Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Vreu sã demontez bara spate la zafira B. Am vãzut cã are douã ºurube pe lateralã ( chiar lângã roþile din spate prinse de apãrãtorile de noroi), douã cleme sub stopuri ºi patru "nituri" de plastic sub maºinã pe toatã lãþimea portbagajului. A mai desfãcut cineva bara spate la zafira B? Mai sunt ºurube, cleme, clipsuri nituri pe undeva, sau asta e tot cea ce am vãzut ºi eu?
Orice sfat este binevenit, Mulþumesc


Ultima modificare facuta de Edwin la Joi 16 Dec, 2010 1:37 am
Skip ads

  • vn82mil

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut sunt marius vezi ca pentru a da bara jos ea are niste dintisori de prindere laterala cu masina mai bine spus sani si trebuie tras usor de fiecare parte in fata si in spate pentru a vedea mersul sanilor-care este pe deschis si inchis. Vezi ca la un momendat trebuie sa tragi in afara bara ca are niste clipsuri din plastic si isi va da drumil unul cate unu. bafta
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mersi pentru rãspuns. Unde sunt poziþionaþi " dinþiºorii" aceia de prindere lateralã?
  • vn82mil

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Zafira 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dintisori sunt pe lateral stanga si dreapta a masini la imbinarea bari cu masina pe lateral si vezi ca atunci cand face cum s-ar deschide tragi in afara bara spre exterior . Dupa ce ai desfacut dintisori din dreapta si stanga a masini vezi ca bara se desprinde de masina si o sa observi unde mai sunt nituri si o sa traci usor pentru al desface unul cate unu. Ar fi bine sa poti intra sub masina cat faci treaba asta, sa fie ridicata de spate ca sa ajungi la nituri .Inainte de toate desfaci suruburile de la aparatori sunt doua sau trei.O sa te descurci
Skip ads

  • Flores'

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Franta
  • Masina: Insignia 2018 2.0 BTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai bine vezi modul de prindere a dintisorilor respectivi daca dai intai stopurile jos!
Bafta!
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mulþumesc pentru rãspunsuri. Stopurile le-am demontat ºi am vãzut " dinþiºorii" aceia. Precum ºi niturile. dar de ex. aici nu mai sunt cleme?


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR