Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mihai.stancu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,am constatat ca in locul km parcursi apar niste liniute punctate,imi poate spune cineva cauza?
si o intrebare pt cunoscatori,cat timp pot merge cu electrovalva comanda egr defecta?multumesc
cunoscatorilor. Crying or Very sad


Edit BV19MAX: Foloseste corect a,i in locul diacriticelor. AN != IN

Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu stiu sa te ajut cu problema ta. Dar sigur va fi cineva care stie.

Stiu ca sunt off-topic dar eu am sa te ajut nitel cu cateva sfaturi gramaticale. E un pacat sa nu stii. Nu vreau sa te supar, dar...

In loc de displei se scrie display - acesta este un cuvant din engleza. In romaneste ii putem spune simplu afisaj.
Si o alta problema pe care o ai, nu stii unde se scrie cu â din a sau cu â din i.
La începutul cuvântului se scrie întotdeauna cu î din i. Ex: intrebare nu ântrebare, în nu ân, îmi nu â-mi, etc.
Cu â din a se scrie doar in cuvinte. Ex: pâine, mâine, pãmânt, etc.

Incã o datã îmi cer scuze, dar e un pãcat sã ne batem joc de limba românã.

Toate bune ºi sper sã îþi rezolvi problema la maºinã. ªi cu ocazia asta ai mai învãþat ceva.

Cu respect, Marius Gerber.
  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Probabil e defect vreun contact la display ori oxidat.
Se mai intampla ca si legatura dintre displayul propriuzis si partea lui de electronica sa se intrerupa.

Cu valva EGR nefunctionala poti umbla cat vrei tu, dar masina va consuma foarte mult combustibil.
  • mihai.stancu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mersi RemusCJ,problema a aparut ieri dupa 15-18 ore de stat in soare si la sfarsit o ploaie de 30-40 min,iar de consumul carburantului pana la 110-120 km/ora ia cam 7-8 l,peste 120 ia cam 10l.Ma gandeam numai sa nu se strice si altceva,fiindca electrovalva s-a stricat din cauza pompei de vacuum careia nu i-a functionat o supapa.
Multumesc pentru ajutor.

Edit BV19MAX: Am rugamintea la tine sa incerci sa scri cat mai complet cuvintele si pe cat se poate CORECT.
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca te referi la km parcursi din bord acolo contactul se face cu niste cleme si se apasa pe o rama de cauciuc. cel mai probabil trebuie putin curatat si apasat mai tare. daca e vb de km parcursi cititi pe mid atunci citeste pe forum cum sa repari linii lipsa la mid. e util sa treci si ce masina ai. bafta!
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut : eu am demontat bordul pentru a monta led-uri in loc de becuri si iti pot spune in legatura cu problema ta ca trebuie sa dai bordul jos, sa scoti acele si abia in final ajungi sa demontezi afisajul ca sa vezi ce are.
Afisajul este prins in 4 puncte cu o tablita de placa electronica. Daca demontezi bordul si scoti aparatoarea aceea neagra de plastic din spate o sa vezi in dreptul afisajului cum este prinsa tablita in cele 4 puncte de clipsare. Eventual daca observi ca este sarit din vreun clips ai putea sa incerci sa il reclipsezi si in felul acesta sa scapi de a mai demonta tot bordul.
Daca ,,guma " care face legatura intre afisaj si placa electronica nu face bine contact sau contactele sunt oxidate e posibil sa apara fenomenul descris de tine. Ca o chestie amuzanta : am pus o folie de scoth tranparent pentru a evita un scurt cu ledurie si din greseala am pus si peste contactele afisajului .
Ei bine 2 ora am murit de nervi. Credeam ca am stricat afisajul.
Pentru o mai buna documentare citeste si topicul referitor la montajul ledurilor in bord.
  • adrian_ul

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2007

  • Mesaj Privat
RemusCJ a scris:Probabil e defect vreun contact la display ori oxidat.
Se mai intampla ca si legatura dintre displayul propriuzis si partea lui de electronica sa se intrerupa.

Cu valva EGR nefunctionala poti umbla cat vrei tu, dar masina va consuma foarte mult combustibil.


faza cu consumul nu cred ca e valabila . eu am x16xel si valva egr nu functioneaza deloc.consum am pana in 6-7%
  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@adrian_ul: logic inseamna ca nu prea ai gaze nearse Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR