Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Deci cum spuneam si mai sus apasa pe butonul lumini (de pozitii si faza scurta) spre interior ptr ca e tras afara.
Skip ads

  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
scuze de off topic,cum ajung la beculetzele de la blocul de lumini? am scos blocul cu totul din bord da rnu reusesc sa il desfac cumva.Vectra B1
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
parca e ca la astra g ... dupa ce il scoti de acolo cu o surubelnita subtire departezi clemele de pe spate usor si tragi de miez ... culiseaza pe niste canale
  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu am astra g.lumina la plafoniera se stinge cam in 20-30 min si ce de la porbagaj daca tii porbagajul deschis chiar si cel de la torpedou.am facut eu experienta.si la astra ge sunt 2 modalitati de a aprinde lumina in interior ori tragi de buton ori sunt 2 butoane langa sensori de alarma si se aprinde de akolo eu de ex am 4 becuri in plafoniera, 2 se aprind cand deschid usa sau cand trag de buton si celelalte 2 se aprind pe rand doar cand apas butoanele de pe plafoniera.
Skip ads

  • marian_dan2006

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
si sa va raog sa-mi spune-ti si mie exact ce becuri imi trebuiesc akolo ca vreau sa pun cu alb xenon pe cele 2 care se aprind din plafoniera.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
marian_dan2006 a scris:si sa va raog sa-mi spune-ti si mie exact ce becuri imi trebuiesc akolo ca vreau sa pun cu alb xenon pe cele 2 care se aprind din plafoniera.


eu am un singur bec si am pus ceva de genu (exemplu > http://www.zexstar.com/prod...2-16V--45-lm.html ... la magazinele specializate sau in piata gasesti tot felu de module cu led-uri...da poti desface plafoniera sa vezi ce marime au, se deschide f usor (plafoniera)
  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
adica nu e nici o sansa sa scob bec-ul fara sa desfac plafoniera? Vectra B1 96
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
e ca si cum ai vrea sa intri intro casa fara geamuri...cea mai simpla solutie ii sa deschizi usa si intri Smile)

cand am zis ca desfaci plafoniera nu ma refeream s'o faci bucati...doar ii scoti ecranu protector...chestia aia alba ca de sticla...vezi ca are niste spatii mici unde bagi o surubelnita plata...nu-ti ia mai mult de 30 de secunde
Skip ads

  • Morphyk

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am cautat am tras pana la limita dar nu vroia sa iasa... ma uit maine sa vad ce spatii mici sunt Confused ms de rsp
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la mine la plafoniera din fata am 2 fante (spatii) unde se introduce surubelnita...sunt orientate spre exterior(spre parbriz) ai grija sa nu fortezi prea tare...poate ii rupi ceva...spor
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
aveti idee ce ar putea avea un bloc de lumini pt Astra G de nu mai aprinde plafoniera cand trag de buton ? Sad
mai am un bloc de la care am incercat sa fac "transplant" de carcasa (cea cu pinii care intra in bord) ... se aprinde plafoniera, dar nu mai merge reglajul farurilor Sad
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In mod sigur la remontare ai pus gresit punctul mobil al potentiometrului,daca a functionat inainte de demontare/inlocuire atunci buba este din remontare.Verifica atent.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ok ... presupun ca asta e problema ... cum stiu / aflu cum ar trebui sa fie corect acel punct al potentiometrului ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
rotita dintata a potentiometrului are o fanta. ideea e ca atunci cand rotesti de buton la maxim sus si jos fanta aia trebuie sa se apropie la fel de mult in ambele parti. Parca raman cam 3 dinti si intr-o parte si in alta. Sper ca m-am facut inteles.Very Happy
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
asta daca a pus rotitza aiurea cand a montat la loc daca nu scoti acea rotita de e infipta in potentiometru dai de el spre stanga pana la capat de cursa si montezi rotitza si apoi pe cea de misti in pozitia de minim
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat


Acuma cred ca o sa-ti dai seama mult mai bine despre ce am vrut sa vorbesc. Wink
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se pare ca nu ... blocul de lumini care e in pozele tale pare total diferit de al meu Neutral


  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pai blocul de lumini de astra g e la fel pe toate modelele iar cel de corsa e diferit. depinde despre ce vorbim.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu intrebasem de blocul meu de lumini ... adica cel de pe Astra G ... cel care e si in imagini ... la asta nu merge reglajul farurilor ... cel care e pe masina nu aprinde plafoniera daca trag de buton ...
  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Verifica si soclul in care intra blocul de lumini. Sare usor din locasul lui, se deplaseaza in spate cu cativa mm si unii pini nu mai fac contact.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR