Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Deschid acest topic intrucat am intalnit astazi o intersectie semnalizata (din punctul meu de vedere) foarte prost si sper sa invatam unul de la altul cum sa procedam in situatii de genul. Am sa atasez si o schema a intersectiei si v-as ruga sa va spuneti parerea despre semnalizarea acesteia. Rog colegii din Timisoara sa ma corecteze in cazul in care schema nu prezinta pe deplin situatia (e vorba despre intersectia ce duce la Padurea Verde cu drumul spre Buzias). Semnul care "spune" ca drumul cu prioritate se termina e DOAR cel prezent sub indicatoarele de directie Pitesti (in realitate erau Buzias si inca unul).

Skip ads

  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asta e centura pe care circula tirurile si face legatura intre lipovei si lugojului.

Mai demult cum veneai din dreapta era indicatorul care arata care e drumul cu prioritate. Poate acum a disparut si de aceea ti se pare in neregula.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Da, ala e drumul. Mie mi se pare in neregula intersectia deoarece:
- se exclude prioritatea de dreapta atata timp cat apar semne de circulatie in ea
- semnul ce indica drumul cu prioritate e pus exact sub cele care indica directia de mers spre Buzias (Pitesti in desenul meu) si e mascat de semnele ce indica directia Buzias
- semnul care iti sare cel mai tare in ochi e cedeaza trecerea pentru cei care vireaza la dreapta
- atata timp cat la iesirea din parcarile supermarketurilor se poate pun un semn de cedeaza (unde e logic sa nu existe deoarece se iese din parcare), puteau sa puna deasupra semnului ce indica traseul drumului cu prioritate indicatorul de "Drum cu prioritate", sau "Incetarea drumului cu prioritate", sau "Cedeaza trecerea".
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Aici in tara majoritatea drumurilor care au prioritate nu au semnul de drum cu prioritate, presupun ca din motive economice sau din comoditate.

Daca vii de jos si vrei sa mergi tot drept acorzi prioritate la cei ce vin din dreapta, daca vii de jos si faci dreapta nu acorzi la nimeni prioritate.

Aici se considera drumul prioritar ala de centura, si ala care are cedeaza e cel ce vine de la padure.

Faza cu semnele ca sunt suprapuse e alta prostie, nu am mai fost pe acolo de mult, nu stiu exact cum e acum.

Teoretic ar trebui sa arate asa:


Skip ads

  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Asezarea semnelor pe stalp e cum se vede in desen.
Da, ai prezentat bine ordinea trecerii in intersectie pentru ca o sti dinainte, dar mie, ca sofer care am trecut astazi pentru prima oara acolo, mi s-a parut foarte neclara, chiar si timisorenii au franat in ultimul moment si mi-au spus ca au fost prinsi pe picior gresit.

L.E: Acuma am vazut si imaginea pusa de tine. Asa ma gandeam si eu ca ar trebui puse semnele.
  • BuBuFaM

  • Mesaje scrise: 970
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am pus poza dupa, scuze.

Asa si erau acum 1 an, atunci erau si alea de drum cu prioritate, acum poate au disparut sau au fost furate. Aici in orasul asta se schimba si sensurile unice is invers peste noapte, altele apar, altele dispar, nebunie cu semnele astea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR