Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Probleme e urmatoarea:Dupa ce tata a luat Opelul, a vandut Dacia cuiva de la tara.Atunci au stabilit sa faca actele in decembrie anul trecut.Ala i-a dat banii,tata i-a dat toate actele masinii inclusiv cartea de identitate.Au incheiat doar un act scris de mana in care in prezenta unui martor tata recunostea ca a primit suma de bani cuvenita.(banuiesc ca nu are nici o valoare).Ei bine,ala nu da nici un semn ca ar mai vrea sa faca actele.Tata il tot suna,ala amana mereu.Ar fi bine sa dea actele furate?Il costa ceva banuiesc,dar apoi o poate radia linistit.Asa figureaza in continuare la circa financiara cu masina,s,cel mai grav se poate intampla sa faca ala vreun accident si sa fuga.Si mai trebuie sa plateasca impozitul aferent anului 2006.Cum ziceti ca ar fi bine sa procedeze?Va rog sa ma ajutati.
Skip ads

  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Prima greseala pe care ati facut-o este ca ati dat si cartea masinii. Incercati sa vb cu ala care a luat masina si sa-i spuneti ca daca nu vine sa faca actele ori dati actele furate, pierdute ori dati masina furata si s-ar putea sa se miste. Daca face accident si fuge(sa speram ca nu) la garda ii arati actul ala de mana. altceva nu stiu, poate consultat un avocat ceva nu stiu...
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu vrei sa stii unde vin amenzile alea trimise de radar!
vorbeste cu cineva de la circulatie si vezi ce e de facut!
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
vion a scris:Nu vrei sa stii unde vin amenzile alea trimise de radar!
vorbeste cu cineva de la circulatie si vezi ce e de facut!


Corect de asta uitasem, cand vine ala zi sa aiba lovele la el.
Skip ads

  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Smile
Ia legatura cu Politia Circulatie si vezi ce e de facut k sa-l aduci pe om pe calea cea dreapta!!!!
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Actele de mana sunt valabile, nu necesita forma solemna, asa ca din punctul asta de vedere nu e nici o problema...insa impozitele, amenzile etc etc... le plateste proprietarul vechi...la care apare oficial inregistrata masina.
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Stiu asta,intrebarea mea se referea la ce metode de constrangere ar fi....
  • sorin ion

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2005

  • Mesaj Privat
nici una cu exceptia celor enumerate mai sus
-dai masina furata
-dai actele pierdute
sfatul meu:da-te tare la el altfel.......
Skip ads

  • cornel_b

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 20 seh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2005

  • Mesaj Privat
aceasi chestie am patit si eu, numai ca eu stau dupa cel ce i-am vandut masina de trei ani.
Masina care am vindut-o era o Dacie ,tot asa am facut doar act de mina urmand sa vina sa facem actele.Prostia mea a fost ca i-am dat si talonul si cartea iar de trei ani ma tot amana ca vine sa facem actelele(tipul cu pricina este din provincie). Am fost la politie si-am facut o reclamatie, cei de la politie i-au retinut talonul si numerele de imatriculare. Acum il astept sa ma caute el sa facem actele pentru ca talonul si numerele sunt la mine.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pe talon este o rubrica in care scrie: instrainat catre............

acolo se scrie numele celui care a cumparat-o. apoi cu data instrainarii are 30 zile sa faca actele. altfel ia amenda. si niciodata nu dai cartea de identitate.

si eu cred ca daca-l ameniti ca te duci la politie si zici ca ti-a furat-o, se indupleca si vine sa faceti actele.
  • vion

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Mangalia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Arde-l pe nemernic!
Ce nu pot sa sufar mojicii ashtia!
Succes
Sa ne spui cum ai rezolvat
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
cam asa ceva a patit si tatal meu , dupa ce a cumparat Opelul s vandut Oltcitul la cineva la tzara , fara hartie scrisa de mana fara nimic , a primit doar banii , a dat respectivului cheile de la masina si talonul. CI a ramas la tata , apoi dupa un an si ceva vazand ca respectivul se tot sustrage radiereii masinii , a fost la postul de politie ce apartine satului respectiv si a facut o reclamatie cum ca omu nu vrea sa vina sa radieze Oltictu. Seful de post a trimis o citatie la respectivul acasa (inca il cunostea destul de bine) prin care sa se prezinte cu numerele si talonul la postul de politie + bonus o amenda Smile. Apoi cei de acolo au trimis la Cluj numerele si talonul. La postul de politite din satul respectiv tata a trebuit sa prezinte totusi o copie dupa CI masinii , poate ai prin casa asa ceva ... Succes
Skip ads

  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Daca nu ai acasa o copie dupa CI a masinii , sigur este o copie la politie (se cere la inmatriculare) .
Fratele meu a patit o chestie asemanatoare cand a cumparat o masina , numai ca cel care a taraganat lucrurile a fost fostul proprietar care nu s-a grabit sa faca actele cu fratele meu , si , ca sa scape de amenda ca nu a radiat masina , a facut plangere la politie precum ca vezi doamne , vinovat nu e el . Acum frate-meu sta cu masina in parcare , fara talon si numere si cu o amenda platita degeaba . Oricum , banii de pe amenda si-i scoate pentru ca nu a platit nimic la impozit . Impozitul l-a platit in continuare fostul proprietar . Recunosc ca si frate-meu a fost un bleg ca nu s-a dus el primul la politie sa-l reclame pe fostul proprietar .
  • maxone

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Daca ati facut vre-un act de mana de vanzare- cumparare, in nici-un caz nu dati actele pierdute sau furate, cel care a luat masina te poate da in judecata ptr. marturie mincinoasa. In primul rand trebuie sa faci reclamatie la politie, si poate gasesti intelegere la ei, si retin talonul masinii, asta in cazul ca dau de cel care a cumparat masina. Insa solutia cea mai sigura, este sa-l dai in judecata, judecatorul o sa trimita o citatie invinuituluica sa se prezinte la tribunal ptr. clarificarea situatiei, o sa dea un termen, doua si apoi o sa dea o hotarare judecatoreasca. Cu aceasta hotarare te duci direct la politie si radiezi masina. Satisfactia va fi mare, cand cel care a cumparat masina, va fi prins conducand o masina meinmatriculata. Crede-ma asta este solutia cea mai eleganta, chiar daca este cea mai costisitoare si cea mai de durata, dar in cazul asta nu o sa ai batai de cap.

PS: Alta solutie, care am auzit ca au folosit-o altii cu succes, este sa cauti unde este parcata masina, si sa te duci sa-i iei placutele cu numere, caz in care iar trebuie sa te caute pe tine, deoarece el nu poate sa comande altele noi.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Daca te hotarasti sa-l dai in judecata,fa-i inainte(printr-un avocat) 2 notificari.Te vor ajuta si vor simplifica cazul f.mult in instanta. Daca vrei mai multe detalii(sotia fiind avocat) da un PM.
  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
problema actelor s-a discutat si pe alt topic; poate te ajuta.
https://www.clubopel.com/vie...ighlight=contract
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
in 5 septembrie am vandut si eu masina, i-am dat toate actele, tipul inca nu a transcriso, insa am facut Contract de v-c tipizat nu de mana si am scoso de la plata impozitului pt ca i-am dat si Fisa de inmatriculare cu stampila de la primarie cum ca e scoasa din evidenta lor.
In cazul asta ce pot sa fac?
Eu mai am la mine de la vechea masina doar contractul de v-c si o copie dupa CIV.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poti sa o radiezi la politie si fara el. nu stiu exact procedura, dar stiu ca se poate pentru ca am vazut un caz asemanator. il lasi cu masina radiata si cind il opreste+verifica politia a incurcat-o.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
te duci la politie si ceri Perfectare Acte, nu tu ci tatal tau, si cei de la politie vor lua masuri, singura problema este ca cel la care ai vandut-o sa nu o fi instrainat si el mai departe, ca de obicei asa se intampla
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am o dacie asa...am cartea,am fost la politie,am facut cerere inregistrata...NU O POT RADIA!motivul:nu stiu unde este masina...si fara talon si numere nu o radiaza nimeni....Nici sa o dau furata nu pot pt. ca nu a fost asa,politia o poate gasi si atunci ce le spun,cand fac dosar celui care o are acum?ca am glumit?ca defapt nu stiam cum sa o gasesc?Astept sa intre in vigoare chestia aia cu radierea din oficiu daca nu se plateste asigurarea si nu se face revizia...Asig. o poate plati dar revizia nu poate sa o faca fara carte...cel putin teoretic pt. ca de...santem in Romanica si totul e posibil.....Sau mai e o sansa...masina era din 82 si poate decedeaza Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR