Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • florianlungu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc frumos...o seara buna va doresc
Skip ads

  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu o am lipita cu o banda dubla adeziva..cam grosuta..1 2 mm grosime...si doar cateva dungi nu complet...pt ca vreau sa lipesc cu adeziv special...sau poxipol(mi-a recomandat un mecanic) -am cateva luni deja si vad ca tine...si merge si incazirea electrica din oglinda:P...e usor de aplicat...si am curatat bine suprafetele...lucru ff important....iar pt oglinzile..de parbriz....este oglinda cu ventuza,,,si credema ai toate sansele sa crapi sticla...pana sa se dezlipeasca ventuza...are o chestie anume.cu un clichet care pana nu il eliberi nu se dezlipeste(are un unchi de al meu care are"norocul"cu parbrize crapate anual:P
  • florianlungu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
byker_boy11 a scris:iar pt oglinzile..de parbriz....este oglinda cu ventuza,,,si credema ai toate sansele sa crapi sticla...pana sa se dezlipeasca ventuza...are o chestie anume.cu un clichet care pana nu il eliberi nu se dezlipeste(are un unchi de al meu care are"norocul"cu parbrize crapate anual:P


cum adica oglinda de parbriz?
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
florianlungu90 a scris:
byker_boy11 a scris:iar pt oglinzile..de parbriz....este oglinda cu ventuza,,,si credema ai toate sansele sa crapi sticla...pana sa se dezlipeasca ventuza...are o chestie anume.cu un clichet care pana nu il eliberi nu se dezlipeste(are un unchi de al meu care are"norocul"cu parbrize crapate anual:P


cum adica oglinda de parbriz?


ei creca nu ai inteles acu Rolling Eyes oglinda retrovizoare de parbriz ce e asa greu?este cu ventuza...si tine fff bine -probat- Confused
Skip ads

  • florianlungu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
byker_boy11 a scris:
florianlungu90 a scris:
byker_boy11 a scris:iar pt oglinzile..de parbriz....este oglinda cu ventuza,,,si credema ai toate sansele sa crapi sticla...pana sa se dezlipeasca ventuza...are o chestie anume.cu un clichet care pana nu il eliberi nu se dezlipeste(are un unchi de al meu care are"norocul"cu parbrize crapate anual:P


cum adica oglinda de parbriz?


ei creca nu ai inteles acu Rolling Eyes oglinda retrovizoare de parbriz ce e asa greu?este cu ventuza...si tine fff bine -probat- Confused



gata am inteles..Smile..eram cam obosit si de aia eram greu de cap:)...multumesc frumos:)
  • luxdomini

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
wwwcvro a scris:Salutare si La multi ani.
Nu stiu daca dezlipirea oglinzii retrovizoare (cu tot cu suport) este chiar o problema tehnica dar nu am stiut unde sa o incadrez.
Intrebare...cu ce pot lipi suportul de parbriz? am incercat cu silicon din ala transparent (mare greseala) - si acum a ramas o pata de ulei siliconic pe parbriz care nu "iese" cu nimic. Ar merge cu super glue?
Merci
P.S. Poate stie cineva cu ce se curata uleiul siliconic.


Mai exista un produs special pentru asa ceva , daca chiar vrei adeziv. Imi zicea un amic de un produs care are aplicatie exact pt questia asta (lipire suport oglinda retrovizoare).
Se numeste Bison Car Mirror. google it Smile Dani (amicul care a avut aceeasi problema ) cica e super ok, s-a prins fara probleme. cica se gaseste in toate magazinele mari (bricostore, carrefour, metro etc Smile
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ATENTIE! Nu e bun superglue, cand lipeste el si strange, eu mi-am crapat parbrizu cand am avut oltcitu la fel am lipit oglinda din interior cu super glue. In toate magazinele de piese auto (nu buticuri de pe la colturi) gasiti solutie speciala pentru lipit oglinzi (numai stiu cum se cheama), e formata din 2 tuburi cam cum e poxipolu.
  • florianlungu90

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2010

  • Mesaj Privat
multumesc frumos de raspunsuri..pana la urma am lipit cu dublu adeziv..

thank you
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
o problema asemanatoare am si eu
oglinda (sticla) este deplasata de la locul ei - asa am luat masina
cu ce anume si in ce mod pot dezlipi oglinda (sticla) din suportul acela si apoi sa o lipesc la loc asa cum trebuie.
si cu ce sa o lipesc la loc Smile
atasez si o poza
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
eu zic sa o lasi asa....daca nu joaca sau ceva...sau nu atinge nimic..
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai tocmai asta este
daca vreau sa o dau ceva mai in jos imi atinge in carcasa
  • byker_boy11

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
vezi cum o cum o dai jos,,,,ffff incet...poate o crapi cand o dezlipesti
Skip ads

  • luxdomini

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
toco a scris:ATENTIE! Nu e bun superglue, cand lipeste el si strange, eu mi-am crapat parbrizu cand am avut oltcitu la fel am lipit oglinda din interior cu super glue. In toate magazinele de piese auto (nu buticuri de pe la colturi) gasiti solutie speciala pentru lipit oglinzi (numai stiu cum se cheama), e formata din 2 tuburi cam cum e poxipolu.

Fals confunzi. sunt doua lucruri diferite. de fapt trei Smile Unu la mana , super glue e una, solutie SPECIALA pentru lipit pe geamuri e altceva.... Cel de care mentionam nu are nici o treaba cu Super glue si nu vorbim de Oltcituri aci Very Happy Doi la mana, al meu amic are un Signum de toata frumusetea si nu i-a crapat nici un geam pentru ca acea solutie (car mirror de la bizon) nu este super glue, nu vorbim de un super glue... Si trei la mana , singurele lucruri in doua tuburi sunt epoxidicele. si epoxidicele sunt reactii chimice puternice care mai degraba o sa iti topeasca locul unde aplici si apoi iti lipesc. mai degraba poxipolu ala iti distruge geamul decat ceva ceva conceput pentru asa ceva.
  • luxdomini

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2010

  • Mesaj Privat
marius_f a scris:salut
o problema asemanatoare am si eu
oglinda (sticla) este deplasata de la locul ei - asa am luat masina
cu ce anume si in ce mod pot dezlipi oglinda (sticla) din suportul acela si apoi sa o lipesc la loc asa cum trebuie.
si cu ce sa o lipesc la loc Smile
atasez si o poza


salutare marius. nu cre ca poti dezlipi cu vreo solutie. este vorba de mecanica aici. de lipit or fi solutii, dar de scos de acolo, mai greu si cum a mai spus si restul lumii..CU GRIJA Smile ca daca nu, o scapi, o spargi , si ai 7 ani de bad luck si de pitici verzi care or sa iti faca pana la roti si o sa iti bata in usa de la portbagaj :d
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
luxdomini a scris:
toco a scris:ATENTIE! Nu e bun superglue, cand lipeste el si strange, eu mi-am crapat parbrizu cand am avut oltcitu la fel am lipit oglinda din interior cu super glue. In toate magazinele de piese auto (nu buticuri de pe la colturi) gasiti solutie speciala pentru lipit oglinzi (numai stiu cum se cheama), e formata din 2 tuburi cam cum e poxipolu.

Fals confunzi. sunt doua lucruri diferite. de fapt trei Smile Unu la mana , super glue e una, solutie SPECIALA pentru lipit pe geamuri e altceva.... Cel de care mentionam nu are nici o treaba cu Super glue si nu vorbim de Oltcituri aci Very Happy Doi la mana, al meu amic are un Signum de toata frumusetea si nu i-a crapat nici un geam pentru ca acea solutie (car mirror de la bizon) nu este super glue, nu vorbim de un super glue... Si trei la mana , singurele lucruri in doua tuburi sunt epoxidicele. si epoxidicele sunt reactii chimice puternice care mai degraba o sa iti topeasca locul unde aplici si apoi iti lipesc. mai degraba poxipolu ala iti distruge geamul decat ceva ceva conceput pentru asa ceva.


Razz ,,epoxidicele" astea (daca asa se cheama) nu iti distrug nimic, altfel mie mi se topea geamu, eu am relatat exact ce am patit de la super glue, faptul ca mi sa crapat, daca amicul tau nu a patit a fost mai norocos, nu te ambala eu am vorbit aici strict de super glue, a zis cineva ca se poate lipi si cu super glue si stiu ca e mult mai usor sa iei super glue de la colt si sa incerci decat sa te duci pana la magazinu de piese, nu de bizon sau alte ,,lipiciuri".
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
marius_f a scris:salut
o problema asemanatoare am si eu
oglinda (sticla) este deplasata de la locul ei - asa am luat masina
cu ce anume si in ce mod pot dezlipi oglinda (sticla) din suportul acela si apoi sa o lipesc la loc asa cum trebuie.
si cu ce sa o lipesc la loc Smile
atasez si o poza


Desfai capacu din spate si o sa vezi ca e prinsa de o rotitza rotunda (vorbesc cum e la mine la oglinda cu reglare electrica) in vreo 3 surubele, o lipesti (asta vezi tu cum) si o pui la loc. Nu incerca sa o desfaci pe exterior ca nu o sa reusesti decat s-o rupi (si nu e ieftina) si ai grija cand desfaci capacu e prins cu niste clipsuri in partea de sus apesi exact pe marginea ei si tragi .Bafta
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
toco a scris:ATENTIE! Nu e bun superglue,


Baietii folositi banda dublu adeziva de 1 mm si va spun ca nu aveti probleme .cateva pagini mai in fata si eu am avut o problema cu oglinda de pe stinga si se comporta f bine in momentul de fata --incalzirea merge perfect .
Lipiti banda dublu adeziva pe toata suprafata oglinzii .Toate bune
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:
toco a scris:ATENTIE! Nu e bun superglue,


Baietii folositi banda dublu adeziva de 1 mm si va spun ca nu aveti probleme .cateva pagini mai in fata si eu am avut o problema cu oglinda de pe stinga si se comporta f bine in momentul de fata --incalzirea merge perfect .
Lipiti banda dublu adeziva pe toata suprafata oglinzii .Toate bune



Pai da, dar marius_f nu o poate dezlipi... Oare cum sa introduca banda dublu adeziva Rolling Eyes
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
.Eu am spus doar cu ce poate sa o lipeasca(o parte din raspuns i l-am dat)
.Cred ca am fost destul de clar si am vb romaneste.!
Procedura de a desface oglinda sau de a o detasa i-ai explicat-o.
  • ovidaxen

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Zafira 2009 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Eu am lipit oglinda stanga cu lipici special pentru parbrize.Acum sta perfect!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR