Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In ultima vreme am inceput sa-mi fac multi "prieteni" printre agentii de la Politia Primariei. Dar azi m-a enervat unul la culme.

Rugat un prieten caut lapte praf special pt bebe. Mers pe Memorandumului (pentru cine cunoaste strada), tras pe dreapta in statia de taxi, inainte de alveola pt busuri. Oprit motorul, aparut castravecior de la Politia Primariei. Spus pe ton superior oprire interzisa. Coborat lent ochelarii de pe ochi, uitat lung la el. Iesit din masina, explicat lipsa 2 min, problema bebe cu burtica, caut urgent lapte praf special. Raspuns nici o problema 2 min, 2 puncte amenda, 2 puncte penalizare. Ramas Shocked , neinteles tupeu castravete, inchis masina, mers la farmacie. Castravete uitat nedumerit dupa mine. Intors rapid la masina, plecat, castravete ramas la certat pietoni traversat neregulamentar.

Bun, imi place sa vorbesc precum in telegrame, dar acum lasand gluma la o parte. Daca nu i-as fi explicat omului ca lispesc 2 min, si nu mi-ar fi prezenat atat de lucid intentiile pe care le are cu banii mei si cu punctele mele, as fi mers la mai multe farmacii, si-as fi lasat masina acolo. Eu stiu ca e oprirea interzisa acolo, dar nu pot sa cred ca un bronzat la 60 de ani, cu mai putini dinti in gura decat am eu puncte de penalizare (0), cu 2 bucati lungi si groase de parizer puturos iesind din coaja lui verde, care abia leaga 2 cuvinte (Schwarzenegger se descurca mai bine cu cele 5-6 replici din Terminator), si pentru care o conversatie cu o persoana vorbitoare de limba romana e precum rebusul pentru hamsteri, ar putea sa dea o amenda care tine de politia rutiera. Din cate stiu eu, primaria are trotuarele. Si parcarile. Care nu sunt. Si care sunt nu sunt suficiente. Iar strada nu e treaba lor.

Bun, scapat de data asta.

O alta patzanie tot cu castraveciorii mi s-a intamplat iarna asta, in timp ce masina era parcata aproape de firma, pe un asa-zis spatiu verde. E o zona cu mai multe firme mari din Cluj, multi angajati au fie masini personale fie de serviciu, si singurele parcari pe o raza de 100m sunt ~6 bucati, pentru care au abonament locatarii unui bloc de langa. Iar pe spatiul verde sunt tot timpul ~ 10 masini (restul mai au noroc de-un trotuar etc). Intr-una din zile, iarna asta dupa cum spuneam, agentii castravete se deplaseaza "pe teren", inzestrand fiecare parbriz gasit parcat neregulamentar, cu cate o hartie valorand pentru ei 100 RON in 48 de ore, reprezentat jumatate din minimul amenzii pentru incalcarea spatiului verde. OK... asta am patit-o eu prin decembrie, inca un coleg tot cam atunci, iar altul prin ianuarie. Deci baietii isi fac treaba, nu gluma.
Dar intrebarea mea este urmatoarea: care este procedura de aplicare a amenzilor de acest fel? Legislatia rutiera am invatat-o, dar treaba asta tine de primarie. Si din cate vad pana acum, procedura este la libera imaginatie castravetzeasca. Asa ca eu astept acum PV (pe care nu l-am primit, aia era doar o constatare). Iar daca il primesc, ma pregatesc pentru reclamatie. Ce argumente as putea aduce?
- pot sa cer un martor, o tertza persoana care poate confirma ca masina mea stationa acolo, in data de, ora cutare?
- trebuie sa fie fotografiata masina? ah, pe constatare scrie ca "auto a fost fotografiat", iar la adresa la care am fost surprins e trecuta o strada paralela, deci tzeapa;
- si nu in ultimul rand... sa-mi arate iarba pe care stationam eu in decembrie....
Skip ads

  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
te inseli. politia comunitara, a primariei sau cum se mai cheama te poate amenda pentru oprire in loc interzis.

"spatiul verde" nu inseamna ca daca iarna nu e iarba ai voie sa parchezi acolo.

pina la urma recunosti ca ai oprit/parcat neregulamentar in ambele situatii. recunosti ca vroiai sa lasi masina mai mult timp acolo si tot politistul e tupeist pentru ca ...? isi face treaba? pentru ca e mai colorat? pentru ca are mai putine clase decit tine? e asta un criteriu? chiar vrei sa aplicam criteriul asta cu clasele peste tot? esti sigur ca esti in virf? daca vine unul si te freaca aiurea ca el are mai multe clase si vorbeste mai frumos, desi tu ai dreptate, ce faci? te revolti, nu?
nu cumva tupeistul esti tu in situatia asta? in loc sa zici mersi ca te-a lasat (la urma urmei e o victorie pentru ei ca ai plecat dupa doua minute in loc sa lasi masina aiurea mai mult timp) te plingi pe forumuri?
de ce tu, colegii tai, societatea la care lucrati nu bateti primaria la cap sa amenajeze parcare? in bucuresti vad ca se sparg trotuarele si se amenajeaza parcari pe multe strazi. nu e mai cinstit asa decit sa te vaiti aiurea?
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Daca toti ar parca masinile pe interzis numai 2 minute ca au de luat nu stiu ce lapte sau acareturi ce ar mai fii pe drumurile noastre si asa vai mama lor, numai masini parcate pe interzis!
Poate a-ti ales primarul nepotrivit ?????
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
offtopic: da, posibil "a-m" (ati,am) ales primarul nepotrivit - data viitoare nu vom mai sti cu cine sa votam
Skip ads

  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Nu chestia cu clasele vroiam s-o scot in evidenta, ci orgoliul de purtator de chipiu si de vesta verde. In zona pe care am mentionat-o sunt parcate tot timpul taximetre, atunci am avut noroc ca nu erau, si am gasit loc liber. Cine cunoaste zona stie si despre ce vorbesc. Dar de taximetristi de ce nu se leaga niciodata? Ca sunt mai de-o nuanta cu ei, sau de ce? Nu vreau sa sune asta a jignire la adresa taximetristilor, dar este vorba de tratament preferential. Care sunt criteriile, probabil ca nu voi afla niciodata.

Si btw, daca as fi incurcat circulatia, n-o lasam acolo. I-as fi incurcat pe taximetristi eventual, sa stationeze ei pe interzis.

Sezran a scris:"spatiul verde" nu inseamna ca daca iarna nu e iarba ai voie sa parchezi acolo.
Aia era cireasa de pe tort. Daca ai fi citit cu atentie ce-am scris, ai fi inteles ca va intrebam care este procedura de aplicare a acestor tipuri de amenzi. Pentru ca exista una, nu? Iar daca constat ca nu a fost respectata procedura, voi face contestatie. Daca procedura e de kkt (sau nu exista), inseamna ca sunt victima junglei, si pana la urma imi voi plati amenda.
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
daca tu imi arati in codul rutier ca pe spatiul "verde" vara si "verde fara iarba" iarna, sau pe trotuar parcarea autovehiculelor este permisa pentru ca la mai putin de 100m este locul de munca al soferului .... ehh ce sa facem fratilor daca trebuie sa ne miscam onorabilul mai mult de 100m pana la farmacie sau pana la locul de munca ... obosim, slabim si nu mai avem chef de smotrul sefului ....
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
dannek a scris:Daca toti ar parca masinile pe interzis numai 2 minute ca au de luat nu stiu ce lapte sau acareturi ce ar mai fii pe drumurile noastre si asa vai mama lor, numai masini parcate pe interzis!
Poate a-ti ales primarul nepotrivit ?????


in cluj peste tot locul vezi indicator de oprire interzisa , si chiar nu ai ce face , trebuie sa opresti undeva ca parcare amenajata goala nu gasesti , decat foarte greu. Asta e ... problema parcarilor nu o sa fie niciodata rezolvata pe deplin
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Laur45 a scris:daca tu imi arati in codul rutier ca pe spatiul "verde" vara si "verde fara iarba" iarna, sau pe trotuar parcarea autovehiculelor este permisa pentru ca la mai putin de 100m este locul de munca al soferului .... ehh ce sa facem fratilor daca trebuie sa ne miscam onorabilul mai mult de 100m pana la farmacie sau pana la locul de munca ... obosim, slabim si nu mai avem chef de smotrul sefului ....
Nici tu n-ai inteles ca aia era cireasa de pe tort? Daca vrei o scot din topic, ca sa nu va mai legati de treaba cu iarba in decembrie.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu va mai certati degeaba . Orientati tirurile spre Politie in general Laughing
Treaba sta asa : Activitatea si atributiile Politiei Comunitare sunt reglementate prin hotarare de Consiliu Local ( General la Buc ) in baza legii de4 organizare a Politie Comunitare . In limitele acestei legi se stabilesc atributiile .
Din ce stiu Politia Comunitara nu are dreptul de a da amenzi de circulatie ( ca si cea Rurala care da in baza unei delegatii- imputerniciri de la Comandantul IJP pe o durata determinata ) .
Politia Comunitara da amenzi prevazuite de diversele hotarari de Consiliu Local cum ar fi : spatiu verde ( ocuparea lui cu masina sau cu vanzatori ambulanti ) , piete , constructii facute fara autorizatie , ordinea publica , parcuri , etc.
Cam aste e treaba cu Comunitarii .Asa ca Operabilus avea dreptul sa te sanctioneze pt ocuparea ilegala a spatiului verde .

Mie cu Comunitarii super faza mi s-a parut la Carrefour Ploiesti cand am vazut un loc liber in stanga si unul in dreapta unei masini cu Comunitari langa . Am tras pe unul din locuri si mi-au zis baietii sa parasesc locul ca e parcat d-nul primar acolo si n-am voie . Eu sunt din Buzau , n-am nici o treaba cu PH si i-am zis sa ma amendeze daca-i smecher ...Bah n-ai valoare bah..hai da-mi amenda daca te tine Laughing ! Glumesc .
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
In sfarsit un raspuns peritent, thanks bertone.

Cu spatiul verde stiu ca intra in atributiile lor sa ma sanctioneze, insa sunt curios care este procedura. Pur si simplu imi pun constatarea in parbriz, si trebuie sa-mi platesc amenda? Sau trebuie sa aiba martori, fotografii ale masinii in spatiul respectiv, etc? Si inca o chestie, in instiintarea aia e trecuta alta adresa, nu cea unde stationa masina.
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Mai baieti se pare ca-au iesit castraveciorii la impartit amenzi...... in acest w-e mi-am luat si eu o frumusete de anunt in geam c-am fost fotografiat si ca voi fi amendat intre 100 si 500 ron pt stationare pe spatiul verde..... Mad acum intrebarea mea este: noi nu-i putem face nimic primariei ca nu amenajeaza parcari? in tot cartierul nu exista nici macar o parcare amenajata.... Sau ca in noiembrie anul trecut au asfaltat tot cartierul baneasa pe care acum il sapa in intregime pt a schimba nu stiu ce tevi?
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De facut n-ai ce sa-i faci. Poti depune cereri peste cereri pt amenajare de parcari, la nivele diferite prin ierarhie, poti vota alt primar (desi dupa parerea mea un primar e o simpla marioneta care reprezinta interesele unui partid intr-o anumita zona). Mai mult decat atat nu stiu daca ai ce face. Daca stie cineva care exact care este procedura de aplicare a acestor amenzi, si constatam ca nu a fost indeplinita, putem face contestatie. Altfel n-are sens. Si la mine scrie ca auto a fost fotografiat, dar asta nu inseamna neaparat ca asa a si fost.
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Operabilus a scris:In sfarsit un raspuns peritent, thanks bertone.

Cu spatiul verde stiu ca intra in atributiile lor sa ma sanctioneze, insa sunt curios care este procedura. Pur si simplu imi pun constatarea in parbriz, si trebuie sa-mi platesc amenda? Sau trebuie sa aiba martori, fotografii ale masinii in spatiul respectiv, etc? Si inca o chestie, in instiintarea aia e trecuta alta adresa, nu cea unde stationa masina.


Pai e simplu :
Ei au imputerniciri sa aplice si sa sanctioneze prevederile unei HCLM .
Fac un PV de sanctionare in care conf OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor le trebuie un martor . Daca martorul e un coleg de al lor , e lovit de nulitate absoluta . Deci in mod sigur e un cetatean de pe strada .
Astepti sa ti-l trimita prin posta ( nu mai stiu termenul ) si il platesti sau il contesti . Asta-i tot .

Later edit : Daca e trecuta alta adresa decat cea unde stationa masina , poti contesta cu succes PV la instanta . Citeste OG 2/2001
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Thanks again Cool
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR