Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E posibil sa aiba vreun por? E putin murdar de ulei in exterior. in partea de sus. Am posibilitatea sa iau unul de la second, sa il schimb.
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Poti trage singur concluzia ca ai intercoolerul fisurat. Uleiul ala nu apare acolo din senin, nu se depune din atmosfera. Schimba-l fara retineri.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Uleiul din intercooler provine de la turbo, daca nu e mult e ok.
LE: scuze, acuma am vazut ca era vorba de ulei pe exteriorul intercoolerului. Embarassed
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
provine de la praful din atmosfera motorina proasta si uleiurile naspa de la noi !Inainte sa il schimbi incerca s ail curati si schimba colierele de la furtune .
Skip ads

  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
o sa schimb colierele, multumesc
  • marin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
"ccostras" te rog sa faci si tu o poza la intercular sa vad cat de murdar este,ca s-ar putea sa am si eu aceiasi problema si gasesc cateva picaturi jos inaite sa plec cu ea...ce se intampla daca scapa cateva picaturi de ulei
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
nu...la mine nu am deloc ulei jos. Am desfacut bara, intercoolerul este in bara in partea stanga, are si un ventilator pe el, era putin murdar de ulei pe deasupra in partea de sus, dar subliniez doar murdar. Am gasit f. putin ulei in el, au curs doar cateva picaturi. L-am suflat cu aer bine de tot, am degripat ventilatorul de pe el ca era blocat si acum, la primul drum facut am scos 5.3/100 km, cu viteze variind intre 130 si 67-80 in localitati, cu 0,5/100 km mai putin ca de obicei. E clar ca are un rol f important.
  • marin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu te supara ca te sacai...am un omega 2.5 Td din 95 cu motor de bmw si a crescut consumul foarte mult,adica 12 in oras si cca.9 afara,bineinteles ca poate sa fie si de la injectoare etc etc...tu spui ca a scazut consumul cand ai curatat acea zona...maine ma apuc de desfacut. multumesc
Skip ads

  • fabian

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: jerusalem
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu te speria de acest consum !
Acesta este consumul real la Omega (bmw)
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai ar trebui sa te gandesti la mai multe chestiuni...filtrul de aer si motorina sa fie de calitate si nou, uleiul sa fie cel recomandat si sa incerci sa o forjezi (in mers cu a 3-a)vreo 30 minute la 3000 ture constant, cu o motorina buna, sa te uiti daca scoate fum si ce fel de fum ar fi. Nu stiu exact cum arata motorul tau (al meu e din 2002, 150 cp), astfel ca nu te pot ajuta cu mai mult. Oricum, sper sa o scoti la capat...poate are doar nevoie de un drum lung, la turatie ridicata.
  • marin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
probabil ai vrut sa spui 30 sec....oricum multumesc pentru informatii
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu...am vrut sa scriu 30 minute, sa mergi efectiv cu o viteza constanta la turatie cat de cat inalta.
Skip ads

  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Ccostras nu te preocupa, daca intercoolerul e doar murdar poate sa fie de la vaporii de ulei, fenomen cat se poate de normal.
Marin, ca sa scazi consumul, inafara de schimbul filtrelor, al uleiului, etc poti sa incerci sa debitezi putin pompa de injectie; Mie inainte de aceasta operatie imi arata consum instantaneu la cald, la ralanti 1,2 iar acum dupa ce am debitat pompa imi arata 0,7; In plus masina trage mult mai bine ca inainte, dar trebuie sa ai grija sa nu i dai prea mult ca iti apar trepidatii, poate sa dea fum, etc.
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Suceava si lucrez la Bucuresti, iar la un drum pana acasa imi iasa un consum mediu de 6,5 cu mers intre 120 -150.
  • marin

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2007

  • Mesaj Privat
fratilor...ceia ce arata pe computerul de bord este total eronat,de ex. mie i-mi arata relanti 0,4-0,5 /ora si la un drum lung (cu mers si de 180/h ) consumul este diferit: 8-9 % real si la comp.de bord i-mi arata 5,8-6,0 %Stiu ca senzorul care citeste consumul este doar pe un singur injector si probabil este dereglat,in concluzie trebuie verificate toate injectoarele si celelalti factori care ar duce la acest consum.Tin sa mentionez ca atunci cand am cumparat masina avea un consum real de 5,8-6% la drum lung pe A1 si mers si cu 220/h
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
numai 6% si ai mers cu 200?
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am facut acest weekend 1000 km si mi a iesit consum mediu pe dispaly 6,9 iar din calcule 7,3.
1000 km cu 73 litri sau 260 lei. Real
  • laur702

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Omega 1996 y25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2009

  • Mesaj Privat
navem ce zice care zice cai consuma prea putin ori minte ori crede ca ne minte , pai fabricantul a scris in cartea tehnica de ex la caravana mea ca afara cel mai putin 7% urmatorul ar fi 10% si la oras cel mai putin 12% si credetima ca am masina ceas acum adusa i ca noua la starea tehnica si tot si asa imi consuma , ba chiar la oras nu imi ajung cei 12litri bea si 13si14 si la drum afar merg cu ea pana in 100-110maxim si ia 7 . Dar ce sa zic cine zice de 5si ceva ala ne chiar crede prosti , pai eu am luat masina straina ca sa nu aibe oboseala , si vorba aia daca fabricantul a zis cel mai putin 7 pai aia sub 7 nu cobuara decat pe mid in cazul midului care nu arata bine chesti dinastea am tot vazut si eu dupa rezervor i una si dupa mid i alta .
  • ccostras

  • Mesaje scrise: 714
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Omega 2002 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Intercoolerul era fisurat. Am dat la o parte aparatoarea de noroi(pe acolo se vede spatele intercoolerului), am turat motorul sa intre turbina si se vedeau bule de ulei aruncate afara la imbinarea radiatorului cu platicul. Asa ca am procedat la inlocuirea lui cu unul second, stare ireprosabila. Are alta viata masina. Abia astept sa fac un drum mai lung, sa o turez un pic Very Happy
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@ccostras
ai habar la un y22dth unde vine situat acest intercoler?si daca ai avea o poza cu chestia repspectiva cum arata ar fi de mare folos!
mersi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR