Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • lauTM

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 TDS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Buna. am si eu un opel astra f tds 1.7 tds din 96 si am cateva nelamuriri( sper ca nu sunt probleme) si as dori cateva info ca sincer nu ma prea am cu masina (partea tehnica)

Incerc prima oara sa vad ec e de facut deoarece stau f prost cu bani , altfel m-as fi dus fara nici o problema la un servis dar asa cum constatarile costa incerc sa aflu unde ma aflu cu problemele.

1. e normal ca atunci cand masina este in viteza , merge, si sa iasa din viteza fara a mai apasa ambreajul?

2.e normal ca temperatura apei sa fie la mersul prin oras viteze 1-3 max, la 90 grade? tin sa zic ca la mine pe ceas 90 inseamna jumate din cum arata ceasul?

3. masina are vreo 270 mii km si e normal in comparatie cu un opel astra f 1.6 sa mearga mai incet adica mi se pare ca nu trade destul de bine adica e dif mare intre cele pe benzina si cele pe motorina ?

4. daca stau cu masina oprita si incerc vitezele imi merg toate ok dar in timp ce merg si ajung sa intru in a 5cea imi intra f greu, ce poate fi?

5. atunci cand plec de pe loc si trag de volan la max se aude un scartait, de ce?

6. senzorul de temp nu mai indica corect temperatura . unde il pot gasi stiu ca ii undeva in grila fata partea dreapta eu nu l-am gasit si daca il gasesc e neaparat defect sau numai contact imperfect?

Si acuma cer ajutorul sau ceva rocomandari de la cineva care se stie cu:

7. as vrea sa schimb luminile din bord , cu ceva gen albastru sau ceva culuare mai ok decat acel portocaliu, cum desfac bordul , vreun tutorial ceva , ce becuri am nevoie.

Eu sunt din Timisoara si daca ar fi cineva care macar sa se uite la masina ,care se stie, as fi f recunoscator.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sal

1.daca sare singura din viteza nu e ok. daca o scoti tu si nu caraie nu e o problema. sa nu incerci sa o bagi inapoi fara ambreiaj.
2.e normal
3. tu ai spus`o are 270 de mii. dupa ce o sa schimbi filtrele si uleiul zic eu ca o sa vezi o diferenta
4.trebuie sa reglezi timoneria. sau ridica bucata de piele de la schimbator si unge tija aia care pleaca in fata cu vaselina. diferenta enorma.
5.e pompa de servo. daca vrei sa nu o schimbi repede, incearca sa nu mai virezi la maxim
6.mai cauta`l. trebuie schimbat. nu prea ai ce`i face
7. cauta mai bine. este tutorial.cautare

bafta
  • deluxx

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
2 . temperatura este normala sa stea la cit este scris pe termostat la mine scrie 95 si la 95 se deschide acum depinde
3 . diferente sunt intre motoarele pe benzina si cele pe motorina ,ca o comparatie cele pe benzina au demaraj mai rapid decit cele pe motorina
4 . exact ce a spus @bogdan 23
6 . senzorul de temperatura eu l-am gasit pe aripa din fata stinga (te orientezi ),eu mi-am cumparat senzor nou am dat 27 ron undeva pe Mihai Bravu .
7. man la punctul 7 sunt destule tutoriale despre asa ceva deci foloseste functia cautare
BAFTA!
  • lauTM

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1996 TDS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
3. filtru ulei si uleiul avre doar 100 km de cand a fost schimbat si parca nu se vede nici o dif sau asa mi se pare mie
  • 1.7TDS

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1995 X17DT / TC4EE1-ISUZU
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut!Si eu am un astra f 1.7 tds,dar din 95.Referitor la pct.3,e normal sa traga mai greu dieselul.Aici isi spune cuvantul si consumul... Laughing La mine trage mai bine dimineata,cand e motorul rece.Nu stiu de ce... Question Dar prefer asta consumului mai mare...Toate bune,si stai linistit ca se rezolva toate.Motoarele isuzusunt motoare puternice,tu sa-l intretii.Numai bine... Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR