Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand, pentru cine nu stie, procesul de sablare inseamna bombardarea unui obiect cu pelete de diverse materiale, in vederea curatirii de vopsea, rugina si alte mizerii. Apoi obiectul respectiv se da cu primer si se ia frumos la refacut, vopsit etc.

So...ma bate de ceva timp gandul sa-mi reconditionez masina. Dupa ce am vazut cata rugina prezinta, am luat hotararea sa-i dau un strip-off si apoi s-o trimit la sablare. Din pacate, nu am idee unde.

De asemenea, am vazut multi colegi cu lighioane de genu, care merita reconditionate si repuse in circulatie.

Deci, stie careva vreun loc unde se executa astfel de operatiuni? Si preferabil fara sa ia si pielea de pe om. Shocked

O sa ma mai interesez si eu si poate reusim sa facem vreo schema in sensu asta.

Bafta.
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iti recomand sa cauti o instalatide se sablat cu nisip, altfel daca mergi la una cu alice metalice iti va face masina varza. Sablarea cu alice metalice(la tun) se face pentru repere cu grosime de strat peste 3-5 mm pentru a evita deformarile, sub aceste dimensiuni se foloseste nisip uscat sau instalatie de sablare automata (dar in care nu incape o masina). Bafta.
Costul este mare avand in vedere manopera, tocmai de aceea nu prea ai sa vezi masini sablate. Pretul e undeva la 0,5-0,6 Ron/dm2 , si sincer masina are cativa dm2. Smile
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
aha. bine ca mi-ai zis. am gasit la energomontaj sablare cu alice, care scoate o rugozitate de 20-25. nu ma intrebati in ce se masoara. cert este k pentru tabla subtire e necesara una de 10-15. o sa continui cautarea saptamana viitoate dupa ce ma intorc din concediu.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am mai gasit asta:

http://www.gko.ro/?page=technology

sablare cu gheata carbonica.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sablare pt. clujeni, cum mi-a fost transmis si mie

Shiva, vãd cã eºti din Cluj. Vezi cã este un atelier care lucreazã cu fier forjat, ºi fac ºi sablare - eu mi-am sablat la ei un cadru anul trecut. Sunt pe strada Buftea, cum mergi de la BRD-ul mare de pe 21 Decembrie spre bd. Bucureºti, pe stânga într-o curte. Treci pe acolo ºi cautã-l pe nenea care face sablarea, dã-i 10-20 de lei ºi þi-l face ca nou! Apoi, e foarte important sã nu pui degetele pe el ºi sã dai repede un grund înainte sã apuce sã oxideze - asta se rezolvã la orice atelier de tinichigerie auto.

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am sunat la cei de la SC GKO CRYOSONICS SRL si pretul e 100eu ora de manopera. din pacate, e destul de scump, dar se poate recurge la ei doar la operatiile fine, in sensul ca se poate curata masina acasa si apoi mers numa pentru partile nasoale ale caroseriei.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am vorbit cu cineva si mi-a zis ca o metoda mai ieftina de reconditionare ar putea fi decaparea manuala cu gel decapant, decasol sau kromofag. apoi luat frumos la smirghel.

inca nu stiu preturile, dar voi aprofunda.

toate bune.
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
M-ar interesa si pe mine pentru jante dar in Iasi tot am intrebat dar cik nu mai sunt Neutral
Skip ads

  • activ auto

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Dl. Panfile 0723201179 ...la el am facut sablarea (cu nisip) cand mi-am restaurat BMW ul E30. I-am dus caroseria cheala si el a facuto interior - exterior cu vreo 2500 de lei. Si eu am cautat inainte sa dau de respectivul si tot asa numai preturi de preturi am gasit.
Sper ca ti-am fost de folos.

Stima,
Cosmin Cretu
Sef Service - Activ Auto
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multam de raspuns. o sa sun maine sa vb cu omu. comunic datele noi.
  • Nospheratu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:am sunat la cei de la SC GKO CRYOSONICS SRL si pretul e 100eu ora de manopera. din pacate, e destul de scump, dar se poate recurge la ei doar la operatiile fine, in sensul ca se poate curata masina acasa si apoi mers numa pentru partile nasoale ale caroseriei.


Cred ca este o neintelegere undeva: noi (GKO Cryosonics SRL) facem sablari cu gheata carbonica dar si cu abrazivi speciali ce se preteaza in restaurari auto, lucram in toata gama de presiuni (ex. presiune joasa pt. a nu ondula tabla) iar pretul pentru astfel de servicii este intre 70 si 100 lei/ora...

Iata cateva exemple:

http://www.youtube.com/watch?v=pNElWRLNl-g

http://www.youtube.com/watch?v=sQYE8UG-lww

http://www.youtube.com/watch?v=XhMWxnEMpcQ

http://www.youtube.com/watch?v=D_1aGJt1_AE

...si o lucrare mai recenta pe o caroserie:

http://www.gko.ro/GKOblast.pdf

Din pacate abia acum am gasit acest post pentru a corecta informatiile...Bafta tuturor!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru informatii. ceea ce am postat eu insa, a reiesit din ce am discutat cu cineva din aceasta firma si care mi-a spus ca nu lucreaza pe bucati mari de caroserie.

oricum, sunt bine-venite aceste completari.
Skip ads

  • Nospheratu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Exemplu de sablare jante aliaj: rezulta o suprafata foarte fina, satinata

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
foarte dragut, dar ai grija sa nu faci reclama ca te zboara astia. ti-am lasat pm.

bafta.
  • Nospheratu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc dar deocamdata nu iti pot raspunde la PM pentru ca am prea putine posturi asa ca am sa iti scriu aici: pentru masina ta pretul ar fi probabil intre 2000 si 2400 ron pentru sablare totala interior si exterior, incluzand usi, aripi etc - problema este ca trebuie sa ajunga la mine demontata integral - orice plastic sau angrenaj se matuieste respectiv se gripeaza de la abraziv. Bafta!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da da, aia stiu cu despachetatu. merci frumos. daca fac rost de malai, vin.
  • fristei

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2005

  • Mesaj Privat
cat m-ar costa sa sablez 4 jante aliaj de 18"... si sa le pregatesc pentru vopsire?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR