Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Verifica modulul ABS si senzorii.


Asta e ptr C0256 ? S-ar putea sa fie niste senzori.Prin ce am citit prin forum-urile din UK ar fi de la o simpla siguranta de 10A.Nu am verificat-o inca.
Insa m-am uitat la filtru de aer: e imbacsit rau.Tre sa-l schimb si pe ala, eventual sa inspectez MAF-ul (debitmetrul)


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Lun 09 Apr, 2012 3:58 am
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ssorinel a scris:am o vectra c benzina din 2002 si de 2 luni i-am pus instalatie gpl, a mers bine dar de cateva zile cand merege pe gaz merge in suturi pana la 2000 de ture iar daca merg pe benzina trage greu, nu are demaraj, am cec-ul aprins in bord cateodata, dar il aveam si inainte sa faca probleme. Am pus-o pe tester de mai multe ori dar nu arata nimic. stie cineva ce ar putea fi?


Verifica alternatorul.O instalatie GPL "mananca" si ea cativa zeci de wati poate chiar sute.Si mi se pare cam imposibil pe testar sa nu iti dea nimic la ce simptome are masina.
Cum a zis si colegul, verifica si sigurantele.
Eventual mai du-te cu ea unde ti-a montat instalatia de GPL sa nu fi umblat pe la mapari, inclusiv la cele pe benzina.Din cand in cand mai fac si din astea.
Cel mai probabil cred ca asta e.
  • rami

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
cam de 6 luni un sofer putin neatent mi-a intrat in partea din spate a masinii si mi-a indoit fusta spate bara protectie sparta .am facut masina pe asigurarea celui vinovat dar in momentul impactului mi-a lovit si toba iar cel de la servis nu mi-a sudat-o si imi pufaie urat de tot toba intermediara si la relanti suna ceva ii ea foarte tare ca se aude din masina si as vrea sa stiu daca elimin de tot toba intermediare se intampla ceva rau de mentionat ca si catalizatorul s-a dus iar tgoba finala am fost nevoit sa o inlocuiesc cu una noua.si toba intermediara am schimbat-o cu una sh ma costat 100lei dar de cand mi-am schimbat-o masina a devenit mai puturoasa si nu mai trage ca inainte.deci pot elimina toba intermediare?
  • boncianpetre

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am o astra g din 2001 1,7 dti la 120 km/h se decupleaza turbo masina trage mai greu am facut test cod de eroare p1125
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut petre,

ia scrie la "cauta" p1125, sa vezi cate informatii gasesti.
spor la treaba!
  • boncianpetre

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ce am citit la alti asta am facut deja si tota asa face masina
  • boncianpetre

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am schimbat 4 electrovalve 3 debilmetre de aier 2 calculatoare de injectie supapa turbo ce sa mai schimb ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai mesajul de eroare are treaba cu pedala de acceleratie si cu senzorul acesteia.Nicidecum cu ce piese ai schimbat tu.
P1125 - GM Type Powertrain - Manufacturer Controlled DTC - Manufacturer Controlled
Description
TP Sensor 1 Circuit Conditions
Cause
DTC P0606, P1517 and P1518 not set, key in crank or run mode, system voltage over 5.23v, Electronic Throttle Control serial data operational, then the PCM detected that 2 or more APP sensors were out of range, or that all 3 APP sensors disagree, or 1 APP sensor was out of range and the other 2 APP sensors disagree
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...astazi am incercat sa schimb placutele de frana spate.am luat originale GM.nu reusesc sa pot sa imping pistonasul ca sa intre placuta noua.cine poate posta un tutorial intreg despre cum se face.ori omit eu ceva,ori pistonasul este blocat.precizez ca nu am probleme cu franarea;frana de mana tine foarte bine.este vorba de un astra h 2005.imi cer scuze ca am postat aici,dar sunt cu masina demontata si nu am timp sa caut.multumesc anticipat!
  • boncianpetre

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pentru a schimba placutele pe spate la opel ai nevoie de o presa speciala pistonasul merge in spate prin infiletare
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Poti incerca sa faci parghie intre doua chei(cat mai mari)
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am strans cu presa pana am reusit sa o si indoi foarte putin,doar ca nu am si infiletat in acelasi timp.deci in acelasi timp presez si infiletez?filetul este normal(adica pe dreapta)?deja s-a intunecat si am montat la loc vechile placute.maine dimineata ma apuc de lucru si va spun ce am rezolat.multumesc pentru ajutor!
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut, in timp ce apesi sa si invarti , e filet normal deci strangi. O sa vezi ca o sa mearga usor daca invarti. Asa am patit si eu la vectra c tot pe spate, m-am chinuit sa apas si pana nu am cautat pe forum nu am reusit sa il deplasez. Asa ca spor la munca!
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Mi se pare imposibil sa fie filet la pistonasul de frana. M-am uitat si in TIS si nu am vazut nimic in acest sens.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu e filet, dar asa se preseaza pistonasele..prin infiletare
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
foloseste o cheie pentru strans panza de flex ca se potriveste perfect pe gaurile de pe pistonas si impingi si rotesti in acelasi timp asa va merge cel mai usor...
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat problema!pistonasul l-am impins si in acelasi timp si infiletat cu ajutorul unei prese construita de mine special sa si infileteze pistonasul in timp ce il preseaza.multumesc tuturor pentru informatii!
  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie sa schimb si eu placutele de frana pe fata si sabotii pe spate la o Astra G, Z 17 DTL si as incerca sa le/ii schimb singur acasa cu putin ajutor din partea voastra celor care cunosc, care au mai facut aceasta operatiune si care, bineinteles, doresc sa ma ajute...mentionez ca am mai cautat pe forum si alte discutii, dar nu am gasit nimic concret sau un tutorial care sa contina eventual si poze si sa fie destul de explicit incat sa-mi dea curaj sa ma apuc singur in curte de aceasta treaba...v-as fi recunoscator... Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR