Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Noroc! am si eu o problema,mi s-a ars un bec la farul stanga fata ,ce tip de bec trebuie sa pun ?...si cam cat costa?...este usor de schimbat sau sa merg la reprezentanta?....mentionez k s-a ars "acel bec care lumina seara in forma de cerc "....Smile...Multumesc anticipat pentru ajutor!
Skip ads

  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mafi0tul, mai putine detalii decit ai dat, nu cred ca se putea. Jucam sarade? Cu atitudinea asta lumea nu prea va avea chef sa te ajute.
1. Care anume bec?
- Pozitii
- Faza scurta
- Faza lunga
2. Ai xenon sau halogen?
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cel de pe faza scurta frate....si nu am xenon .....deci ma ajuta cineva?Neutral
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Asa mai vii de acasa. N-a fost greu, nu?
Ai nevoie de bec H7 http://www.pal-guide.com/se...il=&crit=1594
Preturile variaza mult in functie de producator si model. Daca nu gresesc, becurile stock de pe Opel (cel putin pe Vectra B) sint Osram. Da si tu o cautare pe forum, ca s-a mai discutat de becuri.
Se schimba usor, nu e nevoie sa mergi in service. Ti-am pus aici http://www.filefactory.com/file/3d3676/ un pdf cu instructiunile din TIS.
Skip ads

  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mersi mult frate
  • Mafi0tul

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se poate inchide
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutare. am o problema. am o vectra b si nu stiu de ce dar mufa cu firele de curent pentru faruri se invarte in gol. am pipait inauntru si am simtit ca mufa mama ca sa ii zic asa s-a deplasat mai in interiorul farului. am incercat sa scot tot farul ca sa ma pot uita pe acolo dar nu am reusit. mentionez ca e farul staga si langa el am bateria si inca o cutie de plastic gen cea de relee. va rog daca poate cineva sa ma ajute cu demontarea farului ceva informatii. am folosit search dar nu cred ca am introdus cuvintele potrivite pt ca nu am gasit nimic folositor. o ultima intrebare: trebuie cumva sa scot bara? multumesc anticipat
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
daca s-ar deplasa in interiorul farului, s-ar deplasa cu tot cu bec, probabil becul nu e prins cum trebuie in suport........
ca sa umbli la becurile de pe stanga din far fara sa te complici la vectra B2, cel mai bine dai bateria, supurtul bateriei jos, si cutiuta cu sigurante o pui mai intr-o parte, si ai acces lejer, la fel se face si pt farul din dreapta numai ca acolo dai jos filtrul si carcasa
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
si eu care speram sa scap mai simblu. oricum macar nu dau bara jos ceea ca ma inveseleste enorm. cand ajung acasa desfac bateria si ma apuc de treaba. multumesc mult DB77AAA
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
DB77AAA vreau sa iti multumesc. azi pe la 17:00 m-am apucat de ea. am dat bateria jos si cutia cu sigurante la o parte si am vazut cum se desface faru. pt a fi dat jos este de ajuns sa dai doar cutia de sigurante la oparte. dupa aceea undeva in laterala farul se uneste cu semnalizarea. se poate vedea simplu ca este o clema care daca se apasa se poate scoate semnalul. dupa ce se scoate semnalul se observa ca mai e un surub jos care tine farul. dupa ce se desurubeaza se poate scoate farul usor. sper ca aceste randuri sa ajute si alti incepatori care nu au mai desfacut o masina in viata lor. dupa ce am scos faru am scos capacu de la faza scurta si am impins contactele la loc

offtopic: am umblat la acele fire prima oara deoarece nu imi mergea faza lunga pe partea stanga. cand am incercat sa pun mufa la loc s-a deplasat mufa mama din interiorul farului. in seara asta dupa ce am pus mufele la loc am probat din nou ca sa vad ce bec nu imi mergea din pacate am pus faru la loc si ca sa scot becu a trebuit sa il dau iara jos. oricum am scos becu l-am probat si mergea spre uimirea mea. asa ca m-am dus la panoul cu sigurante care pana acum nu stiam sa il citesc si dupa nenumarate sigurante am descoperit care era cea de la faza lunga dreapta ca sa constat ca spatiu de sub ea era gol. am luat o siguranta care am gasit-o prin masina si am montat-o si ghici ce? s-a aprins faza lunga pe stanga. asa ca pt mine a fost invatatura de minte: orice nu merge prima oara verifica tabloul de sigurante! acu nu mai merge alarma......... vedem si cu aia ce e Very Happy
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sall all,am si eu o nelamurire...,poate cineva sa-mi zica ce tip de bec am la faza scurta pe masina din semnatura?la cel cu lupa?,masina este an 2002....,H7 sau H1 ?dar faza lunga?,ms Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
H7 si pe scurta si pe lunga
Skip ads

  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ms,tony...,insista cineva cu niste becuri bune ...,dar sunt H1...,voi refuza oferta...,ca nu am ce face cu ele....,numai bine
  • forro

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Buna.Am Opel Vectra C din 2007 1,9CDTI 150 CP.Stie cineva ce tip de bec Xenon are si cum se schimba ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR