Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • eucumine

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu nu m-am uitat Sad greseala mea. sa inchida cineva discutia.
Skip ads

  • axxelboy

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sa ne zica si noua ce si.a luat
  • alexdpdv

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cam cat consuma un opel vectra B caravan 1.6 16v din 2001?
  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vectra B 1.8 16v z18xe - este ok din toate punctele de vedere - putere consum acceptabil,
Vectra B 1.8 16v x18xe - ese mai puturoasa cu vreo 10cp -dar la capitol fiabiliate , consum este acceptabila
Skip ads

  • photo.csp

  • Mesaje scrise: 590
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
alexdpdv a scris:cam cat consuma un opel vectra B caravan 1.6 16v din 2001?
Consum mediu 8-9l/100km
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
photo.csp a scris:
alexdpdv a scris:cam cat consuma un opel vectra B caravan 1.6 16v din 2001?
Consum mediu 8-9l/100km

8.03, mediu. Vezi link in semnatura.
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eucumine a scris:am si eu o Vectra B din 96 1.6 16v
consumu de benzina e mic mai mic decat un vectra B 1.8 16 v al uni prieten dar si puterea mai mica. ulei cam papa Sad


salut , sfatul meu baga uleiul comma eurolite 10w40 si dai bice.respect
  • alin092

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cip255 a scris:
eucumine a scris:am si eu o Vectra B din 96 1.6 16v
consumu de benzina e mic mai mic decat un vectra B 1.8 16 v al uni prieten dar si puterea mai mica. ulei cam papa Sad


salut , sfatul meu baga uleiul comma eurolite 10w40 si dai bice.respect

+ 1 vot, si eu tot la fel bag (X16SZR)
Skip ads

  • txce

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2011

  • Mesaj Privat
laurentiu50 a scris:salut! vreau si eu detalii despre opel vectra b 1.6 16v si 1.8 16 v . consum ,intretinere etc. ms anticipat.. de prin anul '97 sau '98. defecte si toate cele.. ms


1.6 16v este bun daca esti un sofer linistit,motorul isi face treaba bine daca nu ai pretentii sportive,a mea consuma 7-8l mediu,pentru vremurile in care traim mi se pare ok
  • ady_cocosh

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2010

  • Mesaj Privat
eu am 1.6 16v si pot spune ca sunt destul de multumit de consum atat la combustibil cat si la ulei, combustibil: 9-9,5 in oras si in jur de 7 afara iar ulei 150-200 gr la schimb.
  • ioanv21

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1901 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
va zic eu ce sa va luati. Vectra B 1.7 TD.mai putini ponei dar in schimb consum foarte bun,foarte fiabila si motor excelent.eu o am de 1 an si pot sa zic ca sunt foarte multumit de ea.
  • paul.petre

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 1.8-16v116CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu pot sa imi dau cu parerea referitor la cel de 1.6, dar am un 1.8-16v 116CP. pleaca mai greu de pe loc, dar cand vreau sa ma intrec cu cineva de la semafor, se prezinta mai mult decat onorabil, pleaca cu scratch in primele 2 trepte. in afara merge intre 90-100km/h foarte ok cu 6.6% consum instantaneu la aceasta viteza constanta. Am mers cu 200/ora cu el si nici nu simti cum ajunge pana la 180/ora. merge lin si foarte silentios, nu mananca ulei niciodata si cred ca se merita.
despre consum, consumul il faci din pedala. daca accelerezi repede sa treci de treptele mici 1-2-3, si nu ai trafic greu, in oras iti ia 11-12%, chiar si 9% daca mergi in week-end cu el si nu il alergi. asta in Bucuresti. daca stai in trafic la orele de varf, de la p-ta muncii pana in voluntari, nu stiu exact distanta si faci 45-60min, atunci o sa ai consum real (fara vrajeala) de 16-22% in functie de cum o smucesti. dar in aceste conditii orice alta masina iti consuma mult (minim 12% matiz, si cam 13.5-18% o masina normala - logan 1.4-1.6, cielo, espero, megane 1.4-1.6, bmw316, etc. pe benzina). poate nu dau valori foarte precise, dar cei care poseda vectra, va rog sa nu faceti calcule aproximative, nu cititi computerul de bord pe o medie de 6 luni, pur si simplu resetati computerul dimineata, si apoi cititi-l seara, intr-o zi normala de mers la servici, si o sa vedeti un consum real.
pentru toti cei ce doriti sa va cumparati vectra B 1.8 (un motor perfect pentru aceasta caroserie), sa stiti ca are consum mai mic decat un cielo, trage mai bine decat majoritatea masinilor din bucuresti (daca inveti sa il conduci, ca el uneori trage mai bine, alteori mai greu, in functie de cum mergi zilnic cu el, mai trebuie turat cateodata ca sa ii desfunzi injectoare, pompa ulei, filtru de benzina, filtrul de ulei etc. etc). eu sunt foarte multumit de aceasta masina, nu as putea sa imi mai cumpar vreodata o masina cu motor mic. consumul in bucuresti este mare si pentru un kia ceed de 1.4 si pentru vectra B 1.8, asa ca prefer vectra B mare, confortabil, full option care fuge cu peste 200Km/h si face depasiri ca un vis si are piese ieftine ca un espero. punct.
nu raspund la comentarii de genul "nu ai dreptate" sau "a mea consuma 3% in bucuresti cu schimbat la 6000Rpm". mai intai cititi computerul de bord cum am mentionat mai sus, apoi contraziceti-ma.
recomand opel vectra B1.8-16v 116CP sau 125CP, dar si opel vectra B2.0, cu cat mai multe dotari pe ele.
Multa sanatate tuturor si conduceti responsabil!
Skip ads

  • dany9402

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut tocmai miam achizitionat un opel vectra b 1,6 16v . si nu stiu dc imi sta becul la airbeg aprins care ma ajuta cu un raspuns
  • paul.petre

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 1.8-16v116CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
becul acela de airbag poate insemna ca nu comunica computerul cu senzorul care declanseaza airbagul. adica aibagul este deconectat manual (daca se poate la modelul tau) sau accidental (vreo intrerupere pe circuit). daca nu este intrerupt intre computer si bord, poate sa fie intrerupt intre computer si senzor. intreaba un mecanic de la service, poate fi ceva marunt care se rezolva in 10 minute.
mult noroc si drumuri placute cu noua ta masina! Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR