Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Opel Vectra A, an fabricatie 1995, motor C20NE 1998.

Am facut schimbul de ulei si dupa 1700 km vad ca a scazut de la MAX undeva pe la jumatatea dintre MIN si MAX. Nu cred ca e ok sa consume atata ulei si de curs nu a curs din motor.

Uleiul bagat in masina este MOTOREX. (la recomandarea mecanicului)

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
E normal sa consume maxim 1L la 1000 km. Dieferenta dintre MIN si MAX e de 1L. Deci daca tie ti-a consumat jumatate de litru la 1700 km e ok.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ok.

Mersi de raspuns. Ma gandeam sa nu consume prea mult, si plus de asta am vazut ca a scazut pana la jumatatea dintre MIN si MAX si m-am gandit ca nu mai prea am suficient ulei.
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Acum 5 min am dat o tura cu masina cu gandul sa verific uleiul sa vad poate trebuie sa mai completez dar dupa de am oprit masina am lasato 5 min aproximativ am luat joja am sterso bine si apoi imi arata nivelul cam 3 sferturi era putzin mai mult decat intre minim si maxim?Ce zicetzi e normal ?Tzin sa precizez ca acest ulei are deja rulat 7000 de km si opelul meu astra are un motor de 2000 cc 100 de cai
Skip ads

  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu mai pui uleiul ala de care nu am auzit niciodata! Pune Aral 10w40 sau tot ceva bun (Castrol sau Valvoline). In legatura cu consumul cineva mai sus spunea ca e normal sa consume 1 l ulei la 1000 km. Cred ca a gresit nr de km, ca asa ar fi normal sa completezi cu 10 l la un schimb! Mie de la un schimb la altul (10.000 km) nu imi consuma mai mult de 0.5 l.
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Cand am facut schimbul de ulei aveam sa aleg intre Mobil1 si Motorex.
Mecanicul a zis ca Motorex este mult mai bun, si ca este fabricat direct in Elvetia, spre deosebire de Mobil1 care nu se stie de unde e. Ca si bani a fost la acelasi pret si chiar ca tin la masina si nu era o problema sa pun un ulei de calitate.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Tu ai auzit de motorex? Ce daca e fabricat in Elvetia e neaparat si bun? Eu am vazut cartea service a masinii si in Germania se pusese doar Aral. Asa ca si eu pun Aral si sunt f multumit. Ti-am zis si mai sus, nu consuma mai mult de 300-500 ml la 10.000 km. Si masina are 238.000 km.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Eu zic sa nu mai pui uleiul ala de care nu am auzit niciodata! Pune Aral 10w40 sau tot ceva bun (Castrol sau Valvoline). In legatura cu consumul cineva mai sus spunea ca e normal sa consume 1 l ulei la 1000 km. Cred ca a gresit nr de km, ca asa ar fi normal sa completezi cu 10 l la un schimb! Mie de la un schimb la altul (10.000 km) nu imi consuma mai mult de 0.5 l.


In manualul masinii scrie ca se accepta un consum de pana la 0,6 sau 0,8l (nu mai retin exact) la 1000 km, desi pare cam mult asa e.
Skip ads

  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu sincer va spun ca eu am 7000 de km cu uleiul asta capcana cu filtre cu tot evident tot capcana sigur is facute toate pe vapor si azi mam uitat la joja si e un pic mai mult de jumate Smile oricum din discutzia asta de pe forum promit ca ma voi duce si il voi lua de gat pe mecanicul asta de aici ca pe cat e de mare pe atat e de tampit si am sa pun ulei fff bun ca azi mam uitat prin magazine si un bidon de mobil f1 costa doar 32 de euro Smile SI el imi ia mie 120 de euro pt ulei si toate filtrele Smile Ps:Tzin sa precizez ca "mecanicul e spaniol,deci imaginatziva ce meseriasi sunt ei" si sincer imi pare enorm de rau ca nu stiu eu sa schimb uleiul si sa nu le mai dau lor 120 de euro si sa isi bata joc de masina mea
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
eu sincer va spun ca eu am 7000 de km cu uleiul asta capcana cu filtre cu tot evident tot capcana sigur is facute toate pe vapor si azi mam uitat la joja si e un pic mai mult de jumate Smile oricum din discutzia asta de pe forum promit ca ma voi duce si il voi lua de gat pe mecanicul asta de aici ca pe cat e de mare pe atat e de tampit si am sa pun ulei fff bun ca azi mam uitat prin magazine si un bidon de mobil f1 costa doar 32 de euro Smile SI el imi ia mie 120 de euro pt ulei si toate filtrele.Ps:Tzin sa precizez ca "mecanicul e spaniol,deci imaginatziva ce meseriasi sunt ei" si sincer imi pare enorm de rau ca nu stiu eu sa schimb uleiul si sa nu le mai dau lor 120 de euro si sa isi bata joc de masina mea
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Scuze ca am dat de 2 ori si rog operatorii daca au timp si doresc acest lucru sa stearga unul.:)Mii de scuze
  • Andrei Mihaltan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 1995 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Micu vlad a scris:Acum 5 min am dat o tura cu masina cu gandul sa verific uleiul sa vad poate trebuie sa mai completez dar dupa de am oprit masina am lasato 5 min aproximativ am luat joja am sterso bine si apoi imi arata nivelul cam 3 sferturi era putzin mai mult decat intre minim si maxim?Ce zicetzi e normal ?Tzin sa precizez ca acest ulei are deja rulat 7000 de km si opelul meu astra are un motor de 2000 cc 100 de cai


Pai uleiul se verifica la rece nu cu motorul cald!
Skip ads

  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ba se verifica la cald (temp de lucru) la 5 min dupa oprire cu masina pe plan drept. scrie in cartea masinii.
  • Micu vlad

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Bazare asa stiam si eu ca se verifica la cald lasand inainte de verificare cel putzin 5 min motorul oprit ca sa se scurga tot uleiul Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR