Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ciuxy

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut...am si io o intrebare...ce trebuie sa fac sa`mi trec si io noile jenti in talon...unde trebuie sa ma duc...?
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa mergi la RAR si sa le omologhezi daca nu le ai in certificat sau in cartea de identitate a masinii.Se plateste o taxa si se completeaza niste formulare in care treci noile anvelope.Se trec in cartea individuala a masinii dupa care mergi la politie sa le treaca in certificat .Se schimba certificatul.Alti bani alta distractie, cam atit.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Daca pe Astra nu au fost puse din fabrica jante cu dimensiunile care le ai tu acum, trebuie reomologare .


"Referitor la scrisoarea dumneavoastrã, vã comunicãm cã pentru a completa în cartea de identitate a vehiculului (C.I.V.) alte anvelopele ºi jante ce pot fi montate opþional pe un anume tip de autovehiculul (mentionate in documentele de omologare de tip a vehiculului), trebuie sã luaþi legãtura cu reprezentanþii noºtri abilitaþi sã facã modificãri în C.I.V. Tariful pentru o astfel de prestaþie este în jurul sumei de 50 RON.
In cazul dumneavoastra, a unui vehicul echipat cu anvelope/jante care nu sunt mentionate in documentele de omologare acesta determina reomologarea vehiculului, operatiune care presupune inclusiv efectuarea obligatorie a incercarilor privind performantele sistemului de franare si etalonarea vitezometrului, si, daca Laboratorul de incercari pentru siguranta rutiera decide, a incercarilor privind stabilitatea vehiculului si zgomotul acestuia. Omologarea se va acorda numai daca rezultatele incercarilor si verificarilor efectuate atesta indeplinirea conditiilor tehnice aplicabile. Tariful pentru o astfel de prestaþie este de peste 500 RON putand urca in funtie de tipul de incercari la care este supus autovehiculul."
  • Ciuxy

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
cred ca le pun pe alea vechi iar Smile) ms mult
Skip ads

  • cristi09

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Alba
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut. eu am o omega b 94 , 2000 16v ,si mi-am luat roti de 225/50/17, ea avand pe talon jante pe 15. Am vreo sansa la RAR, sa imi omologheze noile roti? a mai facut cineva treaba asta? astept raspuns. Multumesc anticipat
  • pvm21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cristi09 a scris:Salut. eu am o omega b 94 , 2000 16v ,si mi-am luat roti de 225/50/17, ea avand pe talon jante pe 15. Am vreo sansa la RAR, sa imi omologheze noile roti? a mai facut cineva treaba asta? astept raspuns. Multumesc anticipat


Buna intrebare, aceeasi intrebare o am si eu, da numa ca am un astra H, din ce am citit pe forum.. cred ca e ok la astra janta de 17".. oricum nu mai am timp sa astept raspuns.. la 11 ma duc la rar pt autentificare.. Doamne-ajuta !
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pe noile certificate nu mai este trecuta si marimea rotilor (se trece numai in CIV).
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Din ce data is noile certificate de care zici ? La mine de anul trecut is trecute si dimensiunile rotilor in talon.
Skip ads

  • nitrouxm

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
de vreo luna am vazut numai taloane noi fara anvelope trecute si numai unul singur avea trecute dimensiunile......nu stiu de ce !
Rezolvarea ar fi deteliorarea lui controlat si schimbarea cu unul nou ....sa speram fara anvelope trecute Smile
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si atunci iti ia talonul ca nu ai trecuta nici o dimensiune. Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca e modelul nou (e dintr-o hartie mai subtire, e mai inalt decat cel vechi si are mai putine informatii trecute pe el decat pe cel vechi) nu-ti va lua nimic... ca asa e tiparul acum ... se trec dimensiunile rotilor doar in cartea de identitate a vehiculului... maine-le scanez pe-ale mele ... unu nou si unu vechi ...
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si cum te verifica daca dimensiunea anvelopelor tale e trecuta in cartea de identitate? Sau isi dau cu parerea? Smile
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Dimensiunea anvelopelor se verifica la RAR (pentru masina nou inmatriculata) si la ITP (pentru cele aflate in circulatie). Politia nu iti poate spune nimic despre cauciucuri in trafic daca ai certificatul de inmatriculare nou, deoarece nu sunt trecute dimensiunile.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat


prima poza - talonul tip vechi
pozele 2 si 3 - talonul tip nou
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O sa stea atunci cu aia de la IPT si cand te opreste se pun sa caute in baza de date probabil, sau o sa te oblige sa mergi cu CIV-ul?

Nici dimensiunea rezervorului nu e trecuta...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
doar daca ai nenorocul sa dai peste un filtru de la RAR ... in rest n-ai de ce sa-ti faci griji ...
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Si atunci e greu sa ai probleme , deoarece nu esti obligat sa ai CIV-ul la tine, in CIV sunt trecute toate datele masinii, iar ei la fata locului nu pot avea toate datele masinii tale.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu are cum sa te verifice iti gaseste atunci altceva sau iti da amenda dupa ochi si tu poti sa contesti in instanta, timp pierdut, etc...
  • pvm21

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pvm21 a scris:
cristi09 a scris:Salut. eu am o omega b 94 , 2000 16v ,si mi-am luat roti de 225/50/17, ea avand pe talon jante pe 15. Am vreo sansa la RAR, sa imi omologheze noile roti? a mai facut cineva treaba asta? astept raspuns. Multumesc anticipat


Buna intrebare, aceeasi intrebare o am si eu, da numa ca am un astra H, din ce am citit pe forum.. cred ca e ok la astra janta de 17".. oricum nu mai am timp sa astept raspuns.. la 11 ma duc la rar pt autentificare.. Doamne-ajuta !


hello Very Happy,

N'am avut probleme cu omologarea, spre uimirea mea, am platit o diferenta de taxa (fatza de cea pentru autentificare) de 18 RON Very Happy (ma asteptam la o suma de peste 100 RON...
In talon nu mai scrie nimic de dimensiunea jantelor.. e totu' oke..
  • donovidiu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salutare. astia de la itp sunt dusi. pe talon am o singura optiune de anvelope 175 60 14...eu pe masina am 195 60 15. si asa s a omologat masina in 2005 cand a intrat in tara, la rar, si tot cu astea a intrat si la itp in 2007. acum mi a facut scandal ca vrea ce scrie in talon. I am spus ca e absurd, unde a auzit de astra g cu dimensiunile alea mici. si nu mi a dat verificarea. wow..mor cu rromanica asta de gat. Si eu prost in 2005 nu am vazut pe CIV ce scria, si nici pe talon. acum tb sa ma duc la RAR si apoi sa schimb talon? alti bani? pai nu mai am...nesimtitii naibii...cat costa toata tevatura asta? stiti cumva? cine are cauciucuri de dimensiunile alea mici? Sad(((((
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR