Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
kid_alex a scris:am auzit o povestioara de la un prieten ca cineva si-ar fi cumparat o masina. arata foarte bine masina. avea un singur defect: macaraua de la geamul electric de pe spate. s-a dus omul la service sa o schimbe si a gasit in usa un plic cu poze cu masina pe care a cumparato facuta praf. masina era facuta din doua bucati Very Happy

*
Poze luate de catre marmota care impacheteaza ciocolata "Milka" Question Pare prea cusuta cu franghie alba.... Exclamation
Skip ads

  • kid_alex

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2000 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de ce? eu as da orice sa stiu toata istoria masinii mele.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Asta cu pozele e cat se poate de rala, ca poveste. A fost chiar pe forum ca am vazut-o si eu dar nu-mi aduc aminte in ce topic. Era vorba de un audi dar nu la noi in tara.
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Era vorba de un Audi A3, am vazut si eu pe net pozele

@sorin, puterea este echivalenta de la orice fel de motor ar veni (diesel, benzina, electric, cu aburi)
Eu spuneam ca este un compromis pt marca BMW, nu altceva!

Pt mine un BMW cu motor de 2.0 L Diesel este la fel de inutil ca si un logan V6 de 200 CP, dar poate e doar o parere personala
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@titro-regret ca nu am facut poza la filtru,nu era masina mea ci a unui prieten si nu am vrut sa fiu prea "bagaret".
cert este ca pe drumul spre romania in A, turbina a cedat si apoi cand a vazut in RO ce fel de filtru are.......!
nu este un caz izolat,au mai fost si alti in locul lui.masina era pentru el nici-decum in vederea valorificarii.
problema e ca cei mai multi se bucura ca are xenoane si piele,"e full extra" dar motorul e varza!
masina inseamna caroserie si motor!dupa ce le-ai gasit pe-astea,restu de brizbrizuri se pun ulterior.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nici o problema, mai exista si nemti din astia... "fac 60 000 cu ea, nu bag un ban si dupa aia o dau ca noua" , totul se bazeaza pe un calcul... destul de cinic... Rolling Eyes
La 100k, probabil ca filtrul a fost, totusi, schimbat... sa zicem pe la 50k... Twisted Evil
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce rost ar avea sa schimbe neamtul filtrul de aer la fiecare 15.000 km sa zicem.
Voi ati vazut ce strazi au aia ?
Cat de curate sunt si fara praf, mizerie, hartii, frunze si alte porcarii ?
Cu ce sa se umple filtrul de aer daca aerul atmosfera este curat?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Oricat de curata ar fi atmosfera nu se poate sa fie 100% curata, fara mizerii. Ceva tot se depunde si pe filtrele alea chiar daca in mai mica masura ca aici in tara.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Nu stiu ce rost ar avea sa schimbe neamtul filtrul de aer la fiecare 15.000 km sa zicem.
Voi ati vazut ce strazi au aia ?
Cat de curate sunt si fara praf, mizerie, hartii, frunze si alte porcarii ?
Cu ce sa se umple filtrul de aer daca aerul atmosfera este curat?

*
La mine e cam tot atata praf ca si la ei, si la 10 000 o shimbare e salutara... Rolling Eyes
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
Slash a scris:Nu stiu ce rost ar avea sa schimbe neamtul filtrul de aer la fiecare 15.000 km sa zicem.
Voi ati vazut ce strazi au aia ?
Cat de curate sunt si fara praf, mizerie, hartii, frunze si alte porcarii ?
Cu ce sa se umple filtrul de aer daca aerul atmosfera este curat?

*
La mine e cam tot atata praf ca si la ei, si la 10 000 o shimbare e salutara... Rolling Eyes


nu inteleg ? cum adica "la tine e tot atata ca si la ei" ?

cand plecati cu masina din Germania, ridici capota te uiti la motor si cum arata motorul ? nu e curat ?
Si mergand pana la intrarea in RO, cum e motorul ? Curat normal !
Si cand ridici capota acasa, dupa 600 km de RO e mai mult praf ca pe un santier !
N-a observat nimeni aspectul asta ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@slash ,@sorin e intr-o tara cu apa mai calda.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@slash ,@sorin e intr-o tara cu apa mai calda.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut Cielo cu 100.000 si uleiul neschimbat in 30.000 ( propr. era strain si era pt cativa ani in Romania ) . Uleiul se facuse marmelada . A facut motorul dupa . Cand s-au uitat pe caietu service omul schimbase din 30 in 30 .
Ideea este ca nu neg ca avem prod contrafacute aici , insa totusi 30 interval service e mult pt orice masina in orice tara

Spunea cineva sus cat si-ar dori cineva sa stie istoricul masinii lui ... Stiu eu ce sa zic.... Eu am fost trist rau cand am aflat istoricul bertonelui care l-am avut si pe care dadusem o caruta de bani ..
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai ce este rau in asta ? schimba motorul la fiecare 30K. este si el un .. "consumabil" nu ? Laughing
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai sa razi
dar cunosc 2 cazuri, un fin de-al meu si inca un prieten
si-au luat masini din Germania
Si aveau motoarele schimbate pe garantie acolo, la reprezentanta
Cu toate actele doveditoare, devize, etc....
Le-au cumparat in cunostinta de cauza si nu a fost absolut nici o problema
Nu e nimik rau in asta, motorul chiar e piesa de schimb la ei
D-aia nici nu apare seria motorul nicaieri , brief, factura etc..
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si eu am motorul schimbat la masina,deci fara serie.. dar totusi la 30K.
al meu a fost schimbat pe la 185K ca de atunci nu mai apare nimic in cartea service..si motorul este in toate mintile lui... oricum facusem o gluma la postul lui bertone Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara atac personal, un document cu stampila oricine poate fabrica, masina de 25 de ani cu motor zero KM schimbat chiar ieri Embarassed orice smecheras stie sa scoata Exclamation Si e un argument "tare" la export...
Nu o spun ca sa ma leg de nimeni, nici nu pretind ca asta nu se intampla niciodata, dar, (de ex.) un 2.0 DTI "nou" este in FR circa 6000E la Opel, nimeni nu iti vinde masina la 5000E trei luni mai tarziu... Iar daca asta chiar s-a practicat, ca un fenomen marginal, rar, cazurile de anunturi astfel ticluite sunt prea dese ca sa nu fie ceva in spatele lor...
Nu am nici o "proba" formala, e doar o constatare de bun simt...
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cine isi ia tepe din astea si-o cam cauta. Asa e mentalitatea la noi. In loc de un Opel nou mai bine imi iau BMW sau Audi SH. In loc de masina noua cu dotari normale mai bine una veche full sau "full fara piele" chiar daca nu-i musai sa ai geamuri electrice spate, navigatie sau ecran color. Asa-i romanul, bolnav de boierie. Nu conteaza daca ii trebuie sau nu, trebuie sa dea bine. Nu conteaza ca merge doar in weekend cu masina si face 5000km pe an, trebuie sa fie TDI sa consume putin si sa aiba cu ce se lauda.
Eu cred ca majoritatea care-si iau tepe si le merita pentru ca le iau ori din cauza prostiei ori din cauza dorintei de a parea mai bogati cu o masina care a fost odata scumpa, ori pentru ca s-au zgarcit si au luat cea mai ieftina masina pe care au gasit-o fara sa verifice de ce e asa de ieftina.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asta am incercat si eu sa spun inca de la inceputul topicului .
Fiecare are soarta care si-o merita pana la urma si da banii care ii considera .
Apropos de Astra H ma uitam pe mobile de ex. ca la anul ala , la motorizarea aia a mea este cea mai ieftina din toata Europa Laughing . Dupa 2 ani , adica din 2007 gasesti si la 8.000 de euro ... cateva . Imi vine greu sa cred ca devalorizarea este de 20% in primul an si de 60% in al doilea ...
Alea sunt cele facute praf si reparate ( pt export cica )
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai iti dai seama ca nu vand aia cojile alea la ei in tara, isi iau belea pe cap !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR