Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Sal... am si eu o problema la 90 de km la ora imi tremura toata masina, daca am 70-80 nu se intampla nimic merge perfect, dar cand am ajuns la 90 de km tremura rau ... am fost la un service , acolo mi-au spus ca s-ar putea sa fie de la echilibrat sau jentile strambe....
zis si facut am pus-o pe rampa, a luat jentile, le-a pus pe ( tester ) sau cum ii zice a spus ca sunt putin strambe... ok...mi le-au indreptat , echilibrat, totul bine si frumos am plecat d la service. ma duc sa probez eram fericit...pana la am atins viteza de 80 de km ... Sad tremura mai rau... m-am intors inapoi sa ii intreb ce sa le mai fac...mi-au spus ca e de la cauciucuri ..posibil? jentile sunt pe 17... nu stiu ce sa mai cred...alta varianta care am mai auzit-o este : un tampon rupt de la motor sau ceva de genu, altii spun ca este de la capetele de bara sau geometria... Sad un mic "ajutor" ar fi bine venit din partea oricum ... MS
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca sa le iei pe rand (tampon motor, capete de bara, reglaj unghiuri, etc...) si dupa aceea prin eliminare poti sa descoperi de la ce vine problema.
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
o sa ma duc la un service sa schimb ulei filtre etc...si sa se uite pe sub masina sa vada...dar vroiam sa vad poate i sa mai intamplat si altcuiva aceeasi problema.. Sad

astept si alte idei...ms
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ai incercat sa treci de 90 chiar daca vibreaza? Te intreb deoarece toate masinile au un punct de " autocentrare" care este, de obicei, intre 110 si 130 (depinde cat de bune sunt rotile) si tine max 5km/h. Adica incepe pe la 110 si tine pana la 115, insa nu tremura sa te arunce de pe drum. Am mai auzit de niste saibe de compensare insa nu stiu foarte multe despre ele.
Skip ads

  • florin.

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 1.7CDTIZ1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2009

  • Mesaj Privat
asa facea si la mine la 120km/h
am echilibrat rotile(toate )si nu mai face dar zici ca le-ai echilibrat,o fi de la cauciucuri..
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b a scris:ai incercat sa treci de 90 chiar daca vibreaza? Te intreb deoarece toate masinile au un punct de " autocentrare" care este, de obicei, intre 110 si 130 (depinde cat de bune sunt rotile) si tine max 5km/h. Adica incepe pe la 110 si tine pana la 115, insa nu tremura sa te arunce de pe drum. Am mai auzit de niste saibe de compensare insa nu stiu foarte multe despre ele.


am incercat sa trec de 90...am ajuns pe la 120-130 si nu face chiar atat de urat , dar tot e ceva...dak nu stiu de la ce este nu prea am tupeu sa ii dau mai mult Very Happy ...

sa precizez ca, cauciucurile sunt cam uzate...dar pana acum 1 saptamana nu facea asa de urat
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cauciucuri cu galme, sau strambe.
inelele de centrare la jante mai exista?nori pe jante ai?
cam astea sunt cauzele din ce stiu eu.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ordinea de verificare ar putea fi urmatoarea
anvelopele, sa nu aiba deformari
jantele, sa fie curate si echilibrate
sa existe inelele de centrare
abia dupa aceea se verifica tampoanele motorului sau directia dar la fel de bine vibratiile por fi produse si de rotile din spate.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la faza cu noroi pe jeante subscriu ... dupa o ploaie am crezit ca mi s-au dezechilibrat rotile deodata ca avea o bataie in volan. La vulcanizare surpriza ... 1 cm de namol pe interior. Dupa curatare totul a revenit la normal.
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Astazi pe autostrada i-am dat 110 si tot tremura dar mai putin, cand miscam volanul stanga sau dreapta nu mai facea...
  • seco

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pai ce legatura au filtrele si uleiul cu rotile?!
problema este de la anvelope sau de la JENTI care sunt indoite chiar daca cei de la vulcanizare le au verificat
poti sa faci proba cu alte roti ca sa te asiguri !
succes
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Verifica cauciucurile de galme.
Presiunea.
E posibil sa fie de la jante dar daca zici ca ti le-a indreptat...hmmm....Incearca sa le schimbi cu cele de pe spate si fa o proba.
A,si nu uita sa controlezi cauciucurile sa vezi daca sunt tocite uniform sau nu.
Skip ads

  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
seco a scris:pai ce legatura au filtrele si uleiul cu rotile?!
problema este de la anvelope sau de la JENTI care sunt indoite chiar daca cei de la vulcanizare le au verificat
poti sa faci proba cu alte roti ca sa te asiguri !
succes


am spus ca o sa ma duc sa-mi schimb filtrele si uleiul si sa se uite pe sub masina poate vede ceva ...un tampon rupt..vreo bucsa..dar nu prea cred...
  • silviu_mulder

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sal sunt si eu mai nou pe-aici,dar am si eu aproximativ aceeasi problema la un opel corsa c 1.7 dti sport diferenta e ca la mine tremuratul incepe de pe la 60km/h dar se intampla numai cand e in viteza,daca scot la relantiu masina merge normal.daca ma puteti ajuta cu niste pareri mi-ar fi de folos.ms
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@rococosul ai rezolvat problema?
@silviu_mulder Mai mult decat au spus cei de mai sus nu cred ca se mai poate zice ceva.
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pt. idei si sfaturi. era de la capetele de bara , am rezolvat...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@silviu_mulder la tine poate fi din contragreutatea de pe planetara lunga.se opreste dupa 80 la ora?
  • silviu_mulder

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
dupa 80 la ora mai tremura da nu asa tare,incepe de pe la 40 si pana la 80 tremura tare si toata chestia e ca tremura doar cand accelerezi si masina e in viteza.de-asta vreau sa cred ca problema nu vine de la echilibratu rotilor sau bolfe la cauciucuri.la planetare m-am gandit si eu dar mai intai o sa merg sa echilibrez rotile si eventual sa reglez directia sa vedem daca nu se rezolva asa.mai revin cu concluzii.ms mult
  • rococosul

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Frate eu cel mai bine iti zic sa te duci la un meserias...la un service bun...Nuj dak am voie sa spun...dar am auzit ca cei de la autosoft sunt buni ...asa zic ca e cel mai bine, nu sa te iei dupa unu dupa altu...ca isi da cu parerea e una..dar dute mai bine la service ca asa am facut si eu m-am luat dupa unu dupa altu si am dat banii aiurea p indreptat jenti, roluit, echilibrat si vrajelile lor de mecanici ... ba e aia , ba e aia...mai ales ca mi-a echilibrat jentile cu un strat d pamant de 2 degete...Neutral tot felu de meserias...oricum dute la service bun, nu la ala din coltu strazii ...eu am rezolvat, era de la capetele de bara...BAFTA ...
  • silviu_mulder

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de sfatu cu service-u da eu sunt din Bistrita Smile .adevaru ca un meserias bun e greu de gasit... o sa vad ce pot face dar totusi cred ca trebuie luate prin eliminare cum a zis si @dorin-b. cat de cat ma pricep si eu si sigur e de la directie,planetare sau vreun suport de motor ceva.momentan stau cam rau cu bugetu dar dupa ce merg la meserias va anunt si pe voi de rezultate.ms mult de sfaturi si bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR