Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Incep aceasta discutie prin a-i adresa multumiri lui Maiandrei pentru diagnoza si pentru reprogramarea midului, dar totusi ramane o problema cu firul de consum(cel de frana il voi leca direct la intrerupator sau la siguranta).Pin 29 la mine la ecu este nepopulat, adica i-am bagat fir dar nu inregistreaza nimic.Mufa in care sunt pimii de la 9 pana la 80si cat or fi nu este populata pe primul rand,firele pe care ma legasem erau gresite pentru ca pe ecu incepea numaratoarea de pe al doilea rand de pini dar pe pin 29 nema consum, nici macar culorile nu se potrivesc.Asadar pentu cine poate sa ma ajute am niste poze in care se vede ce este scris pe ecu si mufa de pe ecu si mufa cu cablajul masinii:











Tin sa mentionez ca in mers calculeaza autonomia probabil fata de un consum si de pinul de la rezervor, viteza medie, distanta parcursa dar nu calculeaza consumurile instantaneu si mediu pentru ca nu are firul legat. Multumesc pentru atentie!


Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
La mine, exista firul maro cu negru pt consum si firul galben cu negru pentru frana. Cum sunt foarte norocos, evident nu a mers. Dupa numaratoarea mea erau 30 si 29 cele doua fire, insa nu se intampla nimic. Dupa o alta numaratoare a mea(adica din celalalt cap) mai gaseam un fir galben cu negru si unul maro in pozitia 29 si 30. Cel maro avea lipite pe el o bucatica mica de izolir galben si una maro. Le-am montat la cele doua firul de consum respectiv cel de frane si a mers.
Partea mai nasoala este ca acum nu i-mi mai arata temperatura cum trebuie sau deloc, insa cred ca mufa adaptoare face probleme. Acum sunt in lucru cu o noua mufa, insa la montaj i-mi va fi greu sa identific cele doua fire trase de la ecu, deoarece nu le-am notat.
Binenteles mai am de ajuns cumva la colegul nostru @maiandrei pentru programare(sper sa ma primeasca).

LE: In poza pusa de tine la pozitia 1 si 2, initial i-mi corespundeau firele de consum si cel de frana dupa numaratoarea initiala, care spuneam mai sus era unu maro cu negru si unu negru cu galben, ulterior leganduma la cel de la maro si cel negru cu alb, care daca numeri invers, iese tot 29 si 30. In poza de la tine leam notat cu 4 si 3.

  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
salut! multumesc mult de observatie si eu tot pe unu si doi le-am legat initial insa nici cand calcam frana nu disparea mesajul, nici consum nu arata.Urmeaza sa desfac (acum cobor la masina sa vad ce zice) si sa leg dupa numerotarea facuta de tine si sper sa mearga.Toata stima pentru Maiandrei pentru reprogramare(care dealtfel m-a si mustruluit pentru ca nu am tras fire,desi eu le trasesem) si daca e sa-l citez pe dancuciureanu"te tii ca un caine dupa el" si-ti rezolva problema cu siguranta.
Revin cu detalii.
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!Am revenit si am rezolvat problema.Greseala a fost a mea in sensul ca mufa masinii desi e pe patru randuri se numara si randul care nu are pini la ecu.Pana aici era bine, greseala a fost urmatoarea: pinii de la 6 la 24 se numara de la stanga la dreapta, iar pinii de la 25 la 44 se numara de la dreapta la stanga(in dreptul pinului 25 scrie 25).Asadar am mid si functoineaza.Mii de multumiri celor care mi-au acordat atentie.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Bun, ar fi indicat ca poza pe caqre am postat-o eu sa o prelucrezi putin si sa o postezi la tutrialul de montaj mid. Probabil mai sunt si altii in situatia noastra.
Spunemi te rog, la tine arata temperatura ok inainte de programare?
  • claudiu_opel

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Temperatura la mine nu o vedeam ca tidul arata ceva dar numai el stie ce, iar la mid am constatat ca o arata gresit lucru care se intampla si inainte si dupa reprogramare in sensul ca eu si acum cand sunt 25 grade afara eu nu am mai mult de 0-1 grade, am desfacutsenzorul, am curatat mufa dar tot asa arata, cred ca-i voi pune un taermistor asa cum ne-au invatat mai marii de pe acest forum. Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR