Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:Smile)) asta e cel mai tare lucru care l-am auzit pe site-ul asta de cand intru "Eu am alimentat de 2 ori , consumul a SCAZUT de la 4.4 l/100km la 3.6 l/100km , masina trage putin mai bine , la " talpa " fum mai putin ." Ori esti cel mai economicos sofer , ori ai o masina ce face minuni , scuza-ma 3.6 nu scoti nici cu masina oprita ... off Doamne ...
In schimb hotii astia de la Rompetrol a dus benzina la 3.9 sa ii omori si nimic altceva , o sa schimb cardul de la ei ...

Eu am spus clar cat am scos la 100 km adevarat ca la drum intins , Buzau-Siriu si pentru comfirmare o sa pun o poza a BC , nu aveam interes sa exagerez pentru ca nu vand masina , eu am spus cat am scos la 100 km cu aceasta motorina .Tu probabil ca sti ceva despre Rompetrol ca sunt hoti , doar sunteti din aceeasi zona geografica , eu am constatat ca motorina lor este mai buna decat cea de la Petrom si de aceea de 3 ani doar de la ei alimentez .
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Se poate mult sub 4%,confirm si eu cu ex-a mea,Kadett 1.7 D,3.3-3.5% mers pe autostrada constant la 90 km/h.Nevoit,pt.ca daca saream de 90 imi tremura volanul ff.tare din cauza unei roti`patrate`...Nu era vorba de aceiasi motorina care e in discutie aici,dar se poate!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[quote="Visse]Eu am spus clar cat am scos la 100 km adevarat ca la drum intins , Buzau-Siriu si pentru .[/quote]


Buzau Siriu sau Siriu Buzau , pentru ca Siriu Buzau e drum de coborare si atunci normal ca ai avut consum mic
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ar trebui sa discutati mai mult de calitatea motorinei si de cum functioneaza motorul cu ea. Topicul despre consum este altul.
Eu am alimentat de la Rompetrol doar in cantitati mici si in amestec cu motorina de la Mol sa OMV asa ca nu pot sa spun cum functioneaza motorul cu carburantii lor dar poate o sa incerc.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Visse a scris:[...]Tu probabil ca sti ceva despre Rompetrol ca sunt hoti , doar sunteti din aceeasi zona geografica[...]

te simti cumva cu musca pe caciula de incepi sa aduci injurii la adresa colegilor care`ti zic ca minti de spargi ?
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vad ca-ti este greu sa intelegi , nu am de ce sa ma simt cu musca pe caciula ptr ca sunt din buzau nu din zona dobrogei ca si colegul nostru , el fiind mai aprope de rompetrol pentru ca rafinaria o are la midia , prieteni care sa lucreze la rompetrol poate afla lucruri pe care noi nu le putem afla si mai usurel cu acuzatiile nefondate . Drumul a fost buzau -siriu dus intors .
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa cum am promis pun si pozele in care se vede clar ce consum a fost scos , daca MID-ul minte , mint si eu .





  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
baga si poza cu trip distance Very Happy ar trebui sa fie in jur de 200 de km dus intors

PS Esti ruda cu Gerhard Platner ( mosuletul ala care merge cel mai economic... )
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Alerg acolo unde se poate alerga , de regula nu trec de 140 km/h ori pe traseul mai sus mentionat nu prea aveai pe unde alerga , localitati destul de multe si zona de munte cu panta si curbe cine a fost prin zona asta stie despre ce vd .
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Uite si distanta efectuata .

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
mda ... jos palaria, y 20 dth nu scote decat la vale un astfel de consum sau mers cu 60 -70km/h cu treapta 4 subturat,

PS Se pot muta aceste posturi la topicul despre consum
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ptr curiozitatea ta , alimenteaza si tu o data cu motorina asta si vezi ce obtii .
Skip ads

  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poi sincer pt mine rompetrol inseamna apa in motorina si motorina de proasta calitate, asa ca masina merge prost. (si cei care ma cunosc stiu cum am stat cu inima`n dinti la ultima alimentare de la ei crezand ca mi se duc injectoarele). cea mai buna motorina e aia curata Smile
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In afara de Insignia nu avem motoare concepute pentru euro 5. Motorina de care vorbiti in topic, e evident ca trage mai bine, consumul scade, ca doar e mai puternic motorul, insesizabil, dar rezulta o uzura mai mare a segmentilor de foc si a scaunelor de supape. Din punctul meu de vedere motorina asta noua nu e suficient de uleioasa sa greseze pompa, ceea ce ar insemna ca pompa este predispusa la defectiuni. Tot mai des ma bate gandul sa mai bag niste uleiuri de amestec in combustibil. Si da, cea mai buna motorina mi se pare la Rompetrol, insa personal bag de unde apuc, inclusiv canistra.
Cat despre consum, am scos si eu undeva sub 5, insa cu viteza a 4 la 60 km/h, cred ca as putea scoate si mai jos, dar......
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Asa este , motoarele noastre sunt ptr motorina euro3 care are sulf muult mai mult decat euro5 , deci si grasimea ptr ungerea pompei de injectie mai putina de aici se pare o uzura mai mare a pompei de injectie , dar , motorina de pe la noi , din spusele celor ce mai ies din tara este slaba , puturoasa , asa ca poate ca euro 5 de acum de la noi poate ca echivaleaza cu euro 3 din tarile civilizate .
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum e motorina Alto, dar tata e taximetrist si a dus 2 Reno Clio (Symbol turcesc, evident) pana la 260 de mi de km fara nici o problema la motor sau injectoare, patronul firmei avand carduri la Rompetrol pentru toate masinile din flota. Dupa 260 de mii nu mai stiu ca patronul ia masinile in leasing pe un an, le mai tine un an dupa aia pe full profit si apoi le vinde, de asta cam la 260 de mii sau 2 ani primea alta, acuma e la a 3-a turcoaica.
Offtopic, dar inainte sa vand Nubira2 in tara am schimbat benzina in ultimele 3 luni pe Rompetrol Efix95 si s-a observat o scadere a consumului, 1% mai putin in oras si 0,5-0.7% extraurban, consum facut plin la plin. Masinile Euro2 compenseaza combustibilul prost prin cresterea consumului, niciodata nu am experimentat relanti fluctuant sau pierderi de putere, dar am avut si consumuri de 16% in urban dupa vreun plin nefericit.
Aici unde sunt, intr-o tara unde nu a fost nevoie sa se inventeze apa calda (era deja descoperita) alimentez numai cu 95. Sunt curios cate checkengine-uri aprinse o sa am dupa prima alimentare in Romanica. Nu pot sa zic ca abia astept sa vad, dar sunt curios. End offtopic.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
inclin sa dau dreptate colegului care spunea ca nu exista motorina buna sau proasta, ci motorina curata. Am avut surpriza sa bag combustibil fff prost de la< luk oil, iar o singura data s+a intamplat de la petromul de la 13septembrie, langa agip....la 100km-h aveam consum de 12%....noroc ca nu a crapat ceva. Sincer acum bag omv si sunt multumit. probabil voi incerca alto sa vad cum este si revin cu pareri.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
un lucru foarte important e continutul de sulf; cat o fi la ALTO 55, ca nu gasesc nicaieri?
daca e scazut, e cea mai buna motorina de pe piata, daca nu, e moartea motoarelor
diesel Very Happy poate stie cineva valorile?!

@Visse SULFUL DIN MOTORINA NU AJUTA LA UNGERE
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse a scris:
victor_n a scris:Smile)) asta e cel mai tare lucru care l-am auzit pe site-ul asta de cand intru "Eu am alimentat de 2 ori , consumul a SCAZUT de la 4.4 l/100km la 3.6 l/100km , masina trage putin mai bine , la " talpa " fum mai putin ." Ori esti cel mai economicos sofer , ori ai o masina ce face minuni , scuza-ma 3.6 nu scoti nici cu masina oprita ... off Doamne ...
In schimb hotii astia de la Rompetrol a dus benzina la 3.9 sa ii omori si nimic altceva , o sa schimb cardul de la ei ...

Eu am spus clar cat am scos la 100 km adevarat ca la drum intins , Buzau-Siriu si pentru comfirmare o sa pun o poza a BC , nu aveam interes sa exagerez pentru ca nu vand masina , eu am spus cat am scos la 100 km cu aceasta motorina .Tu probabil ca sti ceva despre Rompetrol ca sunt hoti , doar sunteti din aceeasi zona geografica , eu am constatat ca motorina lor este mai buna decat cea de la Petrom si de aceea de 3 ani doar de la ei alimentez .



Smile Nu raspund la provocari , dar de Pinochio sunt satul ... Am peste 350.000 km condusi pe diferite tipuri de masini , si iti spun cu mana pe inima , ce ai scos tu acolo tine de domeniul fantasticului ... Am avut un BMW 320 d 2001 si la vale am scos un magic consum de 1.4/1.5 ... Nu imi place sa fac tiganeala pe romaneste dar nici nu imi plac vrajelile ieftine .Daca tu cu un motor de 1.7 si cu remap asa cum te lauzi ai scos consumul ala , eu ma inclin , in eterna lupta diesel -benzina . Dar sincer nu cred ...
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
victor_n a scris:
Visse a scris:
victor_n a scris:Smile)) asta e cel mai tare lucru care l-am auzit pe site-ul asta de cand intru "Eu am alimentat de 2 ori , consumul a SCAZUT de la 4.4 l/100km la 3.6 l/100km , masina trage putin mai bine , la " talpa " fum mai putin ." Ori esti cel mai economicos sofer , ori ai o masina ce face minuni , scuza-ma 3.6 nu scoti nici cu masina oprita ... off Doamne ...
In schimb hotii astia de la Rompetrol a dus benzina la 3.9 sa ii omori si nimic altceva , o sa schimb cardul de la ei ...

Eu am spus clar cat am scos la 100 km adevarat ca la drum intins , Buzau-Siriu si pentru comfirmare o sa pun o poza a BC , nu aveam interes sa exagerez pentru ca nu vand masina , eu am spus cat am scos la 100 km cu aceasta motorina .Tu probabil ca sti ceva despre Rompetrol ca sunt hoti , doar sunteti din aceeasi zona geografica , eu am constatat ca motorina lor este mai buna decat cea de la Petrom si de aceea de 3 ani doar de la ei alimentez .




Smile Nu raspund la provocari , dar de Pinochio sunt satul ... Am peste 350.000 km condusi pe diferite tipuri de masini , si iti spun cu mana pe inima , ce ai scos tu acolo tine de domeniul fantasticului ... Am avut un BMW 320 d 2001 si la vale am scos un magic consum de 1.4/1.5 ... Nu imi place sa fac tiganeala pe romaneste dar nici nu imi plac vrajelile ieftine .Daca tu cu un motor de 1.7 si cu remap asa cum te lauzi ai scos consumul ala , eu ma inclin , in eterna lupta diesel -benzina . Dar sincer nu cred ...

Poti avea si mama lui BMW si 1 milion de km , asta o spui tu draq stie daca e adevarat i pe mine nu ma impresioneaza, dar sincer ma deranjeaza ca ma acuzi aiurea , am pus pozele la MID , acolo iese CLAR ce cosnsuma a iesit si pe ce ditanta ,ai ceva de comentat la probl asta ? si pe ala il acuzi ca spune minciuni ? sau ai o problema cu consumul asta ca nu te inteleg , nu-ti cere nimeni sa te inclini ,nu am afirmat ca am o masina cae consuma fff putin sau ce economic pot merge , baga la cap si intelege , eu am spus ce consum a iesit pe distanta spusa de mine cu motorina asta ,ce e greu de inteles ? Daca ai curiozitate privitor la consum la un motor remapat de Maiandrei intreba baietii de pe forum care au facut acest remap si ai sa vezi ca diferente de consum la 1,7 intre unul remapat si unul normal NU SUNT sau sunt fff mici diferente , de alergat alerg in limitele unui om normal fara fite si figuri , am vazut destule talente in ale sofatului alergand pe sosele ca disperatii demanstrand ce buni soferi sunt sfarsind incolaciti dupa stalpi si copaci asa ca scuteste-ma.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR