Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Nu neaparat ca urmare a actiunii 'Scanteia' a Jurnalului, m-am hotarat acum sa pun in practica o mai veche dorinta a mea, aceea de a colecta si a ma face partas cat mai multor impresii, fapte, amintiri, povestiri traite de oameni simpli ca noi in acele vremuri catalogate ca 'grele' de majoritatea celor de azi. Desi nascut in '79, am si eu multe amintiri din perioada anilor 80, o sa ma intervin pe parcurs cu cate o povestire sau impresie.
Asadar, va rog sa impartasiti aici impresiile acelor vremuri...ca au fost bune sau rele...
Pe mine unul ma cam apuca nostalgia cateodata, desi stiu ca o sa-mi ziceti ca eram copil si nu stiam ce-s greutatile vietii...
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Te apuca nostalgia dupa copilarie, nu dupa vremurile alea "minunate".
PS: Eu sunt nascut in '80, deci tot pionier Very Happy
  • ddf

  • Mesaje scrise: 1,346
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt nascut in 74 si pot spune ca am prins o buna parte din vechiul regim. Unele lucruri erau mult mai bune , mult mai bine gandite. Dupa revolutie s-au stricat multe in ideea ca nu erau rentabile, viabile. Constat acuma ca se revine incetul cu incetul la multe lucruri care erau atunci. S-a stricat pentru a se reface acelasi lucru.un exemplu ar fi CAP-urile.
Oamenii erau mult mai buni , nu era frica zilei de maine , stresul care este acuma.
Insa , pentru a fi obiectiv , au fost si multe lucruri rele : imposibilitatea de a-ti spune o parere, de a critica , lipsa de alimente, de benzina etc.
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Asa in scurt, imi amintesc ca mama plangea cand a murit Dej. Era speriata ca ne vor invada rusii! (asculta la zvonurile celor mai in varsta).
Imi mai aduc aminte de aparitia uleiului de soia (sau rapita sau Evil or Very Mad stie din ce o fi fost), care mirosea a peste prajit cand se incingea in tigaie. De atunci nu mai suport acest miros, cu toate ca pestele este unul din felurile de mancare preferat (mai ales cel de balta, romanesc - exclus fitofag). Dupa criza uleiului a fost criza branzei, apoi a oualelor, etc. Mai tarziu, cam dupa '80, daca nu ma insel, a inceput regula masinilor cu si fara sot si a benzinei rationalizate. Daca veneau trei fulgi de zapada, se oprea circulatia toata iarna. Se circula pe scara autobuzelor sau tramvaielor! Stateau oamenii ciorchine!
Ca sa cumperi unele carti, trebuia sa ai o cunostinta pe la o editura, librarie...
Se mai asculta la greu Europa libera. Politica, iar cei tineri, topurile muzicale.
Era cenzura, trebuia sa-ti alegi cuvintele, fara aluzii...etc.
Au fost si unele bune...voi reveni poate.
Dar asa cum a spus si Corsafuhrer, mai mult ma apuca nostalgia dupa copilarie si adolescenta.
Mai sunt, dar trebuie sa rascolesc prin ungherele cu amintiri. Multe le-am facut uitate. Privesc cu incredere spre viitor Cool
Skip ads

  • Opelino

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 C18NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Soimii Patriei....pionierii... am trecut prin astea....eu sunt nascut in 80 ... si imi amintesc cum stateam la alimentara in spate cu restul copiilor din bloc la coada la lapte, oua, ratia de zahar, ulei...binenteles pt noi era mereu distractie, eram copii, ce stiam noi ce sunt grijile? Dar parintii nostri, banuiesc ca stiu cel mai bine acel regim comunist. Ca bile albe mentionez biletele de concediu primite de parintii mei si concediile petrecute in vacanta de vara cate 2 saptamani la mare si 2 la munte impreuna cu ei si fratele meu mai mic. Ca bile negre....eee..ca si copil..televiziunea alb-negru, programul de stiri de 2 ore, desene animate de la 7.30 parca...prea putin pt cat aveam noi nevoie. Atunci era altfel, la scoala aveai teama de profesori, invatam, faceai o meserie chiar daca erai prost, acum nici un copil nu mai acorda aceea atentie invatatorilor sau scolii! Si nici respectul. Lumea s-a depreciat, parerea mea....lipsa respectului fata de semenii nostri e evidenta, nevoia si lenea l-a invatat pe om ca e mai usor sa minti sau sa furi decat sa obtii acelasi lucru prin munca si rabdare.

Cam atat...ca deja s-ar putea sa imi sara lumea in cap pt ceea ce am zis! Very Happy
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
@Opelino nu au dece sa iti sara in cap !
Eu sunt in 84 si am prins cozile infernale de la alimentara cand stateam cu bunicu la coada pe scaunel si cand venea masina cu lapte se calca lumea in picioare !
Cand dadeai de dreaq daca i te adresai cuiva pe strada altefel decat cu " tovarasu` sau tovarasa` ! Bine nu era , imi mai aduc aminte ca taicamiu dadea spaga sa faca rost de butelie ca nu se gasea si a.m.d.p .

Bine?! bine era ca nu exista grija zilei de maine si toata lumea se descurca !

Ai mei aveau prieteni de fam. si cand era nevoie de ceva " vb cu ala ca lucreaza acolo si iti face rost , sau cu ala ca are el o cunostinta "

Prost destept faceai o profesionala si cand terminai nu apucai sa te bucuri de " libertate " ca te bagau in uzina la munca . Daca erai insurat si cu un copil ti se dadea casa ( apartament ) de la intreprindere . Multi stiu mult mai bine decat noi !

Astept parerea unor colegi de forum care sunt mai in varsta si stiu mai bine decat noi !

Numai bine !
  • mihdoi

  • Mesaje scrise: 726
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2006 Z16XEP 77kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai ce-am vazut la tv, despre cutremurul din 77. Pe langa toate pagubele ce le-a produs, a adus cu el si "vantul schimbarii". Ceau' nu stia cum sa faca si el ce vazuse prin China si Coreea. Si hop cutremurul. A inceput sa darame cu un simplu gest al mainii. Si se pare ca trepadusii ce-l inconjurau, ii dadeau multe idei.
fnf bogdan fnf a scris: Astept parerea unor colegi de forum care sunt mai in varsta si stiu mai bine decat noi !

Asa este cum ai spus! Nu glumesc. Unii se multumeau, altii doar se faceau (dar sufereau interior), altii luau calea Dunarii...spre sarbi

Exista insa si alta fatza:
Toata lumea facea liceul (profesionala mascata sub denumirea de lic. industrial). De fapt, cel ce termina liceul era incadrat mai slab decat un absolvent de profesionala.
Toata lumea muncea (ca iobagii, legati de glie). Ca sa obtii transferul, trebuia sa vii cu argumente solide. Iar daca iti dadeai demisia, pierdeai niste sporuri. Daca aveai chef de alt job, ti-l inchipuiai doar.
In anii din urma, cand era mare forfota la canal, casa pooporului si alte obiective, doar in marile centre industriale se dadeau salariile intregi.(unde am lucrat, doar in anumite sectii, unde sefi erau cei ce aveau si functii de partid)
Aveam doar 2 patinoare, nu atatea mall-uri Smile , care implinea 25 si nu era insurat , incepea sa plateasca taxa de celibat (care era procentuala, comparativ cu alocatia pt copil, care era fixa), tiganii faceau bisnita pe Covaci (daca te miroseau, iti dadeau doar un crac de blue jens) si muuulte altele... va mai spune tata Mr. Green
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
interesant.. eu unu eram deestul de mic cand erau vremurile astea.. cu ocazia voastra si a parintilor mei mai aflu cate ceva despre astfel de vremuri..
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eo tot in 80 sunt nascut.am prins ceva cozi la tacam de pui,oua pe cartela si celebrele bomboane cip cip.alea la cutie de plastic.

cine avea surprize turbo era mare, am cumparat o undita de bambus cu 10 surprize...
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
cand ma gandesc ce vremuri erau, si acu vad copii de clase primare cu cate 30-50 ron la ei si telefoane mobile foarte moderne imi vine sa ma sinucid fara nicio problema. yo sunt nascut in 94 , am prins vremuri bune, da la inceput situatia nu era roza, traiul era greu, locuri de munca tot mai proaste. eu inca imi aduc aminte cu mare placere de gumele cu actipilduri, sau sucuri la aparat cu 10000 lei . acu in 2009 viatza e muult mia placuta, dar generatile ce se formeaza sunt tot mai proaste.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Eu unul sunt multumit ca nu le-am prins prea mult (nascut in 85). Ma multumesc sa aud de ele din povestiri si sa nu-mi amintesc nimic din tot ce-a fost. Poate e mai bine asa Rolling Eyes
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iaca si eu prin 82, si vb unora de aici au fost si bune si au fost si rele multe. dar totusi ceea ce nu-mi place in ziua de azi tine de capitolul educatiei. chiar daca si noi eram destul de batuti in cap exista un oarecare respect pt scoala si profesori si te gandeai ca o sa vrei sa faci si tu ceva cu viata ta. Copii din ziua de azi pur si simplu in fac scarba, cu toate ca sunt si exceptii. si un alt plus era faptul ca de bine de rau nu duceai grija zilei de maine si mai aveai si un loc unde sa stai (da sunt unul din cei ce munceste la o "multinationala" si da o chirie grasa, iar dupa ce trag linie ma gandesc ca daca ma duc acas voi avea aceeasi bani in buzunar pt ca nu voi mai da chirie si altfel as trai).

p.s. eram foarte suparat ca nu am apucat sa fiu facut pionier Very Happy
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Kmc0smin a scris:generatile ce se formeaza sunt tot mai proaste.

Asa zicem si noi astia mai batrani cand vedem ca unii scriu "yo" sau "actipilduri". Din pacate analfabetismul e ceva tot mai familiar noilor generatii. Sad Tocmai generatiile care ne vor plati pensia...
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nascut in 1970. Ce vremuri: frunza, leapsa, lapte gros, etc, puteam sa merg ori unde in blocul meu si la cele din prejur fara ca parintii sa se panicheze. Plecam la scoala cu cheia legata la gat, intarziam si cate 2 ore cand uitam de casa pentru joaca si parintii nu-si faceau probleme.
Parca a fost zi, aveam aproape 7 ani cand a fost cutremurul. La ora aia dormeam si in cateva minute eram afara in bratele lui tata, la pieptul lui. Mi s-a parut ceva foarte tare, cum tara a putut sa treaca peste asta (mai tarziu am aflat ce si cum a fost, dar atunci aveam 7 ani - pionier)
Acum eu ca parinte, am Opel Vectra de 24.000 EUR, scriu aceste prostii la un leptop, ma uit la nu stiu ce plasma si copii se joaca la un alt calculator cu ecran mult mai mare sa nu le strice ochii, cand se plictisesc freaca Nintendo, Play Station sau PSP, imi este frica sa-i trimit afara, habar nu au ce-i aia frunza, lapte gros, miuta, si cate altele. Sporturile la care ai trimit se fac pe bani, merg fara nici o placere, parca sunt niste mici robotei.
Sunt dezamagit de viata asta.
PS: Sa nu se considere ca as mai vrea sa fie ce a fost inainte de ......... de ce? (1989)
  • adi_iacob

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2008

  • Mesaj Privat
@biela
Nici nu sti cata dreptate ai, cu exceptia platitului, poti sa zici generatiile care ne vor taia pensia...
@Daniel_aoe
Frunza, lapte-gros, 9 caramizi, carucioare cu rulmenti, lupte cu tevi PVC cu proiectile gornete de hartie, excursii ieftine, 14 zile la mare cu parinti in fiecare an, toti bunicii/bunicile mergeau la Sovata pentru tratament tot in fiecare an, serile de video la caminul cultural dar pentru mine astea mai rare, ca ziua urmatoare venea Alexandru Ungureanu, fratii Merisca, Cotizo Draia la seratele Science-fiction organizate la Casa Tineretului din Buzau, venitul acasa pe jos la 10 seara cate 5-6 kilometri fara nici o frica (misunau patrulele de militieni) uniforma scolara si matricola obligatorie, orele de CSAP la liceu (indoctrinarea dogmatica incepea serios de prin a 9-a). Uff, mai ziceti voi ca mie imi dau lacrimile, a, uitat sa spun, nascut in '72...
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
Kmc0smin a scris:generatile ce se formeaza sunt tot mai proaste.

Asa zicem si noi astia mai batrani cand vedem ca unii scriu "yo" sau "actipilduri". Din pacate analfabetismul e ceva tot mai familiar noilor generatii. Sad Tocmai generatiile care ne vor plati pensia...

domnule biela imi cer scuze ca am scris mai prost yo=eu si e corect abtibilduri. acum domnule biela eu sunt la o scoala cu profil de limba spaniola si numa cu YO se vorbeste. Smile chiar si la romana
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Jocuri : fatascunselea , aliali ( de ne rupeam fundurile ) , leapsa , gropita , liniuta , portofelu ( pe surprize turbo ) , alergam ca disperatii cu bicicletele , miuta , fotbal , 21 ( se tragea doar la o poarta ) , gardiana ,volei ,betminton , trageam cu invizoacea dupa gugustuci Very Happy, castelu , lapte gros , poate mai erau nu mai imi aduc aminte !
Furam cirese , mere , caise de la vecinii de pe strada , nu era seara sa nu ne alerge Very Happy


Ma uit acum la pustii de 14 - 15 ani cum stau la coltu strazii , beau , fumeaza ,mananca seminte si nimic altceva cei un pic mai mari alearga masinile fara permis ! Am cotonogit 2 Very Happy
Ce sa mai nu mai sunt vremurile alea !
  • Kmc0smin

  • Mesaje scrise: 569
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2008

  • Mesaj Privat
fnf bogdan fnf a scris:Jocuri : fatascunselea , aliali ( de ne rupeam fundurile ) , leapsa , gropita , liniuta , portofelu ( pe surprize turbo ) , alergam ca disperatii cu bicicletele , miuta , fotbal , 21 ( se tragea doar la o poarta ) , gardiana ,volei ,betminton , trageam cu invizoacea dupa gugustuci Very Happy, castelu , lapte gros , poate mai erau nu mai imi aduc aminte !
Furam cirese , mere , caise de la vecinii de pe strada , nu era seara sa nu ne alerge


Ma uit acum la pustii de 14 - 15 ani cum stau la coltu strazii , beau , fumeaza ,mananca seminte si nimic altceva cei un pic mai mari alearga masinile fara permis ! Am cotonogit 2 Very Happy
Ce sa mai nu mai sunt vremurile alea !

si acuma se mai joaca , doar ca sunt din ce in ce mai putin , la mine prin cartier se joaca cu mare placere fatascunselea,lapsa,bicla cand e vreme buna , vara mergem la furat de corcodusi Smile si fotbalul la oridinul zilei doar ca tot mia putini , multi prefera ori sa fumeze ori sa stea in casa in fata pc-ului.
  • dartagnan

  • Mesaje scrise: 370
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Kmc0smin, parerea mea este sa-i lasi pe cei care chiar au ceva de spus in legatura cu subiectul topicului Epoca de Aur - amintiri, fapte, trairi si sa-ti vezi de copilaria ta, sa incerci sa nu faci ca cei enumerati mai sus - cei care stau la coltul strazii, beau, mananca seminte, etc - e un topic deschis pentru cei care au prins acele vremuri.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu se traia chiar asa de rau. E drept ca nu se gaseau atatea si trebuia sa stam la cozi imense (de seara) la alimente de baza insa fiecare traia de unde muncea. Sa fiu mai explicit, se faceau schimburi comerciale intre vecini, cunoscuti, neamuri, etc..., adica se "fura" in limita bunului simt chiar cu acordul sefilor. Totodata, banii aveau alta valoare, daca aveai un salariu de 2400 de lei ca si muncitor calificat (mediu) te descurcai si sa mananci si sa platesti CAR (casa de ajutor reciproc) si sa bagi benzina si mai ramanea si de bere sau de o tuica. Despre scoala pot spune ca se facea dar, neavand atatea moduri de petrecere a timpului liber, mai bine citeai o carte decat sa te uiti 2 ore la plenarele CC a PCR sau la vizitele mult iubitului. Si atunci erau bancuri cu bula, cu militieni si cu presedintele (astea erau cele mai tari) numai ca trebuia sa fi atent cui le spui. Sincer nu am simtit presiunea Securitatii poate si din cauza varstei dar sunt convins ca toti eram luati in vizor, fie ca eram sau nu membrii de partid cu acte in regula (carnet). Din acele vremuri nu regret decat tineretea si ma bucur ca am trait si astfel de vremuri ca sa pot sa fac comparatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR