Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Fiind la prima experienta de acest gen rog colegii avizati de acest traseu ce urmeaza sa-l fac in luna iulie cu masina si familia compusa din 3 persoane(doi adulti si un copil de 11 ani),sa-mi dea ceva informatii ce mi-ar putea fi utile,printre care:
- acte necesare de calatorie(la momentul deschiderii topicului eu si sotia avem doar C.I. iar copilul pasaport ptr.minori,toti 3 detinem cardul european de sanatate);
- acte necesare masinii(actualmente am asigurare de raspundere civila RCA cu carte verde atasata);
- informatii legate de traseul de calatorie(stau in Italia doua saptamani deci sunt dispus si de a vedea in drumul meu spre destinatie lucruri deosebite).
In speranta ca imi veti de un real ajutor,va multumesc anticipat !
Skip ads

  • mircea77

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hello Uragane,

- acte necesare pentru tine si sotie - CI .. pentru copil nu stiu
- acte pentru masina - cartea verde
- detalii despre drum - nu stiu ca nu am fost .. dar oricum e mai bine ca in Romania Very Happy

Vacanta placuta !
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in functie de ruta aleasa poti sa ai nevoie si de pasapoarte (daca treci prin Serbia si Croatia)

daca mergi undeva mai in sud-ul Italiei, poti sa treci cu feribotul din Croatia. scutesti cateva sute de km. e poate mai scump decat benzina/motorina arsa, dar e frumos si ajungi mai odihnit. (ai Split - Pescara, Split - Ancona, si mai ceva variante dar acuma nu imi aduc aminte)

ptr rute auto vezi: www.viamichelin.com daca alegi varianta de drum cea mai scurta o sa-ti arate si ruta de feribot daca e cazul.

in Slovenia platesti vigneta (parca ~30 EUR ptr 6 luni, e cea mai mica)
in Italia taxe de autostrada destul de mari, daca nu te grabesti poti merge pa nationale sa mai vezi si tu ceva
in Ungaria platesti vigneta, parca e ~1530 HUF pe 4 zile, cea mai mica.
in Serbia si Croatia ai taxe de autostrada pe tronsoane, nu is asa mari da se aduna. (ca idee de la Belgrad la Zagreb, platesti cam 16 EUR)

sa ai la tine trusa medicala, triunghi, stingator si minim 1 vesta reflectorizanta IN MASINA nu in portbagaj.

peste tot cam poti sa platesti cu cardul, si iti iese mai convenabil asa (mai ales la benzinarii).

un GPS te-ar ajuta f mult, dar te poti descurca si cu harta (poti sa-ti tiparesti de pe viamichelin tot parcursul)
daca ai loc de bagaje, merita sa-ti iei 1-2 bidoane de solutie ptr spalatorul de parbriz, e cam scumpa dincolo, dar nu e o tragedie.

in rest, drum bun sa ai ! Smile dupa ce iesi din RO, grijile tale s-au terminat Smile
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu as alege o ruta cu Ungaria, Austria si intrare in Italia prin Tarvisio. Mi-ar fi de folos sa stiu unde si aproximativ cati euroi costa taxele de autostrada pe acest traseu.
Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In Ungaria taxa de autostrada e de 7-8EUR pentru 7 zile.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Uragane cea mai buna varianta e prin ungaria de la budapesta iei autostrada m7 spre slovenia si intri in slovenia tii lubliana si de acolo iti da venetia direct..nu ai ce cauta prin croatia sau alte nu stiu ce feriboturi..navigatia iti da prin croatia deoarece nu era gata autostrada spre lublijana din ungaria ..era o portiune pa nationale.acm nu am fost de anul trecut dar sa unit m7 cu autostrada din slovenia..pe ungaria vignieta minima e o zi si nu s cati euro e pt autoturism ca e 11 euro pt tir..tu trebuie sa iei pe ungaria d1 vignieta si e bine sa o iei chiar din terminal cum intri in ungaria in vama..pe slovenia nu mai stiu anul trecut plateai direct la bariere acu nu mai stiu cat e iar pe italia nu e scumpa autostrada plus ca nu ai mult pana la venetia din vama e f aproape..cativa euro daca dai...la unguri daca te ia vre un radar poti sa dai linistit 10 euro dar nu mai mult spaga..iti recomand traseul Iasi-Suceava-Iacobeni faci dreapta spre carlibaba..treci pasul prislo.-borsa-sighet-negresti oas-satu mare -petea e vama de iesire ai 350 km pe ruta asta pana la petea e liber nu sunt radare nimik plus ca ai un paeisaj minunat ..dumul relativ acceptabil nu sunt gropi doar ceva denivelari.de la petea mergi 40 km pe nationale pana la matezalka de acolo iti da la dreapta negherahaza mergi inca 40 km si iti da semn de autostrada m3 spre budapesta iar de pe autostrada mai ai 260 km pana in budapesta..e un traseu super rapid si bun decat sa iesi pe la bors din tara e drumul lung,aglomerat,radare,aici ai 350 km pe romania liberi ca pasarea cerului prin maramures ..eu seara faceam 4-5 ore cu masina mica si cu camionul 6 ore..trust my am facut de cel putin 40 ori drumul pe aici asa ca stiu ce spun plus ca ungaria ai numai 80 km pe nationale ..asa ca drum bun sfat nu alimentati niciodata de pe ungaria o sa va prosteasca la curs de o sa va ia 1,50 euro l..slovenia are motorina si benzina foarte ieftine..in Slovenia nu va temeti de hoti stati linistiti la ei numai tentativa de furt se pedepseste cu 7 ani... Very Happy ..e cea mai sigura tara.daca ar face asa si la noi..sa vezi ce bine ar fi 7 ani tentativa si 15 ani furtul


Ultima modificare facuta de ionutxxl la Mie 20 Mai, 2009 1:03 pm, modificat de 3 ori in total
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Unde e necesar stingatorul Question
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In masina? Smile
Din cate stiu este obligatoriu macar ca in Romania daca nu si in celelalte tari...
Skip ads

  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:In masina? Smile
Din cate stiu este obligatoriu macar ca in Romania daca nu si in celelalte tari...
nu trebuie sa ai in masina astea sunt povesti in portbagaj trusa si triunghi si o vesta daca se poate..si numai ungurii mai intreba de ele ca sa te agate de 10 euro..eu am patit anul trecut nu stia cum sa mi ceara 1o euro si mi spunea ca mi trebuie viza Twisted Evil mi a venit sa mor de ras
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Asta mai putin ma intereseaza...ca oricum sunt toate...inclusiv panarama de vesta de atunci de cand au facut astia tam-tam prin presa sa-si vanda vestele. Deci spuneti ca in ce priveste actele personale stau bine...imi mai trebuie ceva?
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Becuri de rezerva in Ungaria.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Sunt si astea... Evil or Very Mad
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La acte trebuie sa ai tu si sotia C.I.-urile iar pentru copil pasaportul. Alta hartie nu-ti trebuie pentru ca plecati amandoi odata cu copilul.
De altele nu stiu. Chiar si eu sunt curios. Ca am si eu un plan nebunesc pentru concediu: Iasi - Paris - Roma - Venetia - Iasi. Brrr, o gramada de kilometri.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am sa merg undeva la jumatatea lunii iulie Marius. Te bagi ?

L.E. Fugi de schimba toba la masina... Laughing
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
URAGAN, ia-mã ºi pe mineeeee!

Gândeºte-te aºa: familia, maºina, restul. Faci listele în cap ºi îi dai bãtaie:
1. Maºina e pe numele tãu? Dacã da, atunci eºti în regulã. Dacã e cu leasing sau ceva, nu uita de împuternicire pe perioada deplasãrii.
Toate cele enumerate de colegii de mai sus sã le verifici, stingãtorul sã aibe sigiliu, trusa medicalã sã nu fie expiratã, cauciucurile sã fie bune, rezerva sã-þi fie unflatã. Becuri de toate tipurile sã-þi pui.
În ceea ce priveºte pãstrarea vestei, stingãtorului, etc. în maºinã, e total aiurea. Am fost oprit, întrebat, am arãtat cã le aveam în portbagaj, în unul din buzunarele laterale, a fost foarte bine. ªi asta în Ungaria, unde controalele sunt împuþite.
2. Familia e cea mai importantã, am greºit ordinea numãrãtorii. Noi, de fiecare datã când ieºim din þarã, ne facem ºi asigurãri medicale separat de cardul binecunoscut. Nu cred sã vã coste mai mult de 100 de lei.
În ciuda celor sugerate mai sus, eu tot aº alege traseul prin Austria. La mare oricum ajungi, dar ar fi frumos sã treci ºi prin Alpi. Una-i muntele, alta-i marea. Sã le vezi pe ambele, la nivel extrem, este delectarea ochilor ºi a spiritului.
Dacã vrei trecere prin Croaþia, îþi sugerez sã ai atât la dus, cât ºi la întors o dovadã cã mergi unde mergi ºi motivul. Voucher de cãlãtorie sau cazare sau concediu, ceva, orice. Decât sã fii puricat, desfãcut maºina de douã ori, cu toate cã vameºii croaþi vorbeau la telefon de jumãtate de orã cu gazda la care am stat, pierzând în total mai bine de douã ore din ziua respectivã, când trebuia sã vizitãm multe, eram contra-cronometru, mai bine sã fii acoperit de hârtii.

Dacã faci Ungaria, Austria, Italia, dus-întors, te costã douã vignete de 4 zile în Ungaria, 1530 forinti (SURSA), douã de 10 zile 7,70 Euro (SURSA), la alegerea ta, în Austria. În Italia cât foloseºti autostrada, atâta plãteºti. Nu ºtiu dacã au taxã fixã pe nr. de km sau e în funcþie de zonã, asta poate zic alþii. Eu am preferat sã folosesc ºoselele, ca sã pot sã mã uit ºi în curþi la oameni prin sate.
Pe traseul prin munþi, în funcþie de ruta aleasã, s-ar putea sã mai aparã ceva taxe de traversat tuneluri sau viaducte. Pe traseul clasic, pe unde strãbate toatã lumea munþii, nu vei întâlni aceste taxe suplimentare.

3. Nu du cu voi cine ºtie ce mâncare sofisticatã, nu le convine vameºilor ºi oricum e cald.

Cu vameºii nu ai treabã decât la trecere în Ungaria ºi la revenire în România. Dacã ºi numai dacã, pe autostradã, la intrarea într-o parcare, cu sau fãrã benzinãrie, întâmpini filtru al poliþiei sau al autoritãþilor rutiere, nu te stresa, dacã eºti în regulã vor fi prietenii tãi.
Nu uita de vignete, în Ungaria te verificã electronic, cu camere. Nu uita sã respecþi limitele de vitezã, chiar dacã în unele zone þi se par aiurea, la ei sunt bine justificate. În Italia, vei reveni la stilul de condus românesc, dacã vrei sã nu te mãnânce. Ca în codru se circulã, pãrerea mea.

Dacã îmi mai amintesc, revin. Hotãrãºte-te pe un traseu, calculeazã câte zile vrei sã îþi petreci pe drum, ºi în funcþie de asta îþi mai dau informaþii legate de locaþii interesante în apropierea traseului de urmat.

Later: în Ungaria plãteºti vignetele cu cardul, nu plãti în euro cã au un curs valutar dintre cele mai batjocoritoare. Pãstreazã diferenþa pentru niºte îngheþatã. Oricum, sã ai bani ºi pe card. Cam fifty-fifty cu cash-ul.
Atenþie sã nu rãmâi fãrã carburant, dacã nu circuli pe autostrãzi, s-ar putea ca staþiile peco de pe ºosea sã fie închise (sãrbãtori, zi de concediu al administratorului, etc.)

Later2: pentru siguranþa ta, lasã detectorul de radar acasã! N-ai voie pe nicãieri cu el...doar la noi, bulgari, turci....civilizaþii Europei.


Ultima modificare facuta de Byke la Mie 20 Mai, 2009 1:47 pm
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Mda...poate facem o coloana. Ca tot e la moda,nu ? Smile
Multumesc de sfaturi Byke, cand hotarasc traseul...te caut in mod sigur.
GPS este. Un Garmin Nuvi 250. Detector nu. Ca tot amintea cineva pe aici. Rolling Eyes
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
...actualmente am asigurare de raspundere civila RCA cu carte verde atasata...

Daca ai si casco, stiu ca se poate face si o extindere a acesteia - cam asa ceva ii zice (nu-i obligatorie) - pentru strainatate, pentru furt total, vandalism, sau alte chestii, nu-mi mai amintesc prea bine. Asa ceva am facut (la sugestia agentului de asigurari) acum 2 ani, cand aveam casco - nu m-a costat nimic, avand si rca la aceeasi societate.
Oricum, nu strica sa te interesezi, sau poate avem un coleg in tema.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Casco n-am...si ma risc asa. Sau e musai ? Rolling Eyes
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu-i obligatoriu. Anul trecut nu am mai avut casco. Cartea verde este suficienta.
Acum 2 ani facusem casco de gura sotiei, ca voia sa mai mearga si ea cu masina, dar intre timp a renuntat Mr. Green
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sorine, iti recomand traseul facut de mine (tot acolo am fost eu anul trecut) si anume:
Iasi- Oradea-Debreten (intri pe autostrada M0) -Budapesta (intri pe M1) - Hegesalom(intri pe A4)-Viena- (intri pe A23 si apoi pe A2)- spre Gratz - Klagenfurt - Villah- Tarviso(It) - Udine- Mestre - de aici iesi pe S14bis si apoi intri pe S11- si gata. Cu asta ai facut 1673 km.
Acu ca sa stii urmatoarele: vinieta in Ungaria si Austria, si la intrarea in Italia la bariera iti iei un cartonas pe care trebuie sa il pastrezi(mare atentie sa nu-l pierzi) sa il dai la iesirea de pe autostrada sa poti plati (aprox 5 centi/km). Cam asta e schema pe toate autostrazile din Italia, asa ca mare grija la cartonas. Smile
Eu iti recomand acest traseu pt ca mergi numai pe autostrada, mergi repede si bine. Prin Slovenia ai sanse sa dai peste un bou de vames care sa iti rascoleasca toata masina, plus ca pe acolo e si foarte aglomerat.
E de preferat sa pleci sambata dimineata devreme, astfel eviti camioanele pe autostrada(nu au voie sa circule) si scoti medie de peste 100km/h).
Pentru copil iti trebuie fie pasaport individual, fie trebuie sa il treci pe un pasaport al unuia din parinti. Fara asta nu poti iesi din tara. Daca nu aveti nici unul pasaport, faceti numai la copil. In orice caz e bine sa ai documentul de casatorie in original la tine.
Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR