Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu mi-am adus rulota cu masina inmatriculata in Anglia.Am facut asigurare pe numele meu cu adresa lui sora mea din Anglia.Asa decat sa faceti asigurare si numere de germania mai bine cumperi o masina direct din germaia si scutesti stres si bani.

Incercau astia de la frontiera la Bors sa ma convinga ca e infractiune ca am numarul masinii pus pe rulota(asa e legal in Anglia)dar cand i-am pus in bot niste fraze din Dreptul Comunitar s-a linistit agentul.Datoria lor e sa incerce ca e foame mare si la ei(nu mai zic la ungure unde te opresc toate echipajele cand te vad cu rulota dupa tine dar si acolo am scapat si nici taxa de drum nu am platit,...la unguri le spuneam ca nu au decat sa imi trimita amenda prin posta acasa ca oricum bani la mine nu mai am).
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca ai facut asigurare pe numele tau, dar nu cu domiciliul tau real, ci cu domiciliul surorii tale din Anglia ai comis un fals si uz de fals privind datele tale personale, ai indus in eroare compania de asigurari, deoarece in Anglia asigurarea e pe persoana, nu pe masina, iar asigurarea ta este nula de drept, in caz ca ai fi produs daune prin Europa, nu ai fi primit doar amenda si ai fi fost obligat sa platesti daunele, ci ai fi fost arestat. Eu nu as mai sfatui pe nimeni sa faca la fel, din moment ce exista multe alte posibilitati, nu neaparat cu firma aceea care-ti ia numere din Germania si ti le trimite in Anglia sau iti trimite un fax si la intoarcere treci prin Germania sa-ti iei personal actele, numerele si talonul in original, care-ti vor folosi la inmaticulare, nu mai dai alte declaratii in fals ca ai adus masina pe trailer.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Arestat.fii serios.
Eu iti zic mai bine nu mai iesi din bloc ca la iesire poate sa se rupa o bucata mare de tencuiala si poti muri.
Daca ar fi dupa tine nu s-ar mai duce nimeni si nu ar mai face nimeni nimic ca totul e ilegal.Ca mine sunt zeci care aduc rulote si masini din Uk si nu am auzit pe nimeni sa fie arestat sau sa fi facut accident.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Speriat de bombe, olteanul nostru... Laughing
Dar... inefiace, in spatele, jargonului avocatesc... Rolling Eyes

Nu "acoper" actiuni ilegale, dar mai exista si ceva care se cheama "prezumptie de nevinovatie", fata de care care politia europeana nu prea poate face mare lucru...
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Omul a ramas cu o trauma in urma unei nopti petrecute pe strazile Londrei printre prostituate,gasti de cartier si indieni Laughing chiar daca nu recunoaste acest lucru.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Se vede ca ai experienta... Oare? Razz Razz
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Speriat de bombe, olteanul nostru... Laughing
Dar... inefiace, in spatele, jargonului avocatesc... Rolling Eyes

Nu "acoper" actiuni ilegale, dar mai exista si ceva care se cheama "prezumptie de nevinovatie", fata de care care politia europeana nu prea poate face mare lucru...

Arestarea survine deoarece s-a comis o infractiune privind datele personale, iar politia are datoria de a stabili exact identitatea persoanei surprinse, nu o lasa sa plece fara sa stie cine e. Asa ca te aresteaza pur si simplu si chiar te condamna in final. Tot ce spun nu e inventat de mine este de la cea mai importanta emisiune auto engleza, care se transmite in RO si care a facut recent reportaje din domeniul asigurarilor auto, cu referire precisa la generatia mai tanara de conducatori auto.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hot a scris:Omul a ramas cu o trauma in urma unei nopti petrecute pe strazile Londrei printre prostituate,gasti de cartier si indieni Laughing chiar daca nu recunoaste acest lucru.

Mai, fratilor, voi confundati persoana mea cu impartialitatea afirmatiilor mele. Eu aici nu spun povesti despre mine, ci pun in garda pe altii. Hai sa va fac placul, ca sa nu mai pateasca si altii, pe Discovery au rulat reportaje despre cartiere din apropierea zonelor centrale Londra, Paris, Amsterdam etc., orice strain aventurat noaptea e tinta sigura. I se sparge masina, e jefuit chiar si pt. sume mici. Aia nu au facut reportaj despre mine.
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Apropo de arestari: am mai cunoscut eu grozavi care ignorau avertismentele si au sfarsit arestati, ba in Bulgaria, ba in Grecia, ba Italia si Austria. Se fac arestari pe banda rulanta, dar nu stiti voi, ba chiar sunt zeci de masini confiscate. Accidente la fel, a obosit la volan si a dat masina la o fata sa conduca, a facut tipa ambuteiaj pe autostrada si a sifonat lista de BMW, Touareg si Mercedes. Astia cunoscuti de ai mei, cu sute de mii de km. experienta pe Italia. Au facut-o lata, masini la fier vechi si retinuti zile in sir la politie. si nu ca olteni, ca sunt nemti din Sibiu, ba chiar si consateni, pardon, constanteni.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Romanii din Birmingham au deja un proverb despre politia de acolo: "Te aresteaza si daca stranuti mai des". Asta o stiu de la un interlop craiovean, care s-a dus acolo si si-a facut bordel, ca e legal.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
V-am salutat, daca asa credeti voi ca e bine sa veniti cu asigurare in fals, treaba voastra. Eu voi veni legal !
  • zgabearta83

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 x 18 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
www.autotrader.co.uk
Skip ads

  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un pusti de 19 ani a fost arestat/condamnat in UK pt. ca a cumparat masina pe numele parintilor! El trebuia sa plateasca o asigurare foarte scumpa (mii de lire) si ca sa o evite a cumparat masina pe numele tatalui, iar in asig. s-a trecut utilizator. Dupa ce a produs o dauna, a fost condamnat si arestat pt. ca masina nu avea cum sa fie a tatalui sau, tunata, tribalizata, modificata, tatal sau avea masina de om considerat serios. A fost arestat ! La noi asa ceva nu ar fi posibil, la noi nu e legea asa dura, poti conduce masina cu asig. pe numele proprietarului masinii, la englezi nu e voie. Povestea relatata e de pe cea mai renumita emisiune auto din UK, transmisa in RO si e ca in proza absurdului din Franz Kafka.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Du-te mai baiatule si calmeaza-te... Laughing Si nu mai crede orice traznaie, MAI ALES daca e vazuta la tembelizor ...
Daca tatal spune clar ca e a lui, si nu are nici un motiv sa isi bage baiatul la parnaie, probele "indirecte" de genul tuning nu au relevanta... Laughing
Legal, prostul gust nu e o dovada... ! Si Tutankamon are dreptul la tuning... Idea La fel de bine, poate spune ca a tunat-o ca sa faca placere fiului sau, cand i-o imprumuta odata la doua luni, sa iasa in oras sambata seara...
Din alt punct de vedere te felicit ca doresti sa respecti legea, dar nu trebuie sa fii mai catolic decat Papa...
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
FlorentinPavel a scris:Da, asa este, e riscand daca nu esti obisnuit, tocmai la cei care nu sunt obisnuiti ma refeream, fiindca englezii au majoritatea masini puternice si merg prin Londra in forta, masini de 3000, 4000, 5000 cmc, ceea ce nu prea e prin RO. Ca sa te obisnuiesti ai nevoie de acomodare, eu am stat la Londra o singura noapte. Pe internet figura la mai multe hostel-uri ca au locuri de cazare, asa ca nu am facut rezervare cu card bancar, cand am ajuns la fata locului mi-au inchis usa in nas si am stat o noapte pe strazi, am vizitat Londra noaptea, macar am vazut-o. Scrie pe toate trecerile de pietoni "Look left" si "Look right", fiindca turistii le cauzeaza neplaceri in trafic, nu se asigura din partea care trebuie. Masinile sunt ieftine in Anglia, dar cele care nu au taxe (MOT, Road Tax), cele cu taxe sunt mai scumpe. Un bilet de metrou parca a fost 4 lire ! Feribotul pe cea mai ieftina linie (Norfolk Line, noaptea)- 80 de lire. Sa nici nu aveti tupeu de Eurotunel, ca e mult mai scump. Benzinariile londoneze nu mi-au vandut in euro, am schimbat valuta la negru pe acolo, desi pe feribot se schimba fara comision, dar eu de unde sa stiu. Concesionarul care mi-a vandut masina m-a acceptat greu cu euro, voia sa vanda masina altcuiva. Englezii nu stiu sa te indrume, am cumparat un abonement de autobuz pe o zi, dar nu l-am folosit, ca e atat de dificil ce linii trebuie sa schimbi ca nu stiu nici cei din Londra. Stiu ce trebuie ei sa faca sa ajunga la serviciu si atat. Niste mafioti m-au dat afara dintr-un Mc Donald's fiindca pazeau doua parasute, cica VIP, m-au amenintat cu rozete. Imensi, negri, eu am 1.80 si priveam in sus spre ei, dubli in umeri fata de mine.OK si am plecat. Londra plina de mafioti, drogati, prostituate de toate calibrele, full de indieni. Am, fost asaltat de taximetristi pirat, care am impresia ca de fapt voiau sa ma jefuiasca. Nu faceti prostia sa va imbracati la stofe, cu troler, ca scrie victima pe voi. Revin cu alt post ca sa nu plictisesc.


Nea Sorine eu am experienta de Anglia doar 2 zile(am dormit in pat cald nu am stat la hotel,adica am stat la sora-mia). Laughing
Eu vorbeam de aceste randuri ca eu unul nu am facut cunostinta cu indieni,prostituate sau gasti de cartier(cred ca au auzit ca merg acolo si si-au luat concediu aceste categorii de persoane Crying or Very sad de fapt indieni chiar am vazut.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Eu am luat cunostinta cu gasti de cartier si la Roma si la Bologna si la Londra. Eu, printre altele am fost curier la o firma de transport persoane si marfuri pe international, ruta mea era pe Roma, punct terminus gara Tiburtina si dormeam la o tabara improvizata de pe Via di Tor Cerbera, intersectie cu Tiburtina, in zona Roma Nord. Ce vreau eu sa spun aici e ca Occidentul are o fata pe care romanii nu o cunosc si anume aceea ca orice strain pe strazi dupa o anumita ora e o tinta, indiferent ca esti la Paris, Amsterdam sau mai stiu eu ce metropola, indiferent ca esti in zona centrala. Si asta nu e inventia mea. Cei care vor sa ascunda adevarul se poate sa fie implicati si interesati direct.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai sa stiti ca miile de romani din Anglia toti stau la surori. Si prostituatele nu-s la vedere intr-o tara cu prostitutia legalizata in ghilimele, adica nu e ilegala, cu conditia ca prostituata sa nu tulbure linistea publica; in schimb e interzisa cumpararea de servicii sexuale. De indieni e puzderie la Londra, au indieni si negri mai multi decat avem noi tigani. Si toti astia sunt oameni foarte cinstiti, de la care poti chiar sa cumperi masini gasite pe site-uri.
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Du-te mai baiatule si calmeaza-te... Laughing Si nu mai crede orice traznaie, MAI ALES daca e vazuta la tembelizor ...
Daca tatal spune clar ca e a lui, si nu are nici un motiv sa isi bage baiatul la parnaie, probele "indirecte" de genul tuning nu au relevanta... Laughing
Legal, prostul gust nu e o dovada... ! Si Tutankamon are dreptul la tuning... Idea La fel de bine, poate spune ca a tunat-o ca sa faca placere fiului sau, cand i-o imprumuta odata la doua luni, sa iasa in oras sambata seara...
Din alt punct de vedere te felicit ca doresti sa respecti legea, dar nu trebuie sa fii mai catolic decat Papa...


Marturia tatalui nu e admisa in justitie, ca de altfel orice marturie a unei persoane care are grad de rudenie apropiat acuzatului. Povestea cu baiatul arestat, care si-a luat masina pe numele tatalui ca sa evite plata asigurarii mai scumpe cu cateva mii de lire e de pe cel mai mare post TV din Anglia si care are o emisiune auto retransmisa in RO. Aia nu-si risca audienta si credibilitatea cu povesti scoase din burta. Ca intamplarea e absurda, asta asa e, dar e adevarata si legea in UK e dura. Si in toata Europa Occidentala legea e dura.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
FlorentinPavel a scris:Eu am luat cunostinta cu gasti de cartier si la Roma si la Bologna si la Londra. Eu, printre altele am fost curier la o firma de transport persoane si marfuri pe international, ruta mea era pe Roma, punct terminus gara Tiburtina si dormeam la o tabara improvizata de pe Via di Tor Cerbera, intersectie cu Tiburtina, in zona Roma Nord. Ce vreau eu sa spun aici e ca Occidentul are o fata pe care romanii nu o cunosc si anume aceea ca orice strain pe strazi dupa o anumita ora e o tinta, indiferent ca esti la Paris, Amsterdam sau mai stiu eu ce metropola, indiferent ca esti in zona centrala. Si asta nu e inventia mea. Cei care vor sa ascunda adevarul se poate sa fie implicati si interesati direct.


Adica vrei sa spui ca in Bucuresti dupa caderea noptii te simti in siguranta.La noi nu estiu victima? Laughing
  • FlorentinPavel

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2006 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Infractorii din B sunt mici copii pe langa cei de afara. Spuma infractorilor romani e in Occident, aici au ramas doar ucenicii. Poate prin Pantelimon ceva asemanator, dar mai mult tentativa. Infractorii romani cei mai periculosi opereaza mai mult in strainatate. Nu am vazut prin B gasti de cartier inarmate cu arme de foc si Harley-uri, masini americane clasice de peste 5000 cmc cu blindaje etc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR