Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
A mai pus cineva de curand Alto 55, ceva impresii, mai merita ?
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la cat costa nu cred ca mai merita.... Sad
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Am pus eu de curand. Masina tragea mai bine si consumul a scazut cu ~1l/100km.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cam asa arata un filtru de motorina dupa un an si folosire exculsiv
ALTO 55

Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si.... e de bine... e de rau ? ca nu-mi dau seama...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu zic ca e de rau, mult prea murdar pentru 9000km
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
acuma depinde si de curatenia rezervoarelor din statii si de "aditivi"; cam de unde ai alimentat ? parca ar fi "aditivata" cu ulei ars...

oricum, calitatea motorinei e o problema mare in Romania.


Ultima modificare facuta de bluetux la Sam 11 Jun, 2011 6:25 pm
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am alimentat decat din statia rompetrol nici odata de la parteneri statia e relativ noua nu are mai mult de 5 ani
Skip ads

  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu e o garantie, uneori partenerii au mai multa grija de cisterna proprie. incearca sa schimbi statia, poti sa ceri un control la rezervoare de la OPC
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am schimbat si statia si motorina am trecut la EVO Diesel de la mol, sunt curios cum va arata filtrul pentru ca in comportamenrul motorului am vazut o schimbare in bine, toarce mult mai rotund si infundat la turatii ridicate
PS
apropo mi-am adus aminte acum auzisem la un moment dat ca daca semnezi un contract cu Rompetrol si se defecteaza motorul din cauza combustibilului platesc ei reparatia Rolling Eyes a semnat careva un astfel de contract? si aici ma refer la cei care alimenteaza cu carduri rompetrol
LE
OMV premium ?ce vrei sa spui? sa fiu mai explicit motorul in jurul a 3000 se auzea foarte zgomotos si tacanea cam tare injectia Embarassed


Ultima modificare facuta de lucio85 la Sam 11 Jun, 2011 6:36 pm, modificat de 2 ori in total
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
hmm, suna a OMV Premium - masina cum trage fata de inainte?
vezi ca astia cumpara de peste tot... si de la Petrom, Rompetrol (mai ales), Lukoil Petrotel, etc...
uite aici ce inseamna EVO si tempo plus

http://www.molromania.ro/repository/650574.doc
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am facut ieri un drum Brasov- Valea Calugareasca. Am bagat alto pentru ca nu aveau e-fix. Cu strangere de inima, de 100 de lei (5.60/litru). Credeti-ma, nu mi-am recunoscut masina. Comportamentul motorului s-a schimbat mult prea vizibil in bine. L-am simtit mult mai vioi ca de obicei, se infigea mult mai bine si sunetul la turatii mari era altul. Am avut timp pe toata distanta parcursa sa ma lamuresc ca nu e o impresie. E drept ca am si schimbat uleiul si filtrele de curand dar diferenta nu s-a simtit asa dupa schimbarea filtrelor, cat s-a simtit dupa aproximativ 10-15 km de la alimentare cu alto. Comportamentul s-a pastrat si astazi (mai am motrina in rezervor cam cat pentru 100-150 de km).
Skip ads

  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
e diferenta mare intre efix si alto 55 - afara de faptul ca e mai lenes, motorul e si mai zgomotos cu efix, diferenta data de aditivi;
acum vazand si cum arata filtrul de mai sus, nu stiu daca mai alimentez la Rompetrol... am ajuns sa schimb lunar furnizorii de carburant Evil or Very Mad
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic sa nu te stresezi. Ar trebui vazut cum arata si filtrele prin care au trecut "dupa un an de folosire exclusiv" combustibilii de la alte firme. Eu zic ca ar arata la fel....Cert e ca la mine, de cand folosesc efix, nu mai miros asa urat gazele de la esapament cand motorul e rece.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu folosesc numai efix de cand am masina, cred ca de maxim 10 ori am alimentat din alte statii in afara de rompetrol.
Filtrul de motorina e de fiecare data murdar cam 2cm de la baza, il schimb la fiecare 10 000km.
Parerea mea e ca e o motorina ceva mai buna decat restul vrajelilor care se gasesc la noi. Nu ca n-ar fi si asta o vrajeala Rolling Eyes
Ziceau la tv acum cateva zile un lucru interesant: cu cat te apropii de vestul tarii creste si calitatea carburantilor.
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
chestia cu 2 cm am avut-o si eu cu Rompetrol; culmea, cu Lukoil - astia nu prea baga aditivi, nici macar anti spuma, parca pui bere in rezervor - filtrul era f curat ...
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am trecut pe efix de la rompetrol, dupa ce am alimentat o gramada petrom si omv si trageam de ea ca de caruta, din zi in zi mai rau; dupa ce am pus efix, parca i-as fi pus kerosen; am sa incerc si alto sa vad ce si cum.

PS: am alimentat si de la Lukoil, ce sa spun, era mai buna aia ''de la groapa'' cum era odinioara fata de lukoil...
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
fuge mult mai bine cu alto 55, m-a deranjat cum arata filtrele si faptul ca e mai zgomotoasa decat OMV Maxxmotion, singura cu care se poate compara.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu unu ma bucur ca am readus intr-un fel la viata acest topic si sper ca discutiile sa fie constructive
si eu unu cum am mai zis aveam alte asteptari de la ALTO 55, eu nu zic ca nu e buna, cum zicea-ti si voi masina e destul de vioaie cu ea dar ce a inceput sa ma deranjeze e faptul ca motorul e foarte zgomotos si mizeria din filtru
posibil ca statia din care am alimentat sa aiba batalele murdare asta e motivul pentru care eu unu nu mai pun ALTO 55, iar de E-fix am aceeasi impresie ca e fff proasta


@bluetux
zgomotul l-ai sesizat si la tine?
de ce zici ca alto 55 se poate compara decat cu OMV Maxxmotion?
ce parere ai de EVO diesel de MOL si de DIESELTECH de la AGIP?
  • bluetux

  • Mesaje scrise: 1,386
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
tocmai am pus mai sus un doc de la mol care arata ca e facuta de Rompetrol.
de Agip nu stiu, ca n-am intalnit prea multe statii, in zona nu stiu nici una...

alto 55 e mai zgomotoasa ca maxxmotion, mai zgomotoasa decat ele e efix; motorina ieftina de la omv sau orice de la petrom nu pun (ca sa compar zgomote).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR