Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • dulovet

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1994 2000.16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare baieti forumisti. o intrebare cat consuma un omega benzinar 2,0l 16 v din 94 ca io miam cunparat unu are cutie manoala si nu stiu cam cat cosuma am pus km la zero si am bagat bezina dar nu ini dau seama va rog daca ma puteti ajuta salutare
Skip ads

  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu am CV hidramata si consumul mediu este de 10 l/100 km (mediu=oras+exterior).
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A mea e de 2.0l 16v din 95, si consum mediu, calculat de mine, plinul facut, consum de la ultimul plin, distanta parcursa..., nu dupa MID (ca e de diesel si nu l-am reprogramat), e undeva in jur de 9-9,5/100km.

@Octavian, nici eu nu am scut, si nici nu am gasit , asa ca am zis ca o sa incerc sa fac unul.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sal
am observat un consum cam mare la masina mea 2,2dti,cum curat acel debitmetru,am vazut ca e prins cu nituri..nu cu suruburi!am sanse sa il desfac?!voi posta poze
Skip ads

  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
dulovet a scris:salutare baieti forumisti. o intrebare cat consuma un omega benzinar 2,0l 16 v din 94 ca io miam cunparat unu are cutie manoala si nu stiu cam cat cosuma am pus km la zero si am bagat bezina dar nu ini dau seama va rog daca ma puteti ajuta salutare


A mea e din '95 si tot incerc de vreo luna sa-i fac un consum real. Pe BC imi da el niste valori dar nu sunt reale. Deci, am facut o data plinul pana "in gura" si am mers vreo 200 km. din care vreo 50-60 prin oras restul inafara. Am umplut-o iar pana la refuz si am calculat fix 9,5 la suta de km. Apoi am mers iar aproape 300 km.(numai extraurban) si mi-a iesit un consum de 9,4. Iar am facut plinul si dupa 260 km(din care mai mult de jumatate pri oras) am avut un consum de 12,7. Acum sunt la al patrulea plin si voi reveni cu informatii.
Parerea mea e ca nu o sa-mi iasa niciodata la fel. Uneori o calc mai tare, alte ori o las mai moale si in afara de asta, niciodata nu merg mereu numai prin oras. In concluziue, valorile astea sunt ceva medii estimative.
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca nu o sa reusesti sa stabilesti un consum fix de fiecare data, pentru ca, asa cum ai spus, depinde de stilul de condus, de trafic, etc... Iar BC iti va indica intotdeauna un consum cu ceva mai mare decat cel real, nu stiu din ce cauza, dar daca motorul functioneaza in parametri normali, consumul mediu mixt, urban-extraurban, la un stil de condus nu foarte sportiv, e unde undeva in jur de 9.5%, asta daca bine am banuit, ca ai tot un motor de 2.0, 16v.
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!
Am si eu o intrebare legata de debitmetrul de aer (nu radeti de mine ca nu ma pricep la motoare Smile ): si benzinarele au asa ceva? Ar trebui sa il curat si eu? Eu am motorul de 2.6 V6 si in oras papa cam 13 - 14% (Arad) si peste 15 % Bucuresti (date luate de pe computerul de bord).
Multumesc anticipat!
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu zic ca daca in oras iti arata un consum de 13-14% pe BC, nu e rau deloc, dar sa vedem si alte pareri.
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nu e mult deloc avand in vedere consumul/motor!eu am 2,2 dti si sare de 10 litrii in oras aglomerat!in rest comp de bord arata 8-7,8-7,9..!
o singura data a aratat 7,1 cat scrie producatorul,asta a fost cand am cump din germania,si am observar ca se schimba consumul daca mergi drum lung cu viteza constanta de ex pe autobanda
oricum acel cons. de pe computer este relativ!
  • oviprof

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1995 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Revin cu un consum facut la drumul Timisoara-Mamaia-Timisoara + ceva plimbari si mici abateri de la traseu. Total 1800 km, consumul facut de la plin la plin!
REAL - 9,4 l la suta de km.
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
da..cam asa si ar trebui sa fie!
masina consuma cat scrie in carte..atat cat e noua..nu si dupaia!
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
amea omega 2.5td caravan afara la drum intins consuma binisor acel 7% dupa calculul meu , ca nam mid sa imi arete , iar la oras dar numai in oras consuma cel mai putin 12litri la cel mai frumos mers si cel mai linistit condus , deci cel mai putin si numai in oras in aglomeratie intensa , si daca ma iau un pic de ia se da la baut de 13-14 aici ma refer la un demaraj cu viteza 1 mai deochiat sau ceva de genul asta , la oras cam le bea. Dar am condus BMW 525 din 1998 care are acelas motor cu al meu si bea exzact la fel sau chiar mai mult putin .
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
aha
deci eu am 2,2 dti 2001 si consuma cam 8 vara.si 10 iarna!+oras 12 -13 litrii..
la mine asa este..oricum o calc..tot papa..e motor mare!
poate difera turbina,sau alte chestii,oricum debitmetrul vreua sa il schimb ,pt ca e cam obosit.
numai bine
salu
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am tot 2.2 DTI,iar consumul l-am facut intotdeauna de la plin la plin si mi-a iesit de la 6,2% combinat(autostrada, orase, DN-uri) si nu mi-a depasit niciodata 8%, tinand cont ca merg undeva intre 90-120km/h in regim normal ,iar atunci cand imi permite drumul (autostrada) chiar si cu 190, dar pe o portiune scurta (max. 5 km) si numai atunci cand sunt provocat Smile
Asa ca faceti consumul de la plin la plin si nu va mai luati dupa calculator.

shaftt24 tie vad ca-ti consuma ca una pe benzina, sigur este diesel?
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
la 2.2 benzina (z22xe) cel mai mic consum in afara am scos 6.2 in medie extraurban consuma 7 l/100km daca nu sari des peste 130kmh ,daca mergi pana in 150-160 kmh ia cam 7.5 l/100km ,la viteze de 190-200 sare consumul ,n-am mers distante mari cu viteza aia ca n-am unde da pe portiuni scurte 4-5 km urca pan in 9l/100km (posibil ca daca mergi constant sa mai scada).
postez si niste dovezi :




  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@GianyP
atata imi papa..undeva la 7,5-8 litri-iar oras cum am mai scris..10-12!
acuma imi arata 8,1 am resetat in iulie!merg constant cu 120-130+clima...si nu imi vine sa cred ca ar consuma sub 7 litri avand in vedere si greutatea masinii si motorul de 2,2!
doresc sa schimb debitmetrul pt ca am observat ca afuma cateodata cand ai dau talpa,iar anul trecut nu a scos asa fum...si nu am avut asa consum mare!
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Omega 2.2DTI consuma exact ca la carte.La un mers mai sportiv consuma mai mult cam cu 20%.In oras imi ia 9,5% si tine-ti cont ca merg in Bucuresti care nu se compara cu traficul din orasele de provincie.Afara imi consuma cu clima 7,8%.Daca ii dai 130-140km/h ia mai mult.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mai colegi, da' ce va mai intereseaza consumul la o astfel de masina, e clar ca e f bun avand in vedere capacitatea si gabaritul ei! Eu am cam 7 l @ 140 afara si 10 l @ 60 oras. Imi e f bun, mai ales dupa cate am schimbat la ea, stiti voi! Acum caut sa o modific putin la exterior cu un bodykit sh de la nemti si ceva ceasuri cu plasma si altele. Ne mai auzim!
  • Troll the Great

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2000 Y26SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2008

  • Mesaj Privat
secarianu a scris:Mai colegi, da' ce va mai intereseaza consumul la o astfel de masina, e clar ca e f bun avand in vedere capacitatea si gabaritul ei! Eu am cam 7 l @ 140 afara si 10 l @ 60 oras. Imi e f bun, mai ales dupa cate am schimbat la ea, stiti voi! Acum caut sa o modific putin la exterior cu un bodykit sh de la nemti si ceva ceasuri cu plasma si altele. Ne mai auzim!


Tine-ne la curent cu modificarile si eventual cand e gata pune si niste poze sa ne minunam cu totii. Numai bine si spor la lucru!

Am o intrebare pentru toti posesorii de Omega cu motor diesel de 2,2 L. Am auzit (mai ales de pe net) ca acest motor a avut multe probleme, de aceia l-am si evitat cand am mers sa imi cumpar masina. E adevarat? E destul de "sprinten" la 120 de caluti (ma refer in special la depasiri) ?
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
probleme are orice masina second!Very Happy
dieselul---
nu e sprinten la depasiri..imagineazati un mercedes c220 daca ai condus..si mai scazi niste caluti..c220 are 150 omega are 120ps
e limuzina nu masina de raliu!
pe benzinar nu m-as pune sincer mai ales la motorizarea asta,poate motoarele noi de ultima generatie nu consuma atata,dar un 2,2 pe benzina papa cu siguranta undeva la 10-12 litri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR