Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Astazi am facut schimbul de ulei si respecti filtre.Cand mi-sa schimbat filtrul de motorina ,mecanicul mi-a aratat mizeria din vasul decantor al filtrului -am ramas blocat la cata mizerie avea acolo(tinand cont ca schimbul de ulei si filtre il fac la 9000-10000 km).La sugestia mecanicului am desfacut si spalat si rezervorul numai ca acolo mi-am facut cruce , mizerie de nedescris. Acum ma bucur ca am facut aceasta operatiune dar ma intreb cat va tine ca rezervorul meu sa fie curat(masina este din 2002 si 150000km), oricum sa vazut ca acolo nu a fost umblat niciodata
Motorina numai din peco
Atasez cateva poze facute cu mizeria din rezervor:






Ce era in locasul decantor din rezervor

Si cum ar tb sa arate:





Acest lucru este si la BENZINA --boala generala .nu numai la motorina
SI ne mai miram de ce se strica masinile noastre ,asta este o cauza
Skip ads

  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ca fapt divers, am vazut la un Peugeot 406 pe afisajul din bord ca ii scria ca motorina nu e calitativa, deci asta confirma spusele tale.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am fost nevoit sa imi schimb pompa de benzina si m-am speriat ce era in rezervor. Eu am nisip la propriu pe fund, am bagat mana pe fund si zici ca este acvariu Smile

MOL, OMV, ROMPETROL
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu ne mai mira nimic la noi in tara,cui sa-i faci reclamatie la ce fel de combustibili avem.Asta este nu ne ramine decat sa facem curatare a rezervoarelor car mai des poate si de la schimb la schimb
Skip ads

  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un amic alimenta masina lui(asta h diesel) numai de la Petrom si avea un consum urban de 7.3 la suta.
La sugestia mea a facut un plin de la Rompetrol si stupoare....ia scazut consumul la 5.5-6 la suta!Plus ca motorul a devenit
mai silentios!
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
malin, curioasa modificare la consum, ar trebui repetat experimentul sa vedem daca tot asa iese, poate a fost de vina stilul de condus. cat despre carburantii de la noi din tara si nu numai nu prea avem ce face decat sa ne resemnam. cine s-ar pune cu acesti colosi financiari la un proces ceva, oameni cu bani ar fi, dar fara minte si sa-si piarda timpul cu ei nu cred ca sunt. de vina banuiesc acu ca sunt si rezervoarele lor prin care trec milioane de barili de combustibil fara a fi curatate, la fel si cisternele care fac transportul si cine stie ce mai e si la sursa. de asta gasim nisip, paie si gunoaie.
  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
flaviusflo a scris:de vina banuiesc acu ca sunt si rezervoarele lor prin care trec milioane de barili de combustibil fara a fi curatate, la fel si cisternele care fac transportul si cine stie ce mai e si la sursa. de asta gasim nisip, paie si gunoaie.


Chestia e ca normal ar fi sa fie filtre de impuritati la orice rezervor se foloseste pe traseul combustibilului. Asta nu numai pe noi ne-ar avantaja, ci si pe ei ce au pompe de combustibil, deoarece pompa respectiva e facuta sa lucreze cu lichide (99% sunt sigur pe treaba asta), fara impuritati. Si la cate sute/mii de litri se vand zilnic logic s-ar stric apompa foarte des.

Dar la noi nu e doar problema asta, e problema amestecului de combustibil care e prost.

Am vazut ca Rompetrol are un program de garantie pentru combustibilul lor. Pe scurt, daca se strica ceva la sistemul de alimentare si alte componente ce tin de calitate combustibilului, iar asta se datoreaza 100% benzinei/motorinei, Rompetrol se angajeaza sa plateasca reparatia (asta doar daca alimentezi 100% de la ei).
Insa eu tind sa cred ca aici e doar o chestie mascata, in sensul ca poate te pun ei sa semnezi un acord prin care tu nu vei spune nimanui ca s-a stricat masina din cauza combustibilului de Rompetrol, pentru a nu avea reclama negativa.
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
RemusCJ filtre sunt peste tot si la pompele lor si la cisterne si rezervoare, problema e ca aceste filtre de particule si impuritati nu sunt facute de NASA si cu timpul mai trece ceva si de ele. ca daca n-ar fi filtre deloc nicaieri probabil ni s-ar infunda si gura la rezervor Smile) chestia cu rompetrolul pt. mine e egal cu zero. in primul rand e o treaba de marketing in al doilea rand cum imi demonstreaza ei daca eu pun combustibil de la altul?
Skip ads

  • RemusCJ

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Probabil pun vreun marker in combustibil (a nu se intelege carioca Smile ). Oricum, acel contract intra in vigoare dupa ce ai alimentat 90 de zile de la ei, astfel considera ca nu mai ai combustibil din alte parti.

Apropos de filtre, nu trebuie sa fie de la NASA, sunt doar niste filtre de x microni. Eventual sa puna filtre mai fine si sa mareasca puterea pompelor pentru a avea debitul sustinut.
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
flaviusflo a scris:malin, curioasa modificare la consum, ar trebui repetat experimentul sa vedem daca tot asa iese, poate a fost de vina stilul de condus. cat despre carburantii de la noi din tara si nu numai nu prea avem ce face decat sa ne resemnam. cine s-ar pune cu acesti colosi financiari la un proces ceva, oameni cu bani ar fi, dar fara minte si sa-si piarda timpul cu ei nu cred ca sunt. de vina banuiesc acu ca sunt si rezervoarele lor prin care trec milioane de barili de combustibil fara a fi curatate, la fel si cisternele care fac transportul si cine stie ce mai e si la sursa. de asta gasim nisip, paie si gunoaie.

Stilul de condus a fost acelasi!Inca ceva:eu folosesc ca masina de serviciu un Astra g,1.7 cdti.Am avut card de Petrom pana in luna Aprilie,iar din Mai alimentez cu card Rompetrol.Pot sa-ti spun
ca si in cazul meu am constatat un consum mult mai scazut!Nu stiu exact cat,pentru ca nu am BC!Si colegii de firma au observat acelasi lucru!Ce e mai ciudat,e ca in Oradea(unde stau eu)
toate pompele de alimentare(OMV,MOL,Petrom,Rompetrol) se aprovizioneaza cu carburanti din depozitul Simleul Silvaniei,detinut de Rompetrol.Deci,practic de oriunde alimentezi,folosesti combustibil de la Rompetrol,doar ca fiecare statie pune aditivii si colorantii specifici!
  • colbert

  • Mesaje scrise: 314
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2009 1.7 cdti Z 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2009

  • Mesaj Privat
flaviusflo a scris:RemusCJ filtre sunt peste tot si la pompele lor si la cisterne si rezervoare, problema e ca aceste filtre de particule si impuritati nu sunt facute de NASA si cu timpul mai trece ceva si de ele. ca daca n-ar fi filtre deloc nicaieri probabil ni s-ar infunda si gura la rezervor Smile) chestia cu rompetrolul pt. mine e egal cu zero. in primul rand e o treaba de marketing in al doilea rand cum imi demonstreaza ei daca eu pun combustibil de la altul?

Pot demonstra ca pui motorina de la altul prin analiza motorinei!
  • MAKE

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2006

  • Mesaj Privat
eu ma un 1,7 dti o am de 3 ani si merge numai cu rompetrol de cateva ori am alimentat de la petrom si am simtit si eu la nr de km,respectiv cu petrom am facut cu mult mai putini km si nici nu tragea asa bine
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vi se pare ca e topicul despre furnizorii de combustibil din Romania? Discutii de astea cu Rompetrol, Petrom, omv, etc mai sunt pe forum, asa ca va rog sa postati acolo. Aici e un topic legat de mizeriile din carburant si de sfaturi si pareri legate de acest subiect.
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
flaviusflo a scris:RemusCJ filtre sunt peste tot si la pompele lor si la cisterne si rezervoare, problema e ca aceste filtre de particule si impuritati nu sunt facute de NASA si cu timpul mai trece ceva si de ele. ca daca n-ar fi filtre deloc nicaieri probabil ni s-ar infunda si gura la rezervor Smile) chestia cu rompetrolul pt. mine e egal cu zero. in primul rand e o treaba de marketing in al doilea rand cum imi demonstreaza ei daca eu pun combustibil de la altul?
eu sunt inscris in programul lor q protect..in momentul in care se strica masina mergi la service.daca e defectiune la sistemul de alimentare.pompa,injectoare tot ce e legat de carburant si servisul constata asta ai un card care ti l dau ei al tau de user cu care mergi la primul peco rompetrol si ei anunta bucurestiul care vor trimite laboratorul mobil si vor lua probe de carburant..daca serviceul constata ca problema e din cauza carburantului atunci ei se obliga sa te despagubesaca.. ei spun ca daca ai carburant in rezervor 100% rmp ,ai bonurile de la alimentarile lunare de cand te ai inscris in program, te despagubesc integral..acuma sa da domnul sa nu ajungem acolo Sad ,dar macar daca te inscrii nu ai ce pierde ca e gratis la orice statie rmp si iti trimit o mapa si un carnetel superb Very Happy nu vreau sa para reclama la RMP dar de 2 ani alimentez numai de la ei si am scos filtru care era curat dupa 25000 km
  • hoinarel

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cu masina 1,7 DTI remapat alimentez de obicei de la OMV si am observat diferente de consum atunci cand alimentez cu Efix sau de la Petrom si anume un consum mai mic si zgomot al motorului mai redus.
Am mai pus cam la 5000 km aditiv pentru injectoare.
Cand s-a umblat la electrovalva era curata dar e adevarat ca masina e in tara doar din octombrie 2007.
  • flaviusflo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993 17DR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2009

  • Mesaj Privat
colbert a scris:
flaviusflo a scris:RemusCJ filtre sunt peste tot si la pompele lor si la cisterne si rezervoare, problema e ca aceste filtre de particule si impuritati nu sunt facute de NASA si cu timpul mai trece ceva si de ele. ca daca n-ar fi filtre deloc nicaieri probabil ni s-ar infunda si gura la rezervor Smile) chestia cu rompetrolul pt. mine e egal cu zero. in primul rand e o treaba de marketing in al doilea rand cum imi demonstreaza ei daca eu pun combustibil de la altul?

Pot demonstra ca pui motorina de la altul prin analiza motorinei!

na, eu ma referam ca pui de 3 ori de la ei apoi sa zicem ca pui odata din alta parte si apoi iar de 3-5 ori de la ei, asa nu au cum sa-si dea seama.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
@gabiopel

Salutare! Poti sa-mi spui te rog cat a durat operatiunea de curatare a rezervorului? Si inca ceva, trebuie curatata decat sita aia alba si locasul in care intra? Ma gandeam ca trebuie dat tot rezervorul jos si spalat tot. Tu cum ai procedat mai precis? Chiar as vrea sa fac operatiunea asta eu zilele care urmeaza. Se poate face si acum (ca e frig afara) sau doar vara? Ms fain. Numai bine!
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cel mai complicat e de desfacut discul care tine sorbul. Trebuie batut cu o daltita si un ciocan cateva grade. Nu se umbla la nimic altceva decat la sorb. Daca e mizerie se sifoneaza cu un furtun subtire. Atentie mare cand puneti la loc garnitura de la capac. Eu am pus-o putin gresit si m-am trezit cu motorina sub masina cand am alimentat pana sus.
  • danutbenghiu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfaturi! Astept sa termin motorina din rezervor dupa care ma apuc de operatiune. Sper sa nu gasesc balauri in rezervor Very Happy
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
stie cineva daca mizeria din rezervor poate sa influenteze si indicatorul de combustibil? eu cu plinul facut imi arata pe interfata ca am 59l de combustibil in rezervor si mai mult de 46l nu am reusit sa pun niciodata nici macar cand palpaia becul...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR