Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Tepesh

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ma gindesc sa-mi aduc de afara un Opel Astra fabricat in 2002-2003. N-am cine stie ce experienta la volan, dar m-am indragostit de benzinare. Imi place ca masina sa aiba viata-n ea si sa n-aud sunete guturale dinspre motor. Plus ca, nefacind decit vreo 12.000-13.000 de kilometri pe an, nu stiu daca merita sa-mi iau un diesel, care e ceva mai scump.

Romania s-a umplut de Astre, dar predomina DTI-urile, despre care se spune ca-s motoare superfiabile, ca au un consum prietenos cu portofelul, ca asa si pe dincolo. Dar eu vreau un Opel Astra 1,6, benzina. Stie cineva cum se comporta?

Nu ma intereseaza neaparat consumul, ca doar n-o sa suga 15 in oras. Vreau numai sa stiu daca are probleme majore sau e o masina OK. Cel putin la fel de OK ca laudatele 1,7 DTI.
Skip ads

  • fiara

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2005

  • Mesaj Privat
N-are nici una Very Happy

Am una exact cum vrei tu, din 2002. Pana acum,
am schimbat doar fazele scurte, care s-au ars, si
lamela de la stergatorul din spate. N-am avut nici
o problema cu ea. Mai scartaie pe ici pe colo plasticele
din bord, mai ales iarna, dar in rest nu prea i-am gasit
hibe.

Ah, in primavara o sa-mi fac evacuarea ca a cam ruginit
toba.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
fiara a scris:N-are nici una Very Happy

Am una exact cum vrei tu, din 2002. Pana acum,
am schimbat doar fazele scurte, care s-au ars, si
lamela de la stergatorul din spate. N-am avut nici
o problema cu ea. Mai scartaie pe ici pe colo plasticele
din bord, mai ales iarna, dar in rest nu prea i-am gasit
hibe.

Ah, in primavara o sa-mi fac evacuarea ca a cam ruginit
toba.


Si a mea la fel! Toba finala e ruginita de zici k a fost pe vehicul amfibiu!
Nu stiu dar asta cred ca e buba lor! Si eu tre sa o sachimb pe a mea, dar nu cred ca renteaza tot cu originala!
Mai bine borla!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Gindeste'te si la Astra cu motor de 1,2 L 16V ca a mea , trage suficient pentru motorasul asta si este , ca si costuri , aproape de 1,7DTI dar mult mai silentioasa .
Si mai ai un avantaj : 1,7DTI si 2,0DTI au fost cumparate de nemti care fac naveta in Germania(ce'i drept pe autostrada) si ai sa gasesti greu una sub 150.000Km reali la bord . Benzinara in 80% din cazuri este cumparata de nemtii familisti care nu fac mai mult de 15-20.000Km pe an . Wink
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Motorul de 1,2 e mult prea putin pt. greutatea Astrei. Alegerea mea ar fi 1,6 16V sau 1,8 benzina, sunt motoarele cu care se misca civilizat si fara sa te rupa la buzunar (la achizitie).
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... pentru 75CP si 110Nm eu zic ca nu e mic pentru Astra ... vezi la aproximativ aceeasi greutate/putere : VW Golf 1,4L , Skoda Fabia/Octavia , Chevrolet Kalos 1,2L , Seat Toledo , etc ... chiar si Loganul de 1,4L fara a fi un etalon . Laughing
Sa nu uitam de motoarele din generatia mai veche(91-98-00) de la Opel care din 1,6L scoteau 71-75CP si era minunat .

Incearca Corsa Z12XE care e cu aprox 100kg mai usoara si ai sa ramii surprins . Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
No problemos, amigo, e o masina buna...
In schimb, contrar afirmatiilor de mai sus, eu consider ca masinile benzina si ne-combi NU sunt in GER masini de navetist, deci poti sa o iei cu ochii (aproape) inchisi... ATENTIE LA SAMSARI !
Eu am luat-o cu toba ruginita (singura "buba" evidenta, de altfel...) si asa a si ramas dupa 2 ani de utilizare, nu o shimb nici de al naibii pana nu se gaureste... si de 2 ani tine inca...
La motorul 1400 nu te-ai gandit ?
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Vad ca e boala generala
A inlocuit careva toba cu altceva! de unde putem lua un pret pentru alternativa?????
Una de pe elit e in jur de 500 RON!
Skip ads

  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am pus eu Walker la 2,15mil care duce 3-4ani fara probleme . Wink
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si cum se comporta? Din ce material este?
Nici a mea nu mai duce mult!
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... Walker sint produse in UK si am inteles ca echipeaza de serie Vauxhal Astra deci pina aici e bine .

Prima impresie : este un pic mai mare decit cea originala , facuta bine-arata frumos/de incredere , suna bine(adica linistit) . S'a potrivit FARA probleme .
Nu stiu din ce este facuta dar pe unde era zgiriata usor de la transport nici macar nu s'a inegrit tabla .
Preturi intre 2,15mil si 2,7mil in functie de varianta de caroserie/motorizare .

Eu zic ca merita banii ! Wink
  • devilthief77

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2005

  • Mesaj Privat
salut,

Si eu am o astra 1,6 16v 101 cp din 2001 in 5 usi (adusa din germania) si sunt super multumit de ea. Este destul de puternica pt oras dar si in afara am ajuns usor la 160 de km/h. Cat despre consum (in oras) vara 9,5 l/100km si iarna 10,5-11 l/km, ceea ce mise pare ok. daca alegi o astfel de masina parerea mea este ca faci cea mai buna alegere.
Skip ads

  • XtraVagAnT

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2005

  • Mesaj Privat
De cca 3 luni posesor de Astra 1.6.
Consum pe timp de iarna si condus destul de agresiv, la semafor plec primul fara drept de apel, cam 9,5l/100km.
Ceva scartaieli pe la plastice am sesizat si eu de cand a dat frigul insa nu sunt deranjante.
Sunt multumit de alegerea pe care am facut-o, chiar daca mi-as fi dorit o motorizare putin mai puternica, un 1.8 sau chiar 2.0.
Cand bag piciorul in ea se simte ca e benzinara, intelegi ce vreau sa zic.
De ex acu vreo 2 zile ieseam dintr-o parcare laterala dupe ce in prealabil m-am asigurat si apare dintr-o curba un taximetrist vitezoman ca numai i-am zarit farurile in oglinda si am auzit rotile scartaind. Pai cand am bagat gaz s-a dus Astruta uimitor astfel incat n-a mai avut timp ala sa ajunga in mine.
Daca esti atent cand iei masina sa nu aiba defecte vizibile poti sa te bagi cu incredere la aceasta motorizare.

Ciauz!
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Tepesh a scris:Ma gindesc sa-mi aduc de afara un Opel Astra fabricat in 2002-2003. N-am cine stie ce experienta la volan, dar m-am indragostit de benzinare. Imi place ca masina sa aiba viata-n ea si sa n-aud sunete guturale dinspre motor. Plus ca, nefacind decit vreo 12.000-13.000 de kilometri pe an, nu stiu daca merita sa-mi iau un diesel, care e ceva mai scump.

Romania s-a umplut de Astre, dar predomina DTI-urile, despre care se spune ca-s motoare superfiabile, ca au un consum prietenos cu portofelul, ca asa si pe dincolo. Dar eu vreau un Opel Astra 1,6, benzina. Stie cineva cum se comporta?

Nu ma intereseaza neaparat consumul, ca doar n-o sa suga 15 in oras. Vreau numai sa stiu daca are probleme majore sau e o masina OK. Cel putin la fel de OK ca laudatele 1,7 DTI.



eu am o astra din oct. luata de noua. In afara de plastice care scartie alea de la bord si de la stalpi e ok
  • bar0n

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2005

  • Mesaj Privat
si eu am una din 2001.

ma cam enerveaza cum merge, parca da in nas. si voua va face la fel? ca am observat ca opelurile cam sa fac, trebuie sa fii foarte fin la ambreiaj/acceleratie.
  • dorin33

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Mai baieti,...mi-e Opel Astra nu mi se pare cine stie ce masina altceva nu-mi permit, tot Audi este"Lord of the Rings"Predecesorul ultimului model A3 ma linstit de tot in privinta calitatii si a designului, intradevar ceva nemtesc.Problema noastra a romanilor este ca nu putem sa intretinem ce cu adevarat ne place.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Dorin poate ai nimerit una fara probleme ... mie personal grupul VAG nu'mi inspira nimic placut . Incepind cu bordul patratos mult prea "nemtesc" , nu mai vorbim de ceasurile cit farfuria cu un design ciudat si terminind cu suspensia cu comportament dubios .

Apoi sa te fereasca Dumnezeu sa ai probleme cu electronica , are asa de multa incit este imposibil sa nu se strice .... nu mai vorbin de servisarea slaba din Romania .
  • dorin33

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2006

  • Mesaj Privat
In privinta service-lui ai dreptate, este deplorabil in Romania am fost si eu la Midocar de am schimbat un ambreiaj iar dupa 2 zile mi s-a desfacut un surub pe care ei nu l-au strans bine si mi s-a spart ambreiajul...asta da treaba...dar de atunci mi-am facut totul singur si este mult mai bine.Poate este o chestie de gust in materie de design dar totusi ramane o intrebare de ce scad atat de repede la pret Opelurile?
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... pentru ca si generatia anterioara de VW , spre exemplu , incepe sa scada , vezi preturi in scadere la Golf 4 , Passat ... asa se intimpla intotdeauna cu "last generation" . Wink
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Bube din p.meu de vedere :
Eu am astra bertone de 1.8 si va zic ce am schimbat :
-amortizoare la 100.000 de km ( o explicatie ar fi ca e masina sport si ca regimul de exploatare e mai dur decat la una normala ) . Ce-i drept e cam obositor sa mergi cu ea pe drumurile din Romania , zi de zi

-fuzeta dreapta la 90.000 km ..din nou nu mi se pare in regula

-cap de bara , 2 bielete antiruliu ( din nou felicitari autoritatilor din Romania )

-termostat ( cam repede si nu e ok)

-toba intermediara si finala tre' sa le schimb ca a inceput sa cada din ele cu bucatile , din cauza ruginii . Iar nu e normal.

In rest ulei si atat . Bine , eu am avut alte show-uri cu masina , insa strict ce mi s-a stricat din senin astea au fost .
Precizez ca masina e din 2002 si are 100.000 km reali .

@Iso - Iti aduci aminte : expero - daewooclub
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR