Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • OctavianB

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am zis sa schim si eu bujiile si nu am reusit sa desfac nici macar una. Cineva( mai fortos ca mine Smile ) a reusit sa desfaca una. Vroiam sa ma duc cu ea la un mecanic sa forteze el - dar nu stiu ca sa zic.

Voi ce sfaturi dati?

Am auzit ca se poate rupe capul bujiei daca fortezi, de-aia nu m-as duce cu ea direct la mecanic.

Solutii, ceva?

Multumesc anticipat.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ai facut asta cu motorul cald?
operatia asta se face cu el rece din cite stiu...
  • OctavianB

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat si una si alta. Si eu stiam cu motorul rece.

Exista ceva solutii pentru asta in afara de forta bruta sau macar fara riscuri de a rupe bujia?
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
m am lovit de asa ceva la mine , astra g diesel , cu riscul de a se lua cineva de mine zic (Smile ) : m am dus la augsburg ,am facut programare sa imi inlocuiasca o bujie;am luat o de la ei , au vrut baietii sa o monteze , dar , cand sa o scoata....hopa...am vazut ca s au sfortat ceva la ea , dupa care vine nenea si imi zice: nu iese e intepenita tb sa ddesfaceti motorul etc....( a ramas bujia in chiuloasa si nu putea fi scoasa decat prin prelucraera ei mecanica.) ;m am dus la opel la cineva de incredere (gresala mea ca nu m am dus acolo din prima) a incercat omul sa o scoata , se vedea ca e un pic mai priceput si ca nu incerca doar sa se foloseasca de forta BRUTA fara sa conteze daca se rupe sau nu...din pacate cei de la augsburg au fortat bujia si au rupt o "pe juma"...adik tot a tb sa fac asta...
si a fost nashpa..desfacut motor, schimbat garnituri pe acolo , oringuri , dus chiuloasa la prelucrat ,sa scoata bujia....nu s a intamplat nimik rau la masina , pentru ca persoana la care m am dus chiar stia ce face... Smile si nu era prima , si lucra la opel;mai mult o treaba migaloasa si care necesita f mare grija sa se puna toate piesele la fel la loc Smile;so..be careful Smile;si nici nu mai sta prea mult fara sa te duci la un service, ca poate mai ai o sansa sa scapi Smile
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Daca e sa o desfaci se face numai la rece. Incearca sa pui o substanta de degripare si sa lovesti in partea metalica a ei pentru a elibera filetul.E f. greu de desfacut otelul din aluminiu cand a ruginit.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
incearca la reprezentanta trebuie sa aiba cheie cu ambreiaj, din aia electrica sau pneumatica cu bataie. sigur cu aia desface.
pina atunci baga niste lichid de frina pe acolo cu o seringa lasa motorul pin a 2-a zii si incearca cu o cheie de dacie. aia cu gaura prin ea in care se introduce un levier .
bafta.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu dar la dacie. Am dat cu solutie degripanta ( am consumat un tub ) si intr-un final am reusit sa le desfac. Parerea mea e sa mai insisti si cu solutie degripanta, trebuie sa se desfaca.
Multa bafta!
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc ca o sa aiba mult efect o solutie degripanta, avand in vedere ca filetul bujiilor este foarte lung, insa merita incercat...clar....cu motorul rece...mult noroc.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR