Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut forumistilor!

Deoarece trebuie sa schimb in curand Volanta si kitul ambreiaj, si ca orice om cu posibilitati financiare nu extraordinare, m-am hotarat sa cumpar volanta de la Horatiu, si sa nu fac schimbul in vreo reprezentanta sau service gen Augsburg unde fara 50 mil probabil ca nu as fi scapat! Si asa sunt un kilogram de bani la propriu dar nu avem ce face...

Intrebarea vine pentru suruburile aferente volantei. Horatiu nu da si acele suruburi, insa mi-a zis ca le pot cumpara eu separat. Pe unde am mai umblat sa intreb nu ma puteau ajuta cu asa ceva, iar unde am mai gasit 200 ron, parca mi se pare enorm sa dau atata pe niste suruburi, ca doar nu-s poleite cu aur.

Mecanicul de la Maiandrei (in principiu acolo intentionez sa ajung pt schimb) zice ca nu o sa se mai poata folosi sub nicio forma, insa din cate am inteles pe aici pe forum se pot totusi folosi suruburile cu o substanta gen "superglue" denumita LOCTITE (sper sa nu fi scris vreo prostie cat mine de mare Very Happy) ....

Intrebarea pt topicul de fata ar fi, daca stiti de unde as putea comanda separat suruburile (magazin piese auto, eventual poate vindeti pe aici pe forum) , la ce pret, sau daca nu stiti (ar fi de preferat sa le iau separat sa stiu ca's noi, sa fac oarecum treaba buna:) ), macar sa ma ajutati si sa-mi explicati ce-i cu acest LOCTITE ca poate oi rezolva asa , ca deja mi-a mancat bataie de cap volanta asta...

Va multumesc pentru sfaturi si ajutor, si sper sa mai ajute si pe altii care vad acest topic, caci sincer habar nu aveam de o asa mare problema cum este cea a SURUBURILOR Sad .
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat ambreiajul si am folosit tot suruburile vechi cu Loctite....Nu mai da banii degeaba pe suruburi
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu volanta si au ramas tot suruburile alea. deocamdata nu am nici o problema. tot de la horatiu am luat, dar eu pe la magazinele de aici unde am intrebat, nu aduceau suruburile ,sau nu se complicau ei(cred ca ,pentru ca nu am cumparat si piesele de la ei).
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Opel spune suruburi noi, cod gasesti in EPC si le comanzi. Merg si cele vechi, oricum ar fi de pasta blocare nu scapi si asta trebuie sa o aiba mecanicul ca nu cumperi tu un tub pentru 2 picaturi.

LE
Hai sa vad eu cum strange el cu dinamometrica si curata pe acolo corect, vrajeala, da cu carpa si cuplul e in cot.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Oameni buni, unele suruburi arata GROAZNIC. Atunci trebuie inlocuite.
Mai rar (caz chiar recent), suruburile erau in regula. Omul a spus ca nu vrea sa le inlocuiasca, am folosit pasta albastra, am strans la cuplu, totul in regula. Deocamdata.

Dane, au curatat suruburile alea de puteai sa pui inghetata pe ele si sa o mananci. Vorbesc serios Smile
Iar pasta, Loctite bineinteles.
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut. am comandat si eu o valanta la horatiu si vreau sa o schimb eu acasa ca am ceva cunostinte de mecanica. nu stiu cu cati Nm sa strang volanta si placa de presiune ca mi-am luat o dinamometrica. ieri am dat jos volanta cu pistol pneumatic , ca altfel nu puteam. va salut
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Intre 120 si 160 Nm, functie de motor.
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult. astept volanta de la horatiu..... va salut cu respect
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Opel spune suruburi noi, cod gasesti in EPC si le comanzi


Dl Dan, puteti explica mai pe larg ?

Din lipsa de timp si datorita faptului ca nu am avut nici volanta inca acasa nu m-am apucat sa caut, insa mai am si ceva prieteni pe la niste magazine de piese, sper ca poate oi gasi, desi este foarte probabil sa NU gasesc, de aceea am creeat topicul acesta, poate ma mai puteti ajuta cu ceva sfaturi ...

LATER EDIT:

Nume
Pret
comanda on-line
38,6

Pret
comanda telefonica
Set surub volanta

38,6

Tip cutie viteze F40 --- Tip cutie viteze M32


Am gasit pe autokarma acum (s-a schimbat vad complet siteul) direct pt suruburi pt LUK Smile Nu dau prea multe informatii acolo, credeti ca strica daca ma apuc sa le comand ? As scapa cu 50 ron si pana la urma poate nu o fi nevoie chiar de toate sa fie schimbate, ce ziceti ?

multumesc inca o data pt ajutor si sper sa mai ajute si pe careva (NU fac reclama ascunsa siteului pe care l-am gasit!)
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Comanda, surub nou este sfant, Opel nu spune degeaba NOU. Surubul chiar nou se curata ca are un strat fin de ulei pe el Wink ....

maiandrei eu stiu ca la tine dinamometrica nu sta sub lacat si spray-uri exista dar Merlinboy a folosit cuvinte de genul posibilitati financiare nu extraordinare si in principiu acolo intentionez sa ajung pt schimb...asta denota ca mai asculta de un mecanic de la bloc si care poate are alt pret mai moca...un Nea Vasile.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu mai am niciun nea gigel de la bloc, forumul e "sfant" Smile , chiar nu am nici timp asa de stat aiurea pt masina sa stau sa vb cu toata lumea (mi-e mai usor sa postez pe aici ca doar e "internet"), am vb dinainte cu mecanicul de la maiandrei sa merg acolo (in max 2 sapt prob o sa fiu acolo sa mai fac si rost de bani pt manopera) si mi-a zis de faza cu suruburile, iar pretul de la maiandrei a fost de 2 milioane (!) pt suruburi daca e sa le iau de acolo caci eu l-am intrebat daca se mai pot folosi si acestea si mi-a zis ca nu poate sa-mi spuna la telefon asta (logic de altfel, nu?Smile ). Iar 2 milioane mi se pare enorm pt niste suruburi, oricat de multe ar fi, sunt totusi niste suruburi, pana mea, nu ajunge ca dau cu tot cu manopera aproape 27 mil Smile

Deci, in principiu am sa le comand de pe autokarma, daca mai stiti si din alta parte si sa fie ceva verificat (din Buc) postati pe aici. Oricum, sper sa mai ajute si pe altii care sunt in situatia mea si sa stie de unde sa le procure cu ajutorul acestui topic.

Va multumesc in continuare!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Colegul meu ti-a mai spus ca asta e pretul MAXIM, in caz ca nu reusim sa le gasim nicaieri pana atunci. Adica Worst Case Scenario - acesta este pretul lor, la una din reprezentante.

5.4 lei per bucata (adica 32.4 lei setul de 6 bucati) este pretul la noi. Tinem doar cate 1-2 seturi pe stoc, atunci cand ai sunat nu era niciunul pe stoc iar termen de livrare era minim 4 zile.

Ma simt nevoit sa fac aceasta precizare pentru ca noi NU avem cine stie ce adaosuri si pentru a minimiza reactiile de tip "vai ce preturi mari are maiandrei".
Va recomand sa sunati la nr meu sau al lui Mihai. Cand suni la mecanic primesti raspuns scurt, in mod sigur se afla intr-o lucrare si ii este dificil sa discute preturi la telefon.
Skip ads

  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tinand cont ca e vorba de niste piese, m-am si indoit ca ar fi vorba de niste adaosuri din partea voastra, pt ca nu sunteti magazin de piese auto totusi, ci service , iar la voi sunt sigur ca majoritatea vin pt manopera si cu piesele lor ...deci nu cred ca m-am gandit prea departe, pur si simplu 2 mil sa mai dau si pt niste suruburi ar fi cam mult, sper doar sa fie bune astea (o sa vad cum trec sa le iau zilele astea). Oricum, de aceea am si luat-o din timp sa fiu pregatit cu de toate Smile (habar n-aveam ca mai trebuie si suruburi, deci atentie maxima pt cine mai are nevoie sa schimbe volanta!)

Si putin offtopic mai este nevoie si de altceva aditional pt schimbul volantei, lichide pt cutie spre ex. ?
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ulei de cutie, pentru completare
Lichide de curatare
Se mai aduna cateva zeci de lei.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ulei cutie de completat obligatoriu, mai bine il schimbi tot, poate mai gasesc baietii un simering, un rulment...surprize pot fi.
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ulei de frana dot 4 ar fi bun? cam ce cantitate ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Taci din gura ca ajungi la perle. Ulei cutie 19 40 182, nu are treaba lichidul de frana, acolo 0,5L DOT4 de faci aerisire/inlocuire de preferat la 2 ani.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Suruburile de la volanta se intind atunci cand sunt stranse la cuplul specificat. De asta nu trebuie refolosite. Un surub folosit nu mai e ca unul nou. Il poti refolosi dar e carpeala si s-ar putea sa nu tina.
Cu cat cuplul motorului e mai mare, cu atat sunt sanse mai mari sa se rupa sau sa se desfaca suruburile refolosite.

http://www.boltscience.com/...teningarticle.htm
  • Merlinboy

  • Mesaje scrise: 262
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
50 ron in plus sau minus, aia e ce sa mai zic acum, ramane sa le cumpar de noi de la autokarma Smile (sper sa fie si bune!) ... deci lichid pt cutie cu specificatiile 19 40 182 , pot gasi teoretic la orice magazin de piese ? Cam ce cantitate?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In cutie ai ulei GM 19 40 182, lichid ai la servofrana si acelasi e folosit la ambreiaj. Ulei gasesti la ori ce magazin mai serios.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR