Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
am gasit o masina...este cam ce as vrea eu...asta e partea ok Smile...

e adusa din olanda...e din 96' dar asta mai putin conteaza
masina a fost adusa inainte de 15 a lui decembrie trecut
de acu distractie Razz

are RAR facut
are taxa platita
dar intre taxa si RAR au fost pierdute cartea si certificatul din tara de bastina .... olanda
proprietarul actual mi-a zis ca dosarul a fost trimis la bucuresti de unde pleaca in olanda si se asteapta un raspuns de la militia de acolo
mi-a zis ca poate dura 6-7 luni si ca intre timp se poate circula cu nr rosii

cine stie si se pricepe...sariti cu un sfat va rog...
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
eu iti zic sa faca el toate actele, si sa iti vanda tie masina "la cheie", decat sa te complici !

am un prieten cu Laguna... se chinuie saracul cu actele (e la bucuresti pt Interpol) sa vada daca e furata sau nu, si alte magarii !

eu unu l-as lasa pe el sa inscrie masina, si apoi sa ti-o vanda tie !
  • uli72

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai daca are RAR facut ar trebui sa existe pe acolo o copie a tuturor actelor masinii.Incearca sa vezi daca poti cu acele copii sa faci ceva.Ai certificatul de autenticitate eliberat de RAR?Totusi nu inteleg:cum a mai facut RAR daca spui ca s-au pierdut actele intre taxa si RAR?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai taxa o poate plati numai dupa ce face rar-ul ... fiind adusa de afara n-are CIV romanesc si nu se uita nimeni la tine acolo la Finante ...
alexey ... daca zice ca are si rar-ul facut si taxa platita, asteapta sa o inscrie ... dup`aia da-i banii si i-ai masina ... altfel ai sa ramai cu ochii`n soare ... daca zice ca nu vrea s-o inscrie el, inseamna ca e ceva putred si te complici ...
parerea mea ...
legat de taxa sunt 100% sigur ca nu te primeste decat dupa ce treci de RAR si iti elibereaza CIV-ul ...
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumpara'ti masini de la bisnitari, pana nu sunt inmatriculate ca ramaneti cu ochii in soare. Exclamation S'a mai zis si pe forum, o masina adusa inainte de 15 dec trebuie inmatriculata DOAR de persoana care a adus masina si a platit taxa de poluare pe numele lui. Adica, daca cumperi masina "adusa inainte de 15" nu poti plati taxa sau, daca e platita taxa, nu o poti inmatricula.
Apoi mai e o mica problema cu impozitul, statul obliga mai nou orice bisnitar sa plateasca impozit, indiferent ca tine masina o zi sau un an. Fara acea hartie de la finante cum ca bisnitarul a platit impozitul nu poti inmatricula masina. Exclamation
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
are rar facut si taxa platita....dar a zis ca intre finante si politie s-au pierdut cartea si certificatul ei originale
are copii dupa ambele....dar cica nu se poate inmatricula masina, daca nu sunt in original....
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ elegance ... se poate rezolva cu taxa si / sau inmatricularea si de catre noul proprietar ... cu o declaratie notariala de la vechiul proprietar ca masina a fost adusa in tara inainte de 15decembrie ....
@ alexey ... raman la ideea de a-l "sili" s-o inmatriculeze el ... altfel ai sa astepti tu mult si bine sa vina actele din Olanda - pun pariu ca dupa ce-i dai banii nu-ti va mai raspunde nimeni la telefon Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mai stiu pe cineva in aceiasi situatie.sta de vreo 7 luni sau mai mult sa ii vina ok-ul din germania.
circula cu numere rosii.le prelungeste politia.tot ce spun mi-a spus propietarul,dar nu il cunosc decat de pe mesenger.

eu zic sa astepti sa o inscrie sau sa cauti altceva.

bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR