Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vreau sa schimb lampa plafoniera simpla fata cu una cu doua becuri si intrerupatoare pe lampa si pe spate sa pun manere cu lampi incorporate, dar pe spate nu am instalatie electrica ptr aceste lampi. in mare cam stiu cum trebuie facut dar rog pe cei ce stiu si pot spune mai multe sa o faca, asi vrea sa fie cat mai original, adica sa iau curent exact din locul in care a gandit fabricantul ca este cel mai bine. multumesc anticipat.
Skip ads

  • serj
  • **
  • 66 mesaje
  • din 17 Jun 2007
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Bistrita-Nasaud
  • serj

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2007

  • Mesaj Privat
nimeni nimic?
ma intereseaza si pe mine
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
salut
chiar duminica acum mi-am montat manere cu lumini spate, operatiunea a fost foarte simpla deoarece am avut cablajul tras, am pus si parasolare cu oglizi si becuri la oglinzi, la fel cablajul era tras, si cand am pus parasolarele am obs ca am cablajul tras si pt trapa electrica
masina e vectra b din 97, 1,6, 16v, nu am avut initial nici la plafoniera centrala acele lupe -adica era plafoniera simpla, am facut rost de una si cu butoane si becuri si tot asa decat am inlocuit-o cablajul fiind tras
sfatul meu este intai sa verifici daca ai cablajele, teoretic trebuie sa le ai, ce masina ai din ce an si ce dotari are, are macar A/C si geamuri electrice?- asa a avut initial a mea dar fara proiectoare fata.

daca nu ai cablajul nici macar ca plafoniera centrala e un pic mai complicat, dar daca il ai e mai simplu si anume, tragi un fir de plus(+) de la plafoniera centrala pana in spate la manere pe fiecare parte - mi se pare ca e un cablu rosu - care are tensiune pe el in permanenta adica si cu usile inchise(verifici cu aparatul de masura), tragi un fir de la butonul usii din spate(separat pe fiecare parte) - aceea avand rol de masa pt a se aprinde luminile de pe spate cand se deschide usa si mai trebuie sa tragi o masa de undeva de pe sasiu pe a se parinde lunina spate cand actionezi butonul - butonu are 3 trepte - una sa nu se aprinda deloc(nici la deschiderea usii), una sa se aprinda cand deschizi usa si una sa se aprinda si cu usa inchisa, de aceea iti trebuie 3 fire, unul de plus si 2 de masa care vin pe buton, luand semnal cum ti-am spus
bafta, daca aveti intrebari nu ezitati
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dupa parerea mea eu as trage AMBELE fire de la plafoniera centrala . Adica cele 2 becuri de la noile plafoniere sa fie in paralel cu plafoniera centrala. Nu cred ca e suficient sa iei un singur fir , cel de + , pentru ca am incercat un experiment mai demult in urma caruia am ajuns la concluzia ca firul nu este pus la masa ci se ,,mai duce" si la un alt montaj.
Problema care ar putea sa apara e sa nu ,,vada" usile din spate ca se deschid si in consecinta sa nu se aprinda. Atunci ai putea sa procedezi clasic : identifici un fir de plus permanet (chair as recomanda tras direct din baterie cu siguranta inseriata) .Acest fir va alimenta plafoniera. Din plafoniera pleci cu un fir care intrerupatorul de la usa . Un momentul cand usa se deschide , firul este pus la masa si becul se aprinde.
Exact ca la Dacie.
Deci vazi daca prin deschiderea oricarei usi plafoniera centrala se aprinde . Daca da procedezi ca in primul caz.
Skip ads

  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
cum am spus eu e mai simplu, la plafoniera centrala exista un fir de plus(daca imi aduc bine aminte are culoarea rosie) care are tensiune in permanenta - de la el sa traga 2 fire spre manerele usilor(manere in care se afla beculetele) unul pe fiecare parte, apoi de la de la fiecare buton in parte al usilor din spate sa traga un fir la manerul cu beculet de pe partea butonului si al 3-lei fir un fir de masa, tras de oricunde - si de la surubul de fixare pe masina al manerului cu beculet, totul este sa stie sa lege firele cum trebuie la beculet, acesta are 3 papuci, unul de plus fiind direct la un capat al becului in sine, celelalte 2 fire -care sunt de masa - unul de la butonul usii celalalt de la masa masinii sa le lege la butonasul beculetului, insa numai stiu exact care unde , butonasul are 2 papuci unu normal si unul subtire.
Insa foarte probabil au cablajele trase si oricum se pare ca ne agitam degeaba sa dam "indicatii" cum sa alimenteze luminile din manere caci baietii ori au rezolvat deja problema ori nu ii mai intereseaza
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
victorniculescu a scris: baietii ori au rezolvat deja problema ori nu ii mai intereseaza


multumim pentru raspunsuri,intradevar am rezolvat problema cu mult timp in urma. eu nu aveam trase firele in spate ci doar 2 fire la plafoniera fata la care am mai adaugat inca doua deoarece am pus si plafoniera cu 3 becuri iar pe spate am tras cate 3 fire pe ambele parti, din cate imi amintesc am tras un plus permanent si masa veche de la plafoniera fata care in momentul inchiderii becului se transforma in + si inca un fir de - , deci in total pe spate sunt doua + si un -. nu stiu daca este corect asa dar functioneaza, cand deschid una dintre portiere se aprind toate plafonierele.
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai din cate imi amintesc si la mine cand deschid oricare usa se aprind toate 3 plafonierele(bineneteles in cazul in care pe spate butoanele sunt puse pe treapta sa se aprinda cand se deschide usa)
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Citesc aici si m,a amuz ca voi toti va faceti probleme in caz ca nu vede plafoniera usile spate..eu am in 3 usi..deci..care usi?Smile ma gandeam sa imi pun si in spate niste becuci dar cred ca o las asa...
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
baieti...
treaba sta in felul urmator, nu "fir de plus(daca imi aduc bine aminte are culoarea rosie)" sau alte minunatii... (@victorniculescu, sa stii ca nu te-am injurat Laughing )

dar va spun eu ce am facut la a mea (chiari ieri) si ceea ce poate fiecare...

* la masini cu plafoniera care au 2 fire (+ rosu si un - gri)
* pentru plafoniere cu lampa de citire sau pt lampi spate, ai nevoie de 3 fire:
- + permanent (rosu);
- - comanda de la usi (gri);
- - permanent (maro);

pentru cei care nu au acel minus permanent, il pot lua de la caroserie, de la un surub oarecare, unde aveti in preajma !

mai jos aveti cateva poze, sa va lamuriti.




PS: alte poze pe topicul meu: Astra F-CC
  • victorniculescu

  • Mesaje scrise: 339
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2008

  • Mesaj Privat
la mine am avut toate firele trase, nu a fost nevoie sa mai trag nici unu, si eu am un fir rosu cu plus permanent- deci nu cred ca am spus tampenii
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu a zis nimeni ca ai spus tampenii, doar ca nu erai sigur pe tine, am completat eu !
Smile
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pe un classic a pus cineva lampi lectura pe spate?
cer scuze pt repetabilitate. a dat de cateva ori eroare...si ,, sorry
Skip ads

  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe Astra G se poate, dar daca iei plafoniera de pe Vectra B, risti sa pierzi acea "stingere lenta" la inchiderea masinii !

Daca ai cunostinte in electronica, poti elimina din circuitul plafonierei, acea "stingere"... si sa-l lasi pe direct (aici ma refer strict la plafoniera cu contact usa) lampile de citire n-au treaba cu asta, ele fiind alimentate pe direct !



LE: sper ca ai inteles ce am vrut sa spun, deoarece am scris in graba...
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
in cazul in care fac rost de manere spate cu lampi, vreau sa stiu daca este usor montatul lor. sunt afon in electronica, dar stiu sa leg niste fire, daca ma gandesc bine pot realiza ceea ce ai facut tu cu lampile spate (tras 3 fire.....)
  • h0rm0n

  • Mesaje scrise: 3,973
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cand vei ajunge sa ai acele manere, contacteaza-ma... si te voi ajuta cu placere !


PS: daca esti interesat de manere cu lampi de citire, iti pot face rost ! Vorbim pe PM !
  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sincer eu nu m-as complica pt ca are potentiometru la 20-30 min la astra g.si nu prea stau cu usile deschise si daca stau se sting automat dupa 20-30 min e perfect zic eu.acum dupa placul fiecaruia
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nu am inteles nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR