Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
as dori sa cumpar sh una dintre aceste doua masini. Care prezinta performante,confort,etc dintre cele doua indiferent de combustibil.
Skip ads

  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu isi da nimeni cu parerea ?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu prea cumpara lumea Toyota in Romania, iar sansa sa gasesti un fost/actual posesor al ambelor masini e aproape nula.
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
daca te ajuta cu ceva am avut pe mana pentru o saptamana un ford mondeo 2.0 TDI (diesel) si o toyota avensis 1.8 i (benzina) , ambele au 130 de cai ...

dar diferenta este enorma si in avantajul fordului ca performanta ...

am constatat ca motorul de 1.8 al toyotei este prea mic pentru masina
interiorul este satisfacator , iar masina fara senzori de parcare buni se dovedeste a fi o provocare cand vine vorba de facut manevre in marsarier (si am destula experienta la volan )
in rest mi s-a parut o masina ok
imi pare rau ca nu am avut ocazia sa merg si cu o vectra pentru o comparatie serioasa

PS: consumul Toyotei de 1.8i in bucuresti la mers foarte linistit este intre 10.5 si 12 L/100 km
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am avut sansa sa merg cu amandoua, un Avensis diesel 2.0 de 116 CP din 2004 si Vectra de 1.9cdti din 2006
Parearea mea este ca Avensis este cu o clasa peste Vectra.
Avea pe la 120.000 km si in primul rand interiorul este mult mai luxos, mai rafinat, mai elegant, concureaza cu clasa C sau A 4.
Tinuta de drum este excelenta, este o masina robusta, nu simti absolut nimik, te simti cu adevarat intr-o masina de clasa superioara.
Materialele folosite la interior mi s-au parut de f calitate si ca o particularitate, Avesis avea ff multe optiuni.
Nu stiu exacat ce varianta era, n-am dat importanta la vremea aia dar avea de toate, senzori, dubluclimatronic 10 aibag etc..
Vectrele aveau ceva mai multi km ( 160.000km) , nu aveau insa probleme majore, dar se observa imediat diferenta de stil si calitate intre cele doua. Cred ca 1.9 cdti consuma mai putin un pic , cam cu pana la 0,5 l, fata de 2.0 de pe Avensis, adik cam 6.9 Avensis si 6.5 Vectra
Nu spun ca Vectra e proasta sau nu e buna, doar ca mie mi s-a parut Avensis peste Vectra.
Oricum depinde si ce bani ai, ptr ca, chiar si SH, Avensis cred ca e mai scumpa decat Vectra.

Nu trebuie sa uitam ca de vreo 2-3 ani Toyota este cel mai mare producator al lumii, lasand GM pe locul 2.
Anul acesta, datorita crizei, se preconizeaza ca GM la cobori pana pe 3 si VW va urca pe 2
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pai as vrea sa cumpar una dintre aceste masini in maxim 11.000 euro
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la banii astia gasesti un Avensis de sta matza in coada Very Happy
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy am avut ocazia sa iau unul din 2005 cu 46000km la 9700 numai ca mi se parea dubioasa afacerea cu tipul care o vindea...imi cerea bani ca sa isi plateasca el leasingul Smile)))))
Skip ads

  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
inca mai astept parerile voastre
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
toyota unui coleg de serviciu,2.0 diesel, cumparata noua, intre a doua si a treia revizie consumase 2L ulei, era dezamagit...
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
asa in mare am de ales dintre opel vectra pe motorina si avensis pe benzina...dar inca nu stiu spre ce sa tind
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
daca vrei SH , nu lua din Romania, parerea mea, indiferent de cat de buna e oferta.
Stiu ca poate banii sunt poate dramuiti cu grija, si un pret mic e tentant, dar daca tot ai 11.000 euro, ptr 1000-2000 euro mai putin, nu merita stresul.
Daca stii masina, stii proprietarul , stii cum a fost intretinuta si cum s-a mers cu ea, stii ce probleme au apraut , cum au fost ele rezolvate etc, o poti lua din RO, altfel eu nu m-as risca.
Daca ai de ales doar intre Vectra diesel si Avensis benzina, alege Vectra.
Altfel, Avensis diesel !
Skip ads

  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
la opel vectra ce motor sa ales cel de 120 sau cel de 150Cp ...si app asigurarea casco ca la cati euro pe an este?
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
e destul de mult casco, cam la 1000 euro, cred
de motor chiar nu stiu
ambele sunt 1,9 cdti, au 6 viteze
parca ar inclina pentru cel de 150 cp
  • Alinushu2007

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
m-am uitat pe autovit si am vazut ceva masini cu dotari foarte bune la preturi destul de bune ...pana in 10500 cu km pana in 120.000....aveti idee cam ce probleme s-au ma remediat cu acest facelift fata de precedentul?
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cel de 120cp e in 8 valve,pe cand cel de 150cp e in 16valve,deci nu-i doar o diferenta de soft.Acum ce sa-ti zic,ambele sunt motoare fiabile,cel de 150 de cai e un pic mai gurmand,pe cand cel de 120 de cai zic eu ca e un motor foarte echilibrat in ceea ce priveste consumul si tendinte sportive.Pentru mine,120 de cai sunt de ajuns,chiar n-am nevoie de mai multi.Intre un Avensis pe benzina si un Vectra diesel,il aleg pe cel din urma normal,mai ales ca preturile la Avensis (2006+) sunt destul de ridicate.Costurile de intretinere sunt clar mai ieftine la Opel,iar probleme semnificative la 1.9CDTi nu prea sunt.
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Atat iti spun:Daca vrei cu adevarat sa uiti cativa ani de griji ia-ti TOYOTA si nici nu-ti vei mai da seama ca ai masina. Am avut Toyota si-mi pare rau ca a trebuit sa o vand, dar vreo 5 ani cat am tinut-o, in afara de ulei, filtre si motorina nu am fost nevoit sa cumpar nici macar o siguranta. Dupa parerea mea TOYOTA nu se compara cu nicio marca chiar si cand vorbim de Mercedes,BMW,etc. sau ai bine spus nimic nu se compara cu TOYOTA cand vine vorba de FIABILITATE.Uita-te la vanzari si ai sa-ti dai seama despre ce vorbesc.In timp ce alte marci se vand cu sutele ,la Toyota daca dai de max 10 modele din aceeasi clasa,sa nu mai vorbim de targurile auto ,unde sunt zile cand nu vezi aceasta marca la vanzare (oare de ce?) Smile
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Stiu ca nu se incadreaza in competitia asta,dar o cunostinta a luat din Germania un Mercedes Kompresor motor 2000 ful din 2001 cu 10500 euro.Depinde acum ''ce si cum'' vrei dela masina.Asta tine un pic si de perceptia cercurilor in care te invarti.
  • GianyP

  • Mesaje scrise: 430
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Lasa dracu de " cercuri ",ca sunt multi cu Mercedes-uri ,care nu au bani sa schimbe filtrele.Bengosi din astia cunosc o gramada.Unde as avea eu bani de Toyota ,ca n-as mai putea eu de ce zic toti ciumegii Smile Evreii au o vorba :"Sunt prea sarac sa cumpar un lucru prost".De aceea au ei 80% masini japoneze din care 50% Toyota ? Decat Mercedes cum au toti, mai bine LEXUS si poti sa zici ca ai cu ce sa faci fata in "cercuri". Atunci ,deja nu prea mai pot face ei fata cu tine.Eu am vrut Toyota, dar cu banii dati pe Omega ,abia daca imi luam Yaris ,anul trecut cand nu era criza. Asa ca daca poti ia-ti Toyota,nu te lua dupa din astia de" le miroase, dar nu pot ajunge".
  • mitz1982

  • Mesaje scrise: 323
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pretul ridicat al masinilor toyota sh este o consecinta a fiabilitatii crescute. Am un coleg posesor de avensis si singurul repros la adresa masinii este garda la sol mica. Colegii posesori de vectra poate ne spun cum sta la acest capitol.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR