Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • manitu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 2000 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sad Am incercat sa schimb becul dar fara sansa.Nu imi incape mana acolo?
Skip ads

  • zapartanioan86

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001 ecotec
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu am luat jos proiectorul dupa ce unul dintre bratele de sustinere s-au rupt in urma unui mic accident cu un iepure, am lipit bratul dar... nu mai stiu cum sa-l pun la loc, nu-mi incape nici cum, fara brat l-am putut scoate, dar acum umblu cu proiectorul in portbagaj... Sad
  • manitu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 2000 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
zapartanioan86 a scris:eu am luat jos proiectorul dupa ce unul dintre bratele de sustinere s-au rupt in urma unui mic accident cu un iepure, am lipit bratul dar... nu mai stiu cum sa-l pun la loc, nu-mi incape nici cum, fara brat l-am putut scoate, dar acum umblu cu proiectorul in portbagaj... Sad
Da bara jos,alta sansa nu cred ca ai!! Question
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se poate schimba becul si fara sa dai bara jos cel putin eu asa am facut.
Are un capacel patrat care e fixat cu ajutorul unei cleme.
Desfaci clema cu grija sa nu se rupa din partea opusa ei suportii in care se fixeaza capacelul.
Skip ads

  • manitu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 2000 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am sa reincerc sambata si daca reusesc sunt dator cu o bere!Merci!
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Confirm ce a scris Paulll.. Cel mai bine incearca sa te intinzi pe un pres sub ea si o sa observi capacelul.
Pentru schimbat proiector trebuie data bara jos sau desfacuta in capatul cu pricina astfel incat sa ai loc sa introduci proiectorul (e mai complicat asa).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Acel capac intra intr-o parte pe 2 conuri foarte subtiri iar in partea cealalta are o clema de fixare. Trebuie indepartata clema si tras in jos de capac. operatiunea este destul de complicata intrucat clema este intr-un cadru de limitare iar orice incercare de rasucire a capacului va duce inevitabil la ruperea conurilor. Eu am schimbat deja un proiector ca urmare a ruperii conurilor. Procedura de schimbare a lui a fost descrisa de @manitu.
  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Confirm ca se poate schimba becul proiectorului fara sa dai bara jos.Ideal ar fi sa o ridici pe un elevator, sau chiar pe canal.
Succes!
Skip ads

  • buruta vectra

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 18i 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
poti sa schimbi becul si fara sa dai bara jos sunt de acord cu baietii si eu l am schimbat asa
  • cristhyan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 18 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
sal
la o vectra b daca nu am proiectoare ii pot pune ? cum si cam cat ar costa un set de proiectoare
?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca ai instalatia facuta, poti sa-i pui. Pentru a nu da banii de pomana pe proiectoare, trebuie mai intai sa verifici instalatia si sa faci rost de un bloc de lumini cu buton de proiectoare pentru probe. Abia dupa ce esti sigur ca ai curent in bara te duci la cumparaturi.
Proiectoarele costa in jur de 120 lai/buc si mai trebuie mastile din plastic si blocul de lumini. Despre modificarea blocului s-a mai discutat pe forum.
  • cristhyan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1997 18 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
multumesc AL BANDI.
bafta multa
Skip ads

  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Observ ca nu este foarte recent topicul dar poate vede cineva si mesajul meu...Azi mi-am facut revizia si daca tot eram sub masina am zis sa inlocuiesc un bec ars la proiector. Am observat clemele, conurile, clapita ce trebuie data la o parte, etc dar pur si simplu nu am reusit. Dak puteti sa-mi spuneti mai exact ce si cum trebuie apasat, tras, smuls etc v-as ramane recunoscator! Numai bine!
  • Ciuca Bogdan

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat. Pana la urma era mai usor decat credeam. Trebuie doar sa apesi in partea aceea cu conurile.
  • CatalinVectra

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu o poza, va rog. Am becul ars pe stanga. Am ridicat masina pe o bordura, m-am bagat sub bara, insa nu am reusit sa-mi dau seama ce trebuie desfacut. Undeva in partea de jos e un cub de plastic gri, in care intra o mufa, dar pare a fi prea jos fata de proiector. Becul ar trebui sa fie H3, nu? Multumiri anticipate.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
patratul ala de plastic iese.becul e din ala cu un singur piciorus si masa pe soclu.nu stiu exact cum ii spune.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
H3 este becul de la proiectoare.
Pentru urmatorii care nu stiu ce becuri sunt pe masina,pot cauta AICI
  • mmrares

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sunt acolo niste cleme pe care trebuie sa le desfaci
  • giorgian stoica

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 ydth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
poti sccimba becul fara a demonta bara ridica masina pe ceva sus sub proiector eo cutiuta gri care are un capac pe o parte are o clema apesi pe ea si tragi usor in jos pentru ca pe partea opusa cu clema are dou urechiuse care daca leai rupt ai cam pusodupa ce scoti capacul ala ai o siguranta de sarma cu doua picioruse le desfaci apasand usor pe ele si inpingand in acelasi tinp in lateral se scoate becul se demufeaza din papuc si in ordine inversa efectuezi montajul echinuitor ca nu e spatiu

L.E.:
pentru amonta proiectoare va sunt necesare doua proiectoare stanga dreapta mascutele de plastic ce vin aplicate peste ele 6 holtsuruburi schimbarea blocului de lumini cu unul care are si buton de proiectaore asta daca aveti precablarea facuta cost aproximativ priectoare 120 cu mascute becuri 20 bloc lumini 50-80 roni si vreo doua ore de munca

L.E.2:
la proiectoare sun valabile becurile h3
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu azi aceste minunate becuri si raspund la intrebare (chiar daca e din 2008): e foarte simplu daca ai logica nemteasca care zice asa: de ce sa nu complici un lucru daca poti face asta.
Dupa ce le-am schimbat si am recitit aici imi dau seama ca am gresit, dar gresind am ramas cu acele urechiuse intacte. Eu am tras de clema/suportul in care intrau acele urechiusi si pentru ca nu avea libertate de miscare i-am facut 2 taieturi ca sa elibereze piciorusele (in loc de un "B" intors am obtinut 2 L-uri si un T) apoi am scos capacul de pe conuri.
Daca incercam sa scot intai de pe conuri tragand in jos odata cu apasarea la maxim a clemei cred ca aveam sanse sa rup piciorusele pentru ca acea clema din spatele conurilor e atat de fixa (sudata probabil in timp) incat te trec toti nervii pana reusesti sa o eliberezi (un sfat: incearca sa apesi cu o mana clema si cu cealalta sa tragi de varf in exterior - lasati-va unghii daca nu aveti vreun instrument de agatat sau nu vreti sa desfaceti putin contraaripile pentru a baga in spatele clemei un varf de surubelnita sau altceva).
La montare am apasat capacul pe conuri pana clema a facut clic apoi piciorusele din partea opusa le-am apasat si am tras peste ele ce a ramas din suport adica cele 2 L-uri si T-ul, eu zic ca sta foarte bine si daca nu se ard prea des becurile nu risc sa se rupa.
Comic e ca mi-a luat aproape 2 ore pentru 2 becuri, un coleg zice ca as fi fost dat afara de la patron. Smile) sau cerea clientului 100 lei manopera.

PS: nu probati becurile pana nu le puneti la loc, adica la masa Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR