Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu folosesc ulei ACDelco 10W40 , si-l schimb la 10 000 km...
folosesc acest ulei de vreo 6 ani, la toate masinile pe care le-am avut si sunt multumit de el...
precizez ca-l folosesc deoarece am posibilitatea sa-l iau la juma de pret...
bafta!
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. pentru cei interesati. folositi curatatorul de pompa si injectoare metabond. eu am asa ceva in motorina si sa stiti ca este mult mai sprintena. Shocked cred ca au dreptate cei de la metabond. numai bine.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Hai sa va povestesc si eu ultima isprava:
Am fost ieri la Auto Globus - Opel Timisoara sa schimb uleiul la cutia de viteze la Frontera A din 97 Sport cu motor de 2 litri X 20 SE. Dupa ce am asteptat o ora jumatate, am fost trimis acasa inapoi cu masina deoarece au spus ca in programele lor si in cataloage scrie doar cantitatea nu si modelul de ulei pe care trebuie sa-l puna si mi-au mai spus ca o sa ma contacteze in urmatoarele zile pentru a face service-ul cand sunt siguri ce trebuie pus.
Dupa ce si-au prezentat scuzele mi-au mai spus ca o sa profit si de o reducere considerabila pentru aceasta neplacere. Sincer, nu m-am putut supara, caci au fost deosebit de respectuosi, dar totusi ma intreb, oare chiar asa de rar modelul pe care il am eu ? Ca de vechi, stiu ca e vechi...
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
radu16b a scris:Hai sa va povestesc si eu ultima isprava:
Am fost ieri la Auto Globus - Opel Timisoara sa schimb uleiul la cutia de viteze la Frontera A din 97 Sport cu motor de 2 litri X 20 SE. Dupa ce am asteptat o ora jumatate, am fost trimis acasa inapoi cu masina deoarece au spus ca in programele lor si in cataloage scrie doar cantitatea nu si modelul de ulei pe care trebuie sa-l puna si mi-au mai spus ca o sa ma contacteze in urmatoarele zile pentru a face service-ul cand sunt siguri ce trebuie pus.
Dupa ce si-au prezentat scuzele mi-au mai spus ca o sa profit si de o reducere considerabila pentru aceasta neplacere. Sincer, nu m-am putut supara, caci au fost deosebit de respectuosi, dar totusi ma intreb, oare chiar asa de rar modelul pe care il am eu ? Ca de vechi, stiu ca e vechi...



Eu am frontera A din 1996 care nu difera de a ta decat la sistemul 4x4.Motorizarea e aceeasi Uleiul e de motor 10w 40,eu unul am Valvoline si merge foarte bine Nu pune ulei de cutie.Ai topic intreg unde s-a dezbatut problema Bafta
Skip ads

  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Asa le-am spus si lor ca se pune ulei de motor; am si in cartea masinii ultimele service-uri din Italia si au pus ulei de motor, dar ei NU! Au zis ca la reprezentanta se pune ce scrie in carte, numai ca in cartile lor nu scrie....buna asta !
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat pana la urma uleiul la reprezentanta si sa pus 10 W 40 in cutie si motor. Colegii au avut dreptate...
  • Amadeus

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Frontera 1998 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Imi spuneti si mie va rog la o Frontera din 96 cu X20SE ce ulei de motor sa pun si cat intra.

Si, daca nu-i cu suparare, si pentru diferentiale si cutie aceeasi intrebare.

Multumesc anticipat!
  • styuk

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Amadeus a scris:Imi spuneti si mie va rog la o Frontera din 96 cu X20SE ce ulei de motor sa pun si cat intra.

Si, daca nu-i cu suparare, si pentru diferentiale si cutie aceeasi intrebare.

Multumesc anticipat!

eu am bagat castrol 10W40 in motor si cutie....
Skip ads

  • executorul20072

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pus in motor si in cutie Castrol Magnatec -10W40,in diferential fata -Mobil 85-90W,Repsol LS in diferentialul spate si la servo Castrol Dexron 3.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu am fost la reprezentata Opel din Timisoara si am schimbat uleiul din motor si cutie si au pus Castrol 10 w 40
  • executorul20072

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Da,este bun.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru modelele cu diferential LSD este clar ca trebuie un ulei special 80W-90 GL5 LS. Problema este caci nu prea se gaseste pe oriunde si majoritatea vanzatorilor de la magazine incearca sa ma convinga ca, Castrol EPX 90 este acelasi lucru sau chiar mai bun!
Momentan am gasit si comandat Valvoline 80W-90 GL5 LS dar sunt curios daca acel Castrol EPX 90 este tot pentru LSD (pt frontera...)
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru LSD:

Castrol Hypoy LS
Mineral based, SAE 90 extreme pressure gear oil designed to cope with the special friction characteristics of limited slip differentials fitted to road going cars


Castrol EPX 80W-90
Extreme pressure, multi-purpose mineral oil, designed for the lubrication of spiral bevel, hypoid differentials and manual transmissions where the manufacturer recommends the use of an oil to API GL5 performance level

Daca aceste uleiuri sunt la fel, inseamna ca vanzatorii nostri sunt destepti, iar cei de la Castrol sunt prosti: fac doua tipuri de ulei diferite... dar la fel.



Poza cu EPX nu pun ca il stie toata lumea
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
stelea, merci f mult!
chiar cred ca le stii pe toate... Very Happy
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Valvoline are doua tipuri:


Cum se si observa in poze, amandoua au indicativul LS.
  • hakerul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cati litri de ulei intra la un motor x20se?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
5 litri
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pai daca intra 5 litri de ce dracu or avea astia in programele lor de rahat 4,5 litri? ca mie asa mi-au spus pe unde am fost. ma rog, intrebare retorica. mie mi-au intrat intr-adevar 4,4 litri dar banuiesc ca nu au scurs bine uleiul vechi si nu am schimbat filtrul deci...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR