Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • sorinDLC

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Peste cateva luni imi voi cumpara prima mea masina si voi dispune probabil de o suma in jur de 6000 de E cu plus sau cu minus, in functie de ce gasesc. Ma gandeam la un Audi A4 ceva mai vechi (10 sau 11 ani) dar dupa ce am mai rascolit forumurile de specialitate am inteles ca e cam scump de intretinut mai ales daca e asa de veche! In banii astia (6000 - 6500) am gasit si cateva Opel Vectra de prin 2001 si 2002 care aratau binisor.
As vrea sa stiu si eu de la cei care au o astfel de masina cam ce consum are (ma refer aici la motorul pe benzina de 1.8 de 120 de cai sau 2.0 de aprox 130 de cai) si cam cat este de fiabila....se strica repede....mai ales daca are 6-7 ani vechime....si cum se prezinta masina in general. Stiu ca voi avea de schimbat ceva piese la ea fiind SH dar am inteles ca piesele pt opel nu sunt f scumpe si se gasesc usor.
Astept raspunsuri de la posesori. Multumesc!
Skip ads

  • bcrysty

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Consumul nu stiu cum este (eu am diesel) insa la directie stau foarte bine si piesele destul de ieftine (ma refer la directie). Masina in general se comporta foarte bine si daca ai grija de ea o sa aiba si ea de tine.Smile. Intretinerea nu costa foarte mult, vectra e putin mai "scumpa" la piese decat astra
  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
la opel vectra 1.8 distributia piese{3 role , pompa de apa, 2 curele}=525 ron , manopera 350 ron , aripi intre 150-200 ron bucata, stopuri 250-300 ron , placute de frana 100 ron setul de 8 placute, mi se pare o masina ff usor de intretinut

vb de opel vectra b2 , 2001 fab , 1800 cmc, 125cp

oricum opel`ul este cea mai ieftina masina pt roman
  • sorinDLC

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2009

  • Mesaj Privat
M-ar interesa totusi si consumul....avand in vedere ca voi lua 1.8 sau 2.0 (adica in jur de 120 de cai) pe benzina, si avand in vedere faptul ca masina va avea 6-7 ani..
Skip ads

  • 87GMS

  • Mesaje scrise: 637
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
eu la 150 cp am cosum mediu de 8 , depinde si de mers
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Depinde f mult cum mergi, va consuma ca orice masina cu motor cam de aceeasi capacitate cilindrica si cam acelasi gabarit, +/- 1 litru. In concluzie intre 5 si 15 la suta.
  • licumilosescu

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
8 la suta 87 GMS la 150 de cai, si pe benzina mi se pare un pic cam optimist... sau nu folosesti toti calutii... Vectra c in Tm, 10 la suta. 20 dti. Comparativ, matiz nou, motor de 0,8 l, la acelasi regim de mers consuma tot cam 10...
  • kaiser

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
87GMS a scris:eu la 150 cp am cosum mediu de 8 , depinde si de mers


in ce oras ai scos un asemenea consum?
eu am o vectra de 1.9 cdti, cu 160 cp si in buc. nu scade sub 9 niciodata
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am o vectra C an 2008, 1.8 benzina 140 cp in oras ( Cluj) 12,5% daca merg supergrijuliu consum 11% ( macar merge de banii astia)
  • virgil marginean

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 gts
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sorinDLC a scris:Salut! Peste cateva luni imi voi cumpara prima mea masina si voi dispune probabil de o suma in jur de 6000 de E cu plus sau cu minus, in functie de ce gasesc. Ma gandeam la un Audi A4 ceva mai vechi (10 sau 11 ani) dar dupa ce am mai rascolit forumurile de specialitate am inteles ca e cam scump de intretinut mai ales daca e asa de veche! In banii astia (6000 - 6500) am gasit si cateva Opel Vectra de prin 2001 si 2002 care aratau binisor.
As vrea sa stiu si eu de la cei care au o astfel de masina cam ce consum are (ma refer aici la motorul pe benzina de 1.8 de 120 de cai sau 2.0 de aprox 130 de cai) si cam cat este de fiabila....se strica repede....mai ales daca are 6-7 ani vechime....si cum se prezinta masina in general. Stiu ca voi avea de schimbat ceva piese la ea fiind SH dar am inteles ca piesele pt opel nu sunt f scumpe si se gasesc usor.
Astept raspunsuri de la posesori. Multumesc!

salut si tie
am un opel vectra din 2003 de 1.8 122 cp benzina model GTS.sunt foarte multumit de el.consuma undeva la 8-9 lt este destul de ieftina intretinerea.raportul calitate pret este super( ex placute frana fata manopera si piese 220 lei,schimb ulei 350 lei etc)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR