Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am o problema care este legata de rezervorul de benzina.

Sunt posesorul unui Kadet E, motor de 1.3 pe benzina, model din 1985.

am si eu o problema cu furtunul care leaga teava de la alimentarea cu benzina( teava de la busonul de alimentare care duce pana sub masina aproape de rezervor) si rezervorul propriuzis.
Recent cand am facut plinul la rezervor a inceput sa-mi curga benzina pe sub masina in dreptul rezervorului. La o inspectie pe o rampa am vazut ca furtunul respectiv la conexiunea cu rezervorul era rupt. L-am taiat si l-am legat din nou insa foarte greu pt ca deja era prea scurt.
Cu chiu cu vai l-am mai intins si am reusit sa-l prind la cele doua capete cam la limita. Nu stiu cat mai poate tine.

Intrebarea e daca se mai gasesc astfel de furtune noi si unde? eu am intrebat la cateva magazine de piese auto si mi-au zis ca nu au asa ceva.

Langa busonul de alimentare am inca vre-o doua furtunase mai subtiti care si alea sunt foarte uzate, unul abia am reusit sa-l reconectez cu un colier nou. Poate ma lamureste cineva ce rol au si unde duc furtunasele astea.
Orice sfat este bine venit.






Skip ads

  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
restul imaginilor




















  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
din cate stiu furtunele acelea sunt dintr-un plastic ....
slabe sanse sa mai gasesti ...
dar cine stie cauta si tu pe www.....
iar furtunele cele mici sunt prea plinul sau/si aerisirea
cred ca ai putea sa vi direct de la rezervor pana la buson cu un furtun din cauciuc dar mai tare cu acelasi diametru , de fapt in cazul tau cu 2 furtune , care cred ca le gasesti si in targ
  • vyruz334

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1991 2.0i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2005

  • Mesaj Privat
http://www.ingaraj.ro/?view...mp;idProdus=34941

poate te ajuta asta ...
da si tu un telefon si vezi poate e exact ce iti trebuie
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
furtun de cauciuc au si la al padrino, bennett, autonet etc. vezi ce ai prin oras si intreaba. e 20-25 de lei metru.
  • Tony Montana

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1985 1300
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
White Tzuly , multumesc pentru raspuns.

Practic e o banala bucata de furtun ce trebuie sa fie facut sa reziste la benzina. Am fost si prin targ dar nu am gasit decat furtune de apa sau aer si mi s-a spus ca nu sunt bune la benzina pt ca se corodeaza f repede. Fiind Duminica nu am gasit decat un magazin de piese auto si inca doua chioscuri de consumabile deschise dar mi s-a spus ca nu au asa ceva(aveau doar ceva furtune mai subtiri si mi s-a spus ca sunt pt Dacii) si ca nici nu stiu de unde as fi putut lua. Am sa incerc pe sapt viitoare la magazinele enumerate de tine si sper sa gasesc furtun de benzina la dimensiunea respectiva.
Orice alte pareri sau comentarii sunt bine venite.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cel mai bine cauti pe net daca respectivele magazine au reprezentanta pe la tine, ca furtun au sigur. cel putin la al padrino au de la 0.3 la 1.5, d-ala cu panza.

pe de alta parte, nu se poate sa nu aveti si voi targ, gen autovit-u bucurestean unde gasesti tot ce vrei.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR