot gasi pe cineva care sa ma ajute?

Multumesc!
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am o tzacaneala la relanti` la vectra 1.8i. Se aude motorul parca e diesel Smile). Am vrut initial sa segmentez motorul, dar cineva mi-a zis ca poate fi DOAR pompa de apa. Imi poate explica cineva cum poate fi adevarat ? Daca o turez putin.. tzacaneala dispare,dar cand revine la relanti` la vreo 650-750 rot/min... iar am zgomotul respectiv.
Mi-a mai zis un mecanic ca poate fi un boltz de la piston. In cazul asta ce ar trebui sa fac ?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
In nici un caz nu e pompa de apa.
Fa rost de un stetoscop si asculta si tu in diferite locuri, dar sigur e de la tacheti.
  • sagittarius_deathstar

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1993 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sunetul e cam prea puternic ca sa fie tachetii... dar daca e totusi de la boltzul unui piston ce e de facut ? si totusi chiar daca nu e pompa de apa... poate avea vreo legatura logica?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR