Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salutare la toti.Sper sa nu fi gresit topicul unde postez,dar...
Mi-am schimbat astazi toba intermediara si cea finala la Vectra mea.Pentru ca erau prea ruginite suruburile care fac legatura intre intermediara si catalizator,a trebuit sa demontez inclusiv catalizatorul si sa tai suruburile despre care vorbeam pe care apoi le-am inlocuit cu altele noi.Pana aici nimic in neregula,dar...
Cand am montat la loc tot ansamblul,am avut surpriza sa vad ca sufla pe la conul care face legatura intre catalizator si saxofon.Oricum am sucit-o si invartit-o tot nu am rezolvat nimic.Pe langa faptul ca sufla,are si un zgomot enervant.
Intrebarea mea este: ce as putea face pentru a etansa conul ala,sa scap de zgomot si sa nu mai afume pe-acolo?Exista ceva solutii,paste,gen silicon sau altceva pentru chestia asta?
Multumesc anticipat.
Drumuri bune si asfaltate. Rolling Eyes
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Exista ceva,sigur!Am auzit pe cineva intr-un magazin de piese auto ca a cerut asa ceva si vanzatorul ia dat un tub(ca cel de silicon rosu),care cica rezista pana la nu stiu cate sute de grade C(special pentru etansarea locurilor foarte fierbinti,gen esapament)! Cool
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
vali17kar a scris:Exista ceva,sigur!Am auzit pe cineva intr-un magazin de piese auto ca a cerut asa ceva si vanzatorul ia dat un tub(ca cel de silicon rosu),care cica rezista pana la nu stiu cate sute de grade C(special pentru etansarea locurilor foarte fierbinti,gen esapament)! Cool

Merci,o sa trec maine pe la magazine de piese sa intreb.
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ciprian petrut a scris:Salutare la toti.Sper sa nu fi gresit topicul unde postez,dar...
Mi-am schimbat astazi toba intermediara si cea finala la Vectra mea.Pentru ca erau prea ruginite suruburile care fac legatura intre intermediara si catalizator,a trebuit sa demontez inclusiv catalizatorul si sa tai suruburile despre care vorbeam pe care apoi le-am inlocuit cu altele noi.Pana aici nimic in neregula,dar...
Cand am montat la loc tot ansamblul,am avut surpriza sa vad ca sufla pe la conul care face legatura intre catalizator si saxofon.Oricum am sucit-o si invartit-o tot nu am rezolvat nimic.Pe langa faptul ca sufla,are si un zgomot enervant.
Intrebarea mea este: ce as putea face pentru a etansa conul ala,sa scap de zgomot si sa nu mai afume pe-acolo?Exista ceva solutii,paste,gen silicon sau altceva pentru chestia asta?
Multumesc anticipat.
Drumuri bune si asfaltate. Rolling Eyes


salut !
cat ai dat pe finala ?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Se poate si cu silicon care se foloseste la baia de ulei(rosu cum spunea colegul de mai sus),dar cauta ca este silicon special pentru etansatea esapamentului.
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pentru cosminc: toba finala=133 lei , toba intermediara=139 lei
Drumuri bune!
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Se poate si cu silicon care se foloseste la baia de ulei(rosu cum spunea colegul de mai sus),dar cauta ca este silicon special pentru etansatea esapamentului.

OK,mersi,o sa intreb maine.
Drumuri bune!
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Se poate si cu silicon care se foloseste la baia de ulei(rosu cum spunea colegul de mai sus),dar cauta ca este silicon special pentru etansatea esapamentului.
Eu am spus ca tubul arata de marimea celui de silicon rosu,siliconul rosu nu este bun pt. etansarea esapamentului,nu rezista la caldura aia,am incercat varianta asta si nu tine!Cel special pt. esapamente,da! Cool
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@vali17kar nu te speria ca nu te-a contrazis nimeni,nici macar eu Smile In fine,macar sa-i fim amandoi de ajutor omului,berea o impartim Wink
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ciprian petrut a scris:Pentru cosminc: toba finala=133 lei , toba intermediara=139 lei
Drumuri bune!


poate, nu ai pus modelul asta de finala :




( poloneza) .
pe care am gasit o la 250 lei , pretul fiind Cel mai , OK.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-am speriat,stai linistit,doar nu am vrut sa mearga omul sa cumpere din acela rosu si dupa aceea sa ne-njure pe amandoi,atata tot!Si faza cu berea,mi se pare corect!Sanatate,numai bine! Cool
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cosminc2009 a scris:
ciprian petrut a scris:Pentru cosminc: toba finala=133 lei , toba intermediara=139 lei
Drumuri bune!


poate, nu ai pus modelul asta de finala :




( poloneza) .
pe care am gasit o la 250 lei , pretul fiind Cel mai , OK.

Nu nu ,a meu e modelul hatchback,an '93,fara abs si fara 4x4.
Asta e modelul:

Numai bine!
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cam cat costa siliconul acela pentru esapament ?
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Siliconul ala de care vorbiti se gaseseste si in praktiker,bricostore,dedeman ..etc....cautati silicon care se foloseste la seminee e rosu si rezista la temperaturi foarte ridicate
  • ciprian petrut

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2009

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Cam cat costa siliconul acela pentru esapament ?


12 lei si il poti lua de la orice magazin de piese auto.E intr-adevar silicon special pentru esapament,are desenat pe tub o toba de esapament.
Eu am rezolvat problema.
Numai bine !
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La magazinele auto! Silicon rosu pentru izolare la tempereturi inalte! Se numeste D&D si costa 13 lei tubul!
Se poate folosi cu succes atat pentru imbinari bloc motor cat si tobe de esapare!
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si daca e crapata toba acopera crapatura ? Pentru ca a intrat unu de pe contrasens mai agresiv in curba si a trebuit sa intru in balta , iesind abur de sub masina si de atunci se aude cum scapa pe undeva ... oricum o sa merg la un elevator pe undeva sa se uite sub masina .
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Si daca e crapata toba acopera crapatura ? Pentru ca a intrat unu de pe contrasens mai agresiv in curba si a trebuit sa intru in balta , iesind abur de sub masina si de atunci se aude cum scapa pe undeva ... oricum o sa merg la un elevator pe undeva sa se uite sub masina .

Pentru gauri se folosesc coliere late(daca nu esti prea comod iti poti confectiona tu unul din tabla si il strangi cu suruburi la capete) si siliconul de care se vorbeste mai sus(intre colier si toba).
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de lene ... dar poate e mai simpla o sudura decat un intreg colier mai lat pe toata toba . Prima data trebuie sa vad cat e de mare gaura , sau pe unde scapa .
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Rog si eu colegii care se pricep..sa imi spuna si mie daca se potriveste toba finala de pe opel astra g 1.6 1.8 pe opel vectra b 1.8 ca am vazut ca seamana foarte mult la aspect. As vrea sa cumpar una dar ma impiedica faptul ca nus tiu daca are alte dimensiuni si sa nu se potriveasca in suportii de pe masina.. multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR