Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • byrazvan

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
frate asa am patit si eu in dreapta fata si in stanga ( mai putin) aveam mocheta imbibata cu apa .. sinu stiam de unde .. pana cand ma prin o ploiae torentiala in masina .. atunci am vazut ca venea pe su bord pe acolo pe la tija aia de la cutie de viteze apa da venea calumea ca si ploua mam dat jos am ridicat capota masinii si am observat ca pe furtunu ala gros din fata unde vine tija de la cutie curgea apa incet picura am bagat mana pe crapatura aia a lui si am scos o galagie de mizerie era infundat apoi apa curgea calumea adik cu debit eu cred ca asa imi venea mie apa in masina ... altfel nu explic ... acum astept sa vad dak o sa mai dea si ma chinui sami usuc mocheta .. are altcineva o alta parere ?
Skip ads

  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ma puteti ajuta si pe mine,spunandu-mi unde sa afla orificiile de scurgere a apei de ploaie la vactra b y20dth cu clima,pt. ca am gasit mocheta din dreapta fata uda, desi antigel nu pierd deloc... va multumesc frumos
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Acestea sunt scurgerile, insa ca sa ''ajungi'' sa le desfaci trebuie sa tai acea izolatie ceea ce dupa parerea mea nu este indicat. Demontezi scaunele fata, demontezi mochetele fata si cu un burete absorbi apa respectiva...

  • kostellyno_85

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1998 X2ODTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumesc frumos pt ajutor,insa nu mam exprimat corect, pe mine ma interesau cele de sus care sant pe unde va pe la filtrul de polen,parca mia zis cineva de niste furtune sau ceva de genu,mam uitat pe langa filtru si parac am vazut niste dopuri de cauciuc... daca ai avea o poza cu ele ar fi perfect, multumesc ksper
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Poate te ajuta si acest tutorial. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=69847
Pozele...Am insemnat in poze si cateva zone care pot fi cauze de scurgeri de apa in habitaclu(apa sub mochete). Scurgerile din aceasta zona sunt cele marcate cu ''A'' si ''B'', dar si in directiile sagetilor albastre, marcate in pozele urmatoare...


Apa se scurge si conform sagetilor albastre in acest compartiment din semilonjeron si mai departe este eliminata conform sagetilor.O sa fii surprins de mizeria si depunerile din acest loc. Trebuie curatat neaparat deoarece acest loc, deoarece mizeriile sau depunerile de acolo sunt un real ''dusman'' al caroseriei.

  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si eu am mocheta uda nu stiu cum sa o scot si bureti
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am curatat scurgerile si furtunul de la jgheab am pus silicon la toate garniturile,curatat canalele de scurgere de la trapa si tot gasesc apa in coltul din dreapta (mentionez ca am scos tot din masina vectra b) nu mai stiu unde sa caut sa vad pe unde intra apa va rog sa ma ajutati
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu a mai patit nimeni ?
Skip ads

  • marianbuda

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1993 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Daca ai antena pe aripa stanga spate si pe la aceasta iti poate intra . Eu la vectra A am observat asta .
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
masina este vectra b caravan mersi frumos
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
elceanu nicolae a scris:si eu am mocheta uda nu stiu cum sa o scot si bureti


Salut.
Ca sa scoti mocheta trebuie sa demontezi:
-scaunele fata
-tunel
-carcase plastic din prelungirea pragurilor de plastic
-praguri plastic
-cativa suporti de sub flansa-bord(picioare)
  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
ksper ms frumos am scos scaune,mocheta,bureti tot din interior,carenajul la aripile fata ,am pus silicon la garniturile de la firele semnalizare aripi si tot intra apa in coltul din stanga fata nu mai stiu ce sa-i fac
Skip ads

  • elceanu nicolae

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
in dreapta intra apa pe la garnitura de la cablu semnalizare aripa dar in stanga nu am gasit pe unde intra,jgheabul l-am izolat cu mastic pensulat cu aluminiu la fel si pedalierul si vreau sa-i lipesc pe jos folie de cauciuc dar nu o pot pune pana nu gasesc pe unde intra apa
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut problema asta am avut-o si eu in trecut, dar din lipsa de experienta am rezolvat-o la service.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR