Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
cum pot sa-mi dau seama cat ulei se baga in cutie? daca pun prea mult ce se poate intampla? eu l-as schimba pe tot dar nu am vazut dop de golire.
Skip ads

  • EPoX

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Capitala Moldovei - [ Iasi ]
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2004

  • Mesaj Privat
OFF TOPIC - stergi la gura cu servetelul daca pi prea mult .. Smile
salz mai bia Smile
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca se pune pana da p'afara, gaura fiind in lateral
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pai tocmai ca nu e pe laterala gaura pt ulei.....e exact deasupra cutiei....
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
atunci nu prea se schimba; doar se completeaza.daca vrei sa-l schimbi dai cutia jos, sau intorci masina invers Smile
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
radu a scris:atunci nu prea se schimba; doar se completeaza.daca vrei sa-l schimbi dai cutia jos, sau intorci masina invers Smile



fix sub cutie exista un capac mare prin crd k in 10 suruburi...il dai pe ala jos si golesti cutia d ulei...
eu stiu k intre cam 1,8 l d ulei special pt cutii manuale sau automate..depinde cum ai..
dar e de preferat sa l completezi...asa cum zice lumea..ii dui pana ii da pe gura..si stergi cu un servetel..
Wink crd k ai descoperit surubu ala cu capacel de plastic pe unde bagi uleiul Very Happy
spor la treaba
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Are importanta daca uleiul cu care completezi este alta firma ?...sincer eu nu stiu ce firma este al meu care e acum in ea...posibil original daca vechiul proprietar nu la schimbat...
Eu am cutie manuala cu 5 trepte+marshalier....ce ulei imi recomandati ?

@MadCow - Scuze ca ma bag peste threadul tau Smile ....
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ce bine ar fi ca cei care n-au habar sa nu mai faca precum orice roman si sa se dea atot-stiutor...

Ati dat o gramada de pareri, nici una la fel, niciuna completa, niciuna la obiect.
Dar asta e farmecul nostru national... toti ne pricepem la toate... cite un pic, si deloc la un singur obiect...

La cutia de viteze, pui ulei pe sus, la surubul cu capac de plastic si torni pina ajunge nivelul la marginea gaurii de nivel, care se gaseste linga planetara, in lateralul cutiei.
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Ce bine ar fi ca cei care n-au habar sa nu mai faca precum orice roman si sa se dea atot-stiutor...

Ati dat o gramada de pareri, nici una la fel, niciuna completa, niciuna la obiect.
.


sincer nu crd k ai citi cu atentie postul meu..eu zic k i am dat destul de explicit ce si cum...pe unde se scoate tot uleiul si pe unde poate si pune..dar na...unii vb si aiurea
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pe al tau l-am considerat printre cele bune, eu vorbeam de celelale, scuze...
  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Pe al tau l-am considerat printre cele bune, eu vorbeam de celelale, scuze...


intradevar sunt multi kre dau f multe indicatii gresite...si undele din ele pot uneori sa devina periculoase..asa k aveti grija ce si cum va faceti la masini...intradevar veti primi niste injuraturi d la unuii dar e mai bine sa intr mai multe pers pana sa t apuci sa t pui cu ciocanu p masina Wink)
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
kiby a scris:Are importanta daca uleiul cu care completezi este alta firma ?...sincer eu nu stiu ce firma este al meu care e acum in ea...posibil original daca vechiul proprietar nu la schimbat...
Eu am cutie manuala cu 5 trepte+marshalier....ce ulei imi recomandati ?

@MadCow - Scuze ca ma bag peste threadul tau Smile ....


Daca ma poate lamurii si pe mine cineva in legatura cu ce am scris mai sus ....
Skip ads

  • jolyjoker

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994 c18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2006

  • Mesaj Privat
nu crd..pt k din cate stiu eu sunt decat 2 tipuri d ulei..pt cutii manuale si pt cutii automate..asa k eu nu crd k exista mai multe feluri..mai ales k aceste uleiuri sunt life time...asa k nu crd..
  • kiby

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Opinia generala e ca nu e bine sa amesteci uleiurile (cauta pe forum, o sa vezi pareri). Ulei de cutie produc mai multe firme, si, daca in motor nu amesteci uleiul (nu pui peste mobil 10w40 aral 10w40, in general se recomanda ca, daca vrei sa schimbi uleiul si sa treci pe alt producator, sa faci schimb de ulei cu schimb de filtru de ulei si si cu un motor flush) nu cred ca e bine sa le amesteci nici in cutia de viteze. Pana la urma, te costa ~100RON sa schimbi tot uleiul din cutie (la a mea intra cam 1.6 l, de exemplu), si, tinand cont de bataile de cap care le ai daca iti busesti cutia de viteze... fiecare face cum vrea, eu prefer sa nu ma risc Wink
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@jE: Ai dreptate cu amestecul, dar in ce priveste motorul, unde un amestec de uleiuri spumeaza. In cazul cutiei (manuale, ca eu de asta am si nu ma bag la automate) indiferent de producator 75W90 tot asa e, iar in cutie se face numai balbotare, nu ardere ca la motor, de aceea se zice ca uleiul de cutie este life time. In plus uleiul de cutie are numai antispumant nu si detergent si agenti anti ardere, nu are de curatat canale mici si spatii inguste, ci numai ungere prin balbotare. De aceea nu isi pierde proprietatile ci, in timp, doar se imbogateste in pilitura de fier si span.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Domnu' Divora, ati vadzut data ultimului post?Smile
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Recunosc ca nu (dar am fost convins ca e 2007!), dar ce importanta are? problema ramane aceeasi si pentru altii (la fel si raspunsul, cel putin al meu).
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR