Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
am si eu o intrebare
vreau sa iau doua capete de planetara cu ABS de la roata (second) deoarece masina mea este prevazuta cu ABS dar nu a avut capete de planetara cu abs de cand am cumparat-o
INTREBAREA mea este la ce anume ar trebui sa fiu atent cand voi achizitiona aceste doua capete de planetara (second) pt a nu fi fraierit de respectivul
SE uzeaza aceste capete - in ce consta GRADUL lor de uzura?
stiu ca trebuie sa fiu atent sa aiba acelasi nr de dinti acele discuri zimtate de pe capete dar in rest ... Confused
a , masina opel astra f 1,8i monopunct hatchback 5 usi c18nz 66kw 90cp benzina iar pe cutie scrie F18
SE potrivesc de la orice tip de motorizare , chiar si DIESEL ?
multumesc
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
revin
am fost astazi la dezmembrari si am vorbit cu respectivul
mi-a spus ca are dar de motor 1,6 benzina si ca se potrivesc si alea
sa merg pe incredere si sa le iau pe alea?
e vreo diferenta intre cele de benzinare si cele disel? - sa fiu sigur ca nu isi bate joc nu de alta
a mea e benzina
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca mai astepti pana dimineata ma uit in EPC si iti spun daca e aceeasi piesa. (da-mi un mesaj privat daca uit cumva). Sau poate iti raspunde altcineva mai repede.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Uzura capetelor de planetare consta practic in deteriorarea partilor care fac jonctiunea cu restul planetarei.Partea cu dintii pt ABS nu se uzeaza deoarece nu vine in contact cu nici o alta componenta.Pur si simplu se invarte, iar senzorii "citesc" varfurile acelea.
Skip ads

  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
electronistul ai PM
marius1998 multumesc pt informatii
sa inteleg ca trebuie sa fiu atent locasurile acelea unde se imbina una cu alta
au si rulment ceva inauntru?
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, dar numai catre seara te putem ajuta. Nu am EPC-ul aici, cum credeam. Sad
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mda
se pare ca acel ''sef'' de la dezmembrari nu a priceput prea bine ce vroiam eu
el nu da decat planetara cu totul
si oferta pe care mi - a facut - o : imi da 2 planetare intregi cu ABS DAR sa i le dau eu pe ale mele si 1 milion diferenta . In acesti bani este inclus si montajul .
SA ma risc si sa fac afacerea asta ?
cam tentanta cu tot cu montaj DAR parca nu prea imi vine sa renunt la ale mele deoarece sunt foarte bune , nu au dat nici un semn de oboseala , nu troncane nu nimic .
Plus de asta imi este si cam frica . Imi sare naiba o planetara la 120/h de ma invart in loc si ma dau peste cap ca titirezu' .
VOI CE ATI FACE - ati face afacerea asta?
si revin la vechea intrebare : la aceste planetare intregi , cu totul , LA CE ar trebui sa fiu atent (din punct de vedere al uzurii , etc etc
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
cele de 1.6 nu se potrivesc..sunt mai mici...
pe 1.5 sunt cutii f13in general..
tu ai f18.
nu merg
Skip ads

  • adidi

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut. am si eu o intrebare am o vectra a c16nz la care am planetarele praf. am fost sa le cumpar iar la magazin m-au intrbat cati pini am la mufa de abs din capatul planetarei si nu am stiut. poate ma puteti ajuta voi. va multumesc
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pt adidi
din ce stiu eu planetarele nu au nici o legatura cu senzorii de ABS
acestia vin separat la fiecare roata in parte (fata)
planetara e una si senzorul de abs e alta
mufa e in genul aleia de la televizor (cablu) cu un singur pin si al doilea contact pe margine (scuze ca nu stiu cum sa ii zic dar nu stiu cum se numeste genul asta de mufa)
poate ei s-au gandit la rotile spate unde intr-adevar senzorul de ABS e incorporat in rulmentul rotii dar rotile spate nu au planetare Mr. Green
parerea mea este sa nu te mai duci la magazinul ala - cine stie ce iti dau
daca gresesc imi cer scuze dar asa stiu ca este la astra f
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
nu se potrivesc planetarele de 1.6 pe 1.8 la 1.8 sunt alt model canelurile de la butuc !
de curiozitate daca nu ai inelul ala pentru abs pe planetara (ala cu dinti) nu iti da eroare pe abs ? ai becul de abs aprins? daca se aprinde si se stinge sa nu fie legat de ala de la ulei !
doua capete de planetara noi pt abs sunt in jur de 170-200 ron si ai rezolvat problema!
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pt gsi_master
merci pt sfat
ba da imi da eroare , mi se aprinde cand pun contactul , se stinge apoi , iar dupa un interval de mers se aprinde si asa ramane pana la oprire .
nu , nu e legat de cel de la ulei , am ''puricat'' bordul inainte de a ma uita la roti
eu pe aici prin craiova le-am gasit numai pe la 200 - 250 ron / buc , deh ''ca la olteni''
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@gsi_master - din cate am vazut la ASTRA G Y20DTH cutie de viteze F23, capul de planetara nu are nimic cu ABS-ul... doar la variantele vechi unde citirea era cu senzor extern... la astea noi citirea este cu senzorul din rulment care da informatii direct la ABS. Cel putin la a mea din 2001 asa este...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Sfat pentru toti cei care au ABS dar in rulment nu cu inel pe planetara. Daca veti cauta planetara veti primii mai mult ca sigur varianta cu inel pentru ABS care daca nu aveti grija la montaj, va va sectiona firele de ABS de la rulment. Asa ca luati un ciocan mai mic si o dalta si scoateti acel inel care este bagat doar prin presare. In acest fel veti putea monta capul de planetara pe rulmentul cu ABS. Sper ca m-am facut inteles. Din pacate nu am poze dar cine vrea detalii ma poate suna: 0744677871. (pentru carcotasi... nu vreau sa imi incarc cartela pentru ca am abonament... Wink Very Happy)
  • vectra_b

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2001 1.8 16 V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut ..eu am o vectra b din 2001 1.8 benzina si astazi am depistat ca inelul acela de pe capatul la planetara este fisurat..si automat nu imi mai citeste viteza corecta..si imi intra abs-ul singur la 30 km/h .Oare se vinde si separat inelul acela ca...ar fii prea mare costul daca ma pun sa il cumpar cu tot cu capul de planetara..
  • LYNUX

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am o Zafira fab.'03 model 2.2 DTi - Y22DTR, si decurand am schimbat capul de planetara stanga pentru ca imi facea zgomot destul de tare. Piesa noua o aveam deja de la fostul proprietar, fiind comandata de el in functie de tipul de motor pe care-l are zafira (Y22DTR)... Astfel ajungand la mecanicul meu, am dat jos capul cu buba, dar cel nou nu se potrivea la numarul de dinti interiori (dupa Y22DTR = Dinti Interiori: 25 / Exteriori: 33), iar mie-mi trebuiau 35=interior si 33=exterior . Dupa cautari prin tot orasul si chiar de catre mecanicul meu, am gasit potrivirea de la Vectra B = cap de planetara gasita numai de mecanicul meu si comandata imediat (300 lei cu tot cu montat - inel ABS dat jos), astfel ca a III-a zi o aveam deja montata. In ciuda faptului ca, mai aveam un cap de planetara noua, si timpul pierdut dar si banii cheltuiti pe alt cap de planetara, fiind in graba de a pleca imediat din tara, zgomotul la capul de planetara nu a disparut... Din cauza ca plecasem deja din tara direct de la mecanic, nu m-am mai intors la el pentru a remedia problema.

Acum departe de tara, incerc sa descopar ce fel de planetara imi trebuie !?!
Cap de planetara, nu gasesc decat la reprezentanta = 545 Euro... Shocked iar la dezmembrari (cca 20 prin apropierea orasului) => nimic...
Singura varianta ar fi sa gasesc o planetara intreaga la dezmembrari, ori in cel mai rau caz ... ramane reprezentanta opel... Crying or Very sad

Puteti sa ma ajutati in alegerea corecta al planetarei, adica: De care planetara trebuie sa caut, pentru Zafira 2.2 DTI sau Vectra B (probabil 2.2 DTI)?

Va multumesc anticipat...
P.S: Zafirule... Electronistul... poti sa ma ajuti cu ceva ? Rolling Eyes
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
La tine inseamna ca este capul de planetara dinspre cutie sau sa verifici sa nu fie celalalt cap de planetara. Pretul pus de tine (545euro) este cred pentru perechea de planetare completa (cam la atata ajunge in romania pretul) ca nu are cum sa fie de la un cap doar... in cel mai rau caz la toata planetara...
Ca si sfat: schimba mecanicul... ca ala e carpaci nu mecanic...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR