Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu de exemplu miam restrans atat de mult activitatea la propria firma de zici ca sunt constipat, plus ca in trei ani de activitate statul mia provocat cele mai mari neplaceri
Skip ads

  • petre astra roket

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 16i 74kw 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2008

  • Mesaj Privat
de curiozitate cu ce te ocupi?
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mai gasesti pareri si aici: https://www.clubopel.com/vie...p;highlight=criza
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
profilul este pe IT


iar legat de link , nu ma intereseaza parerile subiective cum ca li sa marit rata la banca "Criza financiara si in Romania ?!?!" , ma intereseaza cum esti afectat de criza la job , in afacerea care o gestionezi etc , acuma ca statul e hot stin cu totii , ca bancile sunt la fel evident e clara treaba , dar tu ce zici "pui mai putina motorina la masina , bei mai putin suc , nu mai folosesti hartie igienica ? zic eu ca este o intrebare pertinenta....
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca aceasta "criza" nu e criza. e o chestie provocata.
pe mine nu m-a afectat. sper sa ramana asa. pana la "criza" am fost chibzuit cu cheltuielile. asa sunt si acum.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Intrebarea ta este cat se poate de pertinenta, in schimb nu stim la ce ti-ar putea folosi raspunsurile noastre! Sa plangem unii pe umerii altora? Nu cred ca este indicat...ne face rau la materia cenusie! Ca de schimbat...nu putem schimba nimic pentru simplul motiv ca ne-am nascut prea comozi, mergem la munte sau pe plaja in ziua alegerilor, gandim de multe ori cu unghiile de la picioare, suntem invadati de manele, ne benoclam ore in sir la Nikita, Sexy Braileanca, la batuta de serviciu a televiziunilor Moculeasca, asteptam de 2 ani sa o gaseaca pe Elodia, etc. Cine sa apere natia de prosteala daca nu statul prin institutiile sale? Dar oare statul are vreun interes in a lumina mintea natiunii? NU..pentru ca prostii sunt o masa buna de manipulat! Cand in Bucuresti, la un anume sector se voteaza consecutiv de 12 ani Vanghelie...ce iti poti dori mai mult de la aceasta natiune? Criza? Este la fel ca gripa aviara sau cea porcina! Mai mult te sperie decat sa te afecteze! Mai mult o psihoza decat o realitate! Totul pleca de la bancile straine, multe din ele cu sucursale in RO, care si-au facut plinul, au exportat la greu valuta la bancile mama, si romanasul nostru s-a vazut in imposibilitatea de a mai putea lua un credit! Dar aici cine-i de vina ? Nu romanasul nostru care s-a intins mai mult decat ii este plapuma? Masini de lux, apartamente/vile de lux interioare ca la Monaco...si salariu de palmas....Nu este asa? Astia au fost pocniti in frunte de criza in special! Un om ponderat, care isi vede lungul nasului, nu este afectat de criza....
Ne meritam soarta? Eu zic ca da ...atata timp cat de 20 de ani imnul nostru national ne indemna la desteptare...iar noi, natia romana purtam pe umeri dulcele somn letargic!
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Legat de link
indy a scris:Salutare
Nu vreau sa va stric ziua
Am deschis asta doar asa, sa mai aud niste parari, opinii, experiente, patanii, cam orice legat de fenomenul asta paranoid ce tinde sa ne exaspereze: cum se va resimti pe pielea romanului de rand criza asta mondiala super-mediatizata? Au aparut deja efecte? rog cazuri concrete, personale, fara citari din mass-media de care suntem satui!

Se ajunge la acelasi subiect, dar cu alt titlu.

On: Este un fel de principiul dominoului si dpv al meu, in Romania criza a fost indusa, sugerata si apoi preluata ca atare, de toata lumea. Motiv bun pentru reduceri de personal, de cheltuieli s.a. Au inceput unii sa gandeasca mai economicos, vezi Doamne, dar pe de alta parte, cheltuie la fel, daca nu mai mult. Rau e pentru cei ce nu au lichiditati, da nici p'aia nu-i plang, ca mai vand un apartament, o parcela de teren sau un jucator de fotbal si gata concediul in "tarile calde". Una-doua: "e criza". Aiurea, scoate romanul banul... si-l arunca pe tot felul de nimicuri.

Lucrez (ca angajat- salariat) in domeniul carosarilor auto. Deocamdata, ce luam pe mere dam pe pere.
Au scazut vanzarile (ma refer strict la autoutilitare), au scazut si comenzile noastre. Clientii ori nu mai fac, ori nu li se mai acorda credite = comenzi scazute. Ori unii au zis raspicat: e criza, mai bine repar masina veche, sau o tin pe dreapta, decat sa iau alta (evident iese in pierdere, ca genul asta de clienti le repara in reprezentante, care reprezentante acorda mari reduceri la autoutilitare noi) Si tot ei recunosc, ca ar avea din ce, nu sunt afectati de criza!

Inca mai bag benzina, beau ceai ziua, ca-i mai sanatos ca sucu' (poate si varsta isi spune cuvantul), iar seara o bere sau un shpritz dupa ce manac si dimineata la baie nu folosesc degetul Laughing Si culmea, de la inceputul anului, am cheltuit mai mult decat in anii precedenti (atat pentru imbunatatiri aduse apartamentului, cat si pentru weekenduri... lunare) si mi-a zis nevasta-mea (contabilul casei) ca incape si de concediu, fara sa intram in depozite (inexistente dealtfel Embarassed ). Cred despre mine ca am fost cumpatat pana acum si nu vad de ce nu as fi si de acum inainte.
  • placere

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mai oameni ce sa va spun, profesional nu ma pot plange. Lucrez in regim de PFA si lucrurile misca la fel ca si pana acum. Am avut cativa colaboratori care au incercat sa nu plateasca pe motiv "ca e criza" si i-am taiat de la prestarea serviciilor (domeniul este IT). Daca pana acum toti cumparau de nou cand se strica ceva acum toti se straduiesc sa intretina/repare. In momentul asta de exemplu ar trebui sa ajung la unul din clienti sa-mi iau banii si nu am timp. Ma suna de marti sa ma duc dupa bani si nu am timp, deci nu pot sa ma plang ca m-ar bate dumnezeu sa mint.
de baut beau ca si pana acum (doar ca s-au mai redus numeric cei dispusi sa iasa la cate un suc), motorina de la peco nu am mai bagat de mult si sper sa nu ajung prea curand pe acolo.
In general totul este aproape bine. Ma nemultumeste in special ca s-au marit nejustificat preturile prin supermarket-uri insa asta nu o putem rezolva noi cei mici, iar cei mari si in masura sa o rezolve nu au interes.
Cunosc un caz concret de individ din judet care aduce branza proaspata in Constanta (el o produce) la un magazin alimentar, o da cu 10 ron si alimentara o vinde cu 15 ron. Treburile de genul asta ma revolta, ca ala pentru 10 ron se ocupa de tot de la animal si pana la livrarea in magazin iar nesimtitii din desfacere incaseaza 5 ron numai pentru ca pun marfa pe raft la vanzare. Aici ar trebui gasita o solutie, producatorilor li se spune ca e criza si nu sunt clienti ca inainte asa ca trebuie sa dea marfa ieftina catre alimentara iar clientilor li se spune ca producatorii au crescut preturile si in realitate vanzatorii isi pun cu mult mai mult decat merita pentru ceea ce fac.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In FR porku' se plateste taranului din Bretagne sub 1E/kg si RAR il gasesti la Carrefour sub 7E/kg (de fapt... 6E99) Evil or Very Mad
Fii deci binevenit in minunata lume a mondializrii si sa mai aiba cineva tupeul sa zica ca "in RO nu e ca afara"... Twisted Evil
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu lucrez tot IT service si pot spune ca e nasol, la vara cred ca o sa fie dezastru.
Am mai vorbit si cu altii, problema e jalnica :
Magzine piese auto, abia stau pe zero, lumea trage de masina pina o face praf, fac reduceri si tot degeaba.
Service, cele mici cu meseriasi buni se chinuie sa reziste, reducere la manopera 50% !
Reprezentante auto, vinzari spre zero si abia se mentin cu masinile care sunt obligate sa vina la revizii.
Agricultura, au renuntat de tot sa mai spere ceva, seceta i-a distrus.
Notarii, abia au din ce trai, dar au si dus-o bine.
Banci, o duc greu, deja au inceput sa renunte la n-spe mii de sedii, angajatii satu cu morcovul in fund.
Constructii, chiar daca acum e timpul de construit clienti cam lipsa, doar firmele care lucreaza cu statul mai sug ceva.
Societati de leasing, sunt asa de bagati in buda ca freaca clientii cu tot felul de timpenii, nu mai au bani !
Nu mai continui ca incep sa ma enervez...
Transportatorii, nu au comenzi si deja se bat intre ei pentru ele.
Taximetristii, vorba unuia: inca oleaca si o iau razna.
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Cred ca ai inchis topicul cu mesajul tau, desi n-ai scris daca ai renuntat la hartie igienica. Laughing
Apropo sa-mi zici si mie un service din asta cu reduceri(in Bucuresti), ca m-au supt unii de bani si tot nu-s multumit.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si asta este doar inceputul...vom vedea mai tarziu...
Am un magazin si simt din plin efectele...anul trecut mi-am permis orice ....anul acesta nasol...pana in prezent...
Trebuie sa fim optimisti... Very Happy
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va dezamagesc. Mi-e tocmai mi-au marit salariul (care oricum e obscen de mare) si... ieri m-a sunat o firma din Bucuresti sa ma cheme la un interviu. Very Happy
  • Gatica

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si pe mine m-a afectat criza, in sensul ca nu gasesc de munca. Am fost sofer pe camion, toate bune si frumoase, aveam curse, banii intrau la timp, salariu luat fara intarzieri, chiar si bonusuri, pana in luna ianuarie. Si gata, s-a rupt totul, din ianuarie pana in martie am facut 2 curse locale din care partea mea a fost 100 ron. Acum imi caut de munca, camionul nu mai misca nimic... asa ca... m-a afectat aceasta criza.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Unul din parinti lucra, in domeniul transporturilor pana luna trecuta, cand firma a fost nevoita sa inchida activitatea. Partea buna a fost ca a gasit repede de lucru.

Eu lucrez in IT si comparativ cu anul trecut, din pacate, se simte o micsorare a pietei, piata care se micsoreaza in continuare...spre disperarea multora. Din punct de vedere financiar criza se simte de la cel mai inalt nivel, pana la Dorel -care a cam renuntat la berea din timpul serviciului.
  • dumitru florin

  • Mesaje scrise: 745
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Dorele....Dorele...ce viata ai avut...dar de acum incolo sa te vedem Very Happy
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lucrez la stat Smile dar si pe privat . Pot spune ca pe partea cu statul e ok ,tot salariul ala de (cacao) il am .. Pe privat se simte o scadere a clientilor ,dar tot nu ma plang . Km fac cam toti atatia Smile chiar mai multi , de mancat slava Domnului rup in doua , de baut mai putin , de plimbat tot la fel . In fine eu de mult suspectez o inducere a ceastei crize , prin mass-media ,dar suntem prea mici noi sa facem ceva in aceasta probleme ...
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
eu pot spune ca ma numar printre norocosii care nu prea simt criza. la munca ni s-au taiat cateva beneficii (in sensul ca orele suplimentare nu vor mai fi platite 200% ci doar 150%) iar ca masura de criza la inceputul anului sistasera angajarile, acu iar angajeaza in draci (am putea spune tot domeniul it, dar de fapt noi producem jocuri). In schimb bonusurile au ramas la fel, asa ca vom vedea mai departe ce se mai intampla. Motorina uimitor pun la greu de la peco (unde inainte aveam gramada luata de prin diverse parti sub pretul pompei).

Momentan singurul lucru care ma omoara e chiria, unde consider ca totusi platesc cam mult, dar si aia a scazut la inceputul anului. Uimitor, si sper sa nu fie intr-un ceas rau, si rata la banca mi-a tot scazut, inclusiv atunci cand mai toate bancile au rupt cu marirea ratelor (nu mult atunci, doar 1 euro, dar e important ca scazuse).

Ceea ce ma surprinde totusi e faptul ca pe perioada asta de criza multe preturi au crescut, ori ma gandesc, daca e pretul mare, cati clienti or sa cumpere? nu mai bine faci ceva reduceri, oferte si incerci sa vinzi cat mai mult chiar daca e la un pret mai mic, decat sa vinzi 2 bunuri la un pret ridicol de mare ?

Si vorbind de criza, cel putin prin cercul meu de amici ma bufneste rasul cand iesim la cate o terasa. De cele mai multe ori toti prefera sa mergem in diverse locuri unde o apa minerala costa 6-7 lei (la 500ml), dar in acelasi timp se plang ca nu au bani. Si atunci te intrebi cat creier au din moment ce prefera sa dea o gramada de bani pe o chestie pe care intr-o terasa normala ar da jumatate, in schimb se plang ca mor de foame acas si ca nu au bani pt benzina si alte cele. Dar, asa-i romanul Smile

In concluzie, sper ca daca nu voi reusi mai multe anul asta, macar ca pan acu a fie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR