Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Va spun eu ,ca niciuna din cele doua variante de plecare, nu dauneaza ambreiajului. Stiti vorba aia "parca merg dupa mort".Ei bine ,aceea este chiar varianta daunatoare ptr. ambreiaj,atunci cand nici nu poti da drumul definitiv ambreiajului si nici nu poti sta in loc.Cred ca stiti destul de bine la ce fac referire. Iar a doua varianta, este cand tractezi ceva mai greu decat poate duce masina. Ex: Ca si cum ai incerca sa tractezi Omega mea, cu Dacia. Ei bine ,asa uzezi garantat ambreiajul, ci nu la plecarile de pe loc.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Consider frâna de mânã mai sãnãtoasã. Motorul toarce, se odihneºte, aºteaptã sã decoleze. Nu sã-l þin turat ºi cu ambreiajul la mustaþã, pânã când vine ºi vremea plecãrii. Oricum maneta de frânã mi-e sprijinul în mâna dreaptã, permanent o folosesc pe post de barã în troleibus.

Legat de ºcoala de ºoferi, e foarte tristã situaþia din zilele noastre. Chiar dacã nu apar la ºtiri, ºtim toþi foarte bine, chiar printre prietenii, cunoºtinþele noastre, cã se rezolvã examenele ºi cu bani sau în naturã Smile

Îmi aduc aminte cu drag când m-am urcat prima datã în maºina de ºcoalã. Pânã atunci parcam maºina familiei de vreo trei-patru ani din faþa blocului, în spate, în garaj. ªi instructorul ºtia asta. ªi-atunci am plecat de la Cluj la Dej ca sã cumpãrãm cartofi. Doi saci. S-a lãsat cu depãºiri de tiruri, cu flash-uri, cu mers în coloanã, cu parcat zona pieþei, supraaglomerat. Dus-întors, eu la volan.
...a doua zi nu mã puteam þine pe picioare de la traumã...

Eu am rezolvat altfel problemele de condus ale soþiei: am dus maºina în locuri ferite sau în parcãri largi ºi am început - mergi cu 40km/h ºi apasã frâna cât poþi tu de tare, accelereazã brusc, sã urle motorul ºi lasã ambreiajul ºi pleci dracu' de-aici, mergi cu 30km/h, vireazã ºi trage brusc frâna de mânã, am mers pe cea mai abruptã stradã din Cluj (avem suficiente), motiv, cã mergem la un prieten sã-i dau un cd, i-am spus sã opreascã unde e înclinaþia mai mare - cã deh, acolo stã prietenul - m-am dat jos din maºinã ºi i-am spus sã o întoarcã acolo pe loc pentru cã prietenul e imaginar - de nervi, surpindere ºi emoþii tureazã maºina, o îneacã, trânteºte, rupe, dar la final o întoarce ºi plecãm, îi trec nervii ºi-mi spune zâmbinnd: "Dar am reuºit elegant, nu?"
La fel, în fiecare an la prima zãpadã, facem pe Dumbo sanie cu zurgãlãi, sã ne re-obiºnuim cu comportamentul maºinii.

De ce sã nu exersez când nu-i stres ºi am timp, decât sã aparã vreo situaþia imprevizibilã ºi sã nu ºtiu cum sã mã descurc? ctrl+alt+del nu existã la maºinã, ci doar accidente foarte urâte, care, cu o dozã de încredere, control al maºinii ºi experienþã, pot fi evitate.
  • maxxi

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in fata...logic...si la mine pleaca fara acceleratie 1.7 dti
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR